– Dietetyczne przepisy –

Czym jest żywność ekologiczna? Jak wybrać najlepsze produkty?

ARTYKUŁ GOŚCINNY

Sklepy z ekologiczną żywnością cieszą się dużą popularnością wśród osób, które świadomie wybierają zdrowy styl życia, którego nieodłącznym elementem jest wysoko odżywcza żywność. Żywność organiczna jest bezpieczna dla organizmu, zalecana w żywieniu dzieci, kobiet ciężarnych oraz alergików. Jak zmienić swoje nawyki i zacząć zdrowo się odżywiać?

Co to jest żywność ekologiczna?

Według wielu osób żywność ekologiczna jest synonimem zdrowej żywności. Dlaczego żywność ekologiczna, stanowiąca asortyment sklepu ze zdrową żywnością jest bardziej pożądana od żywności konwencjonalnej? 

Określenie i oznakowanie „żywność ekologiczna” według Rozporządzenia Komisji Wspólnoty Europejskiej może być stosowane w przypadku produktów, gdzie co najmniej 95% składników pochodzi z ekologicznych gospodarstw rolniczych. Żywność ekologiczna wykazuje wyższe właściwości prozdrowotne, pozytywnie wpływa na stan odżywienia oraz poprawia jakość życia. 

Zasady ekologicznej produkcji rolnej:

  •     Zakaz stosowania genetycznych modyfikacji żywności.
  •     Ograniczenie w stosowaniu chemii rolnej tj. środków ochrony roślin, pestycydów i nawozów sztucznych.
  •     Brak stosowania promieniowania jonizującego. 
  •     Zakaz podawania hormonów, stymulatorów wzrostu, ograniczenie chemii weterynaryjnej, stosowanie leków i antybiotyków jedynie w przypadkach medycznie uzasadnionych. 

Warto podkreślić, że ekologiczna żywność do powrót do natury i troska o środowisko naturalne. Produkcja rolna odbywa się w zgodzie z naturalnym ekosystemem z poszanowaniem zasobów naturalnych.

Produkcja rolna powinna zachowywać żyzność gleb, co jest realizowane przez rotację upraw i zakaz stosowanie nawozów azotowych pochodzenia mineralnego oraz agresywnych środków ochrony roślin. Rolnicy wobec tego powinni wybierać odmiany roślin i rasy zwierząt, które są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo w hodowli zwierząt priorytetem jest troska o zdrowie i dobrostan zwierząt, wspomaganie naturalnej odporności i rezygnacja z nadmiernej obsady. 


Ekologiczna żywność – gdzie kupić? 

Rozpowszechnienie nurtu związanego z ekologicznym stylem życia wymusza na producentach konieczność wprowadzania do asortymentu produktów oznaczonych jako ekologiczne. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się sklepy ekologiczne, zarówno te stacjonarne jaki i internetowe. Coraz częściej widzimy w popularnych marketach wyróżnione działy, gdzie możemy zaopatrzyć się w towary ekologicznego pochodzenia. Produkty ekologiczne to nie tylko żywność, ale także chemia gospodarcza, środki higieny osobistej, materiały i produkty codziennego użytku jak np. ubrania wykonane z bawełny organicznej, czy szczoteczki do zębów wytworzone z naturalnych materiałów. 

Gdzie kupić ekologiczną żywność?

  •     Sklep ekologiczny – stacjonarny. 
  •     Sklep ekologiczny – internetowy.
  •     Gospodarstwa rolne produkujące żywność ekologiczną.
  •     Wielkopowierzchniowe markety posiadające dział z ekologiczną żywnością.

Warto włączać produkty organiczne do swojej diety, a zwiększenie dostępności żywności organicznej pokazuje, jak zwiększa się świadomość konsumentów i tym samym zainteresowanie zdrowym odżywianiem.


Żywność ekologiczna – dla kogo?

Żywność organiczna charakteryzuje się wyższą zawartością składników odżywczych, witamin i minerałów. Dodatkowo jest wytwarzana bez użycia szkodliwych środków chemicznych, więc wykazuje ogromny potencjał prozdrowotny. Sklepy ze zdrową żywnością oferują szeroki asortyment, niemalże wszystkich grup produktowych, więc zaopatrzenie nie stanowi w dzisiejszych czasach żadnego problemu. 

Żywność ekologiczna jest zalecana w żywieniu:

  •     niemowląt i dzieci;
  •     kobiet ciężarnych i w okresie laktacji;
  •     osób z alergiami;
  •     osób starszych;
  •     osób przewlekle chorych. 

Żywność ekologiczna jest pożądana także w przypadku diet wegańskich i wegetariańskich, które w związku z tym, że są dietami niedoborowymi, powinny cechować się większą koncentracją składników odżywczych.

 
Exit mobile version