– Dietetyczne przepisy –

Cierpisz na fenyloketonurię i szukasz idealnej diety dla siebie? Sprawdź!

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Jeśli Twoje dziecko cierpi na fenyloketonurię, nie załamuj się. Z tą chorobą można wieść długie i szczęśliwe życie – o ile oczywiście stosuje się rygorystyczną dietę. To odpowiednio dobrany jadłospis stanowi bazę leczenia tej wrodzonej, dziedzicznej przypadłości. Zobacz, jak powinna wyglądać dieta chorego i dlaczego tak istotne jest jej przestrzeganie.

Czym jest fenyloketonuria?

Fenyloketonuria, określana też w literaturze medycznej jako PKU, jest chorobą metaboliczną, dziedziczną i wrodzoną., polegającą na zaburzeniu metabolizowaniu fenyloalaniny w tyrozynę. W efekcie może dojść do zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, mózgu, a w konsekwencji trwałego upośledzenia dziecka. W jej przypadku żywienie ma ogromny wpływ na dobrostan psychiczny i fizyczny pacjenta. W przypadku fenyloketonurii nie ma problemów z diagnostyką – wykonuje się ją jeszcze w okresie płodowym. Dieta pozwala ustrzec się upośledzenia umysłowego, dlatego jest szalenie ważna. 

Dlaczego tak ważne jest przestrzeganie diety w przypadku chorych na fenyloketonurię?

W przypadku rozpoznania fenyloketonurii istnieje konieczność stosowania diety do końca życia chorego. Szczególnie ważne jest przestrzeganie rygorystycznych zasad żywienia w przypadku dzieci do 10. roku życia. W okresie dzieciństwa pociecha intensywnie się rozwija, dlatego wszelkie zaburzenia metabolizowania aminokwasów mogą bardzo negatywnie wpłynąć na ośrodkowy układ nerwowy oraz mózg. W przypadku niedoboru lub nadmiaru fenyloaniliny może dojść do upośledzenia dziecka praktycznie z dnia na dzień. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z osobą dorosłą, problemy na tle ośrodkowego układu nerwowego są mniej zauważalne, choć na pewno brak należytej staranności w zachowaniu zasad żywienia odbije się na pogorszeniu jakości codziennego życia, a nawet na jego skróceniu. 

Dieta chorego na fenyloketonurię. Co należy wiedzieć?

Wielu rodziców zdaje sobie sprawę, że podstawą żywienia chorego są produkty niskobiałkowe w diecie – jak skomponować z nich jadłospis, zapytacie. Istnieje coraz więcej miejsc w internecie, w których można znaleźć sprawdzone przepisy właśnie dla osób słabo radzących sobie z metabolizowaniem aminokwasów. Dużym problemem w przypadku diety dziecka jest zapewnienie mu takich składników odżywczych, które nie doprowadzą ani do nadmiaru, ani do nadwyżek fenyloalaniny we krwi. W końcu substancja ta stanowi bazę do prawidłowego rozwoju dziecka. Ważna jest kontrola optymalnej ilości fenyloalaniny. Ograniczona podaż pierwiastków, takich jak żelazo, cynk czy selen oraz witaminy B12 mogą w przyszłości doprowadzić do problemów z osteoporozą, dlatego warto suplementować pociechę w celu zapobieżenia wystąpienia groźnej choroby kości i stawów. Istotne jest również monitorowanie stanu rozwoju dziecka, w czym przydają się testy psychologiczne. Optymalna ilość fenyloalaniny we krwi to 6 mg %. Niebezpieczne u dzieci są stany zapalne przewodu pokarmowego, jadłowstręt oraz alergie pokarmowe. Dieta musi być kontynuowana, aby zapewnić dobrostan fizyczny i psychiczny najmłodszych.  

 

Exit mobile version