Dieta bez cukru – czy to możliwe?

WPIS GOŚCINNY

Czy wiesz, że dzienne spożycie cukru na osobę w Polsce przyjmuje jedną z najwyższych wartości na świecie? W 2016 roku statystyczny Polak dostarczał codziennie do swojego organizmu aż 108 gramów cukru, co przekłada się na 21% dziennego zapotrzebowania na energię (przy czym mowa tu o cukrze znajdującym się w produktach spożywczych, napojach i o tym, który sami dodajemy do pożywienia).

Szybkie śniadanie, zdrowe przekąski – pułapki, które zastawia cukier

Szybkie śniadanie, zdrowe przekąski – pułapki, które zastawia cukier
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby cukier stanowił w naszej diecie nie więcej niż 5% dziennego zapotrzebowania na energię (czyli około 25 gramów). Nasze statystyki wypadają przy tym blado, nie sądzisz? Dieta bez cukru nie jest nam bliska, więc – pora to zmienić. Aby dowiedzieć się, jak skutecznie usunąć cukier ze swojej diety lub przeprowadzić detoks cukrowy, trzeba dobrze rozpoznać wroga i jego działania. Ku chwale zdrowia!

Przed rozpoczęciem walki z cukrowym uzależnieniem warto wiedzieć, pod jaką postacią możemy spotkać przeciwnika. Cukier ukrywa się bowiem nie tylko w ciastkach, lodach, czekoladzie i innych słodyczach, słonych przekąskach i gotowych deserach, ale również w żywności, która pozornie udaje zdrową i „fit”. Pewnie się tego nie spodziewasz, ale cukier dodaje się do pozornie zdrowych, owocowych jogurtów, płatków tylko z nazwy nadających się na śniadanie dietetyczne, batonów musli i wielu innych smakołyków. Wszystkie te produkty, dosładzane syropem glukozowo-fruktozowym i aspartamem nie tylko nas tuczą, ale również szkodzą naszemu zdrowiu. W teorii są idealnym pomysłem na szybkie śniadanie i zdrowe przekąski w ciągu dnia. W teorii…

Niestety, rzeczywistość jest brutalna – cukier zdominował niemal całą ofertę spożywczą, dostępną w sklepach i supermarketach. Jak odnaleźć się więc w „cukrowym” świecie, czego poszukiwać w składach produktów, a czego się wystrzegać, aby dieta bezcukrowa stała się faktem?

Dlaczego dieta bezcukrowa jest tak trudnym wyzwaniem?
Przede wszystkim unikaj nadmiaru produktów, które zawierają w swoim składzie bezwartościowe dla organizmu „puste kalorie”: słodzonych napojów (pół litra coca-coli to aż 14 łyżeczek cukru!), słodkich przekąsek w postaci smakowitych bułek drożdżowych, batoników musli, które nie dość, że udają żywność dietetyczną, to najczęściej są dodatkowo dosładzane – to przecież batonik, musi być słodki! Zauważ, że wymienione smakołyki bardzo często goszczą w Twoim jadłospisie w porze śniadania – drożdżówka zjedzona w biegu lub pozornie zdrowy batonik jest przecież lepszy niż nic… Tak sądzisz?

Nieprawda! Spójrz na dalszą część dnia obiektywnie: czy nie wydaje ci się, że już godzinę po takim posiłku czujesz się głodny? Tak właśnie działa cukier – największy oszust organizmu. Po zjedzeniu jego dawki (zawartej we wspomnianej słodkiej bułce lub batoniku), gwałtownie podnosi się poziom glukozy i… równie szybko spada. To właśnie dlatego już w godzinę po cukrowym posiłku nasz mózg wysyła do żołądka sygnał o strawionych cukrach prostych i zapotrzebowaniu na nową ich dostawę, a dodatkowo czujemy się osłabieni, mamy zawroty głowy i napady głodu.

Zamień niezdrowe nawyki na śniadanie bez cukru!
Wspieranie tego mechanizmu (glukozowych „kopów” i natychmiastowych spadków) znacząco wpływa na poziom naszej energii, wagę ciała i układ nerwowy. Cukier w nadmiarze działa niemal jak trucizna: na początku bardzo szybko nas pobudza, nakręca do działania, a za chwilę powoduje ospałość, opóźnienie reakcji, ogólne zmęczenie organizmu, a w konsekwencji napady głodu. Co jeszcze może się stać, gdy „uzależnisz się” od cukru?

Przede wszystkim dieta, ramach której cukier stanowi główną „przyprawę” jest tak naprawdę cichym zabójcą. Jeśli zachorujesz na cukrzycę, po oswojeniu się z diagnozą pomyślisz, że przecież można z tym żyć. Po kilku miesiącach rygorystycznego trzymania się zaleceń lekarza odpuścisz, bo ile można odmawiać sobie przyjemności? Znów zaczniesz podjadać słodkie przekąski, w efekcie zaostrzonej cukrzycy pojawią się jątrzące ranki, przyrost masy ciała… W konsekwencji rozwoju cukrzycy może dojść nawet do amputacji kończyny! Dodaj do tego kosztowne leczenie, zmartwienie rodziny i realną groźbę zgonu w wyniku stale postępującej choroby… Czy dieta bezcukrowa wydaje ci się teraz dobrym pomysłem?

Dieta bez cukru a pyszne i szybkie śniadanie. Jak to połączyć?
Zdrowa dieta to dieta bezcukrowa – nie da się temu zaprzeczyć. Wielu osobom kojarzy się jednak z wyrzeczeniami, jałowymi posiłkami i… brakiem przyjemności z jedzenia, a także z uczuciem głodu.

Jak obalić ten mit i faktycznie wprowadzić w życie dietę bezcukrową, przekonując się, że naturalne cukry, występujące w nieprzetworzonych produktach, owocach i warzywach są tym, czego nasz organizm naprawdę potrzebuje?

Zacznijmy od śniadania. Jakie powinno być? Przede wszystkim pożywne – musi pokrywać około 30% naszego dziennego zapotrzebowania na energię. Od tego, co zjesz o poranku, zależy jakość i ilość tej energii. Po cukrach prostych od razu zgłodniejesz i będziesz miał ochotę uciąć sobie drzemkę… Inny efekt uzyskasz, jedząc na śniadanie musli bez cukru (bezglutenowe lub tradycyjne), pełne witamin i minerałów oraz węglowodanów złożonych – stopniowo uwalniających energię, dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego.


Proste rozwiązania to najlepsze rozwiązania: musli bez cukru jest jednym z nich

Obecnie jednak znalezienie płatków czy musli bez cukru jest nie lada wyzwaniem. Producenci gotowych, śniadaniowych rozwiązań prześcigają się w sposobach dosładzania płatków „bez cukru”: czasem jest to słodka glazura, czasem syrop glukozowo-fruktozowy, Jaki jest więc przepis na musli bez cukru? Szukaj płatków wypiekanych wyłącznie z pełnych ziaren zbóż lub organicznych płatków owsianych. Dodawaj do nich naturalne superfoods (nasiona chia, jagody goji, pestki dyni czy słonecznika)… Brzmi skomplikowanie? Niekoniecznie! Skomponuj musli bez cukru bez wychodzenia z domu. Ciesz się wyjątkowym smakiem śniadania, które doda Ci energii na długie godziny i dzień po dniu wzmocni Twój organizm. Po prostu twoje musli bez dodatku cukru!

Odwiedź www.mojemusli.pl – znajdziesz tam porady dotyczące wykorzystania musli bez cukru w codziennej diecie (także jako składnik na zdrowe przekąski), a przede wszystkim na szybkie śniadanie. Zdrowa dieta bez cukru i śniadania dietetyczne są w zasięgu ręki – sięgnij po to, co najlepsze w naturze – bez cukru, ulepszaczy i innych zbędnych dodatków!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.