Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi to bez wątpienia poważny problem, który może znacząco zwiększyć ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Jeśli stwierdzono u Ciebie zbyt wysoki poziom cholesterolu, pora działać – zacznij od zmiany diety. Przede wszystkim zadbaj o to, aby w Twoim codziennym jadłospisie znajdowało się mniej tłustego mięsa, tłustych serów i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Równocześnie postaraj się wzbogacić swoją dietę o większą ilość warzyw i owoców, a także orzechów i nasion roślin strączkowych. Jak powinna wyglądać dieta cholesterolowa, która pomoże Ci lepiej zadbać o swoje zdrowie?
Przyczyny wysokiego cholesterolu
Wbrew pozorom, cholesterol to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka – wytwarzana jest przez wątrobę. Wśród najczęstszych przyczyn podwyższonego poziomu cholesterolu wymienia się m.in. spożywanie pewnych ściśle określonych produktów spożywczych. Należą do nich przede wszystkim tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego (wędliny, kiełbasy, słonina, podroby), nabiał (zwłaszcza tłuste mleko, sery, sery topione, śmietana), produkty z olejem palmowym w składzie. Niewskazane jest również smażenie np. mięs i ryb na tłuszczu. Na podniesienie poziomu cholesterolu mogą wpływać także takie produkty w diecie, jak: fast foody, popularne dania instant czy różnego rodzaju słodycze.
Warto mieć rękę na pulsie i wykonać lipidogram (szczegóły na https://www.adamed.expert/pacjent/badania/cholesterol-calkowity-hdl-ldl). Wynik powie Ci, jaki jest poziom cholesterolu w Twoim organizmie oraz w razie potrzeby pozwoli Ci podjąć skuteczne działania, by go obniżyć.
Dieta na wysoki cholesterol – wegetarianizm lub ryby i owoce morza
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie poziomu złego cholesterolu, a tym samym poprawienie ogólnej kondycji organizmu jest wybranie diety wegetariańskiej bądź diety śródziemnomorskiej.
Jeśli więc myślisz o wprowadzeniu diety cholesterolowej, koniecznie rozważ całkowite porzucenie mięsa i przejście na wegetarianizm, a więc całkowitą rezygnację z mięsa, ryb i owoców morza. W diecie wegetarian królują głównie rozmaite owoce, warzywa, rośliny strączkowe, ale także jajka.
Innym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu i komórek tłuszczowych jest dieta śródziemnomorska bazująca głównie na warzywach i owocach, zdrowych olejach roślinnych, chudym mięsie i rybach. Oprócz wyboru odpowiednich produktów spożywczych, kluczowa jest ich właściwa obróbka termiczna – zamiast smażyć, postaraj się częściej gotować (np. na parze) i piec przygotowywane przez siebie posiłki.
Dieta przy wysokim cholesterolu – składniki obniżające poziom cholesterolu
Co jeść, by obniżyć cholesterol? Takich produktów, które szczególnie warto wprowadzić do swojej diety jest wiele. Postaw przede wszystkim na:
- płatki owsiane – nie tylko obniżą poziom cholesterolu, ale też dostarczą Ci sporo błonnika. Świetnym pomysłem na zdrowe śniadanie będzie zatem np. owsianka z dojrzałym bananem lub innymi sezonowymi owocami i miodem;
- orzechy – tym, co doskonale sprawdzi się w diecie cholesterolowej są m.in. orzechy – zwłaszcza włoskie, choć polecane są także orzechy ziemne. Dobrym wyborem będą także migdały.
- ryby – sięgaj po ryby co drugi lub trzeci dzień. Twoimi sprzymierzeńcami w walce z za wysokim cholesterolem są głównie tłuste ryby, jak: łosoś, śledź, makrela, halibut, sardynki czy szprotki.
- nasiona roślin strączkowych – one również zawierają cenny błonnik i na długi czas dają uczucie sytości. Śmiało sięgaj więc po fasolę, soczewicę, bób czy cieciorkę – wykorzystuj je jako składniki sałatek, past, zup oraz dań obiadowych.
Dieta cholesterolowa – garść wskazówek
Na koniec kilka praktycznych wskazówek, które warto już dziś wprowadzić do swojego jadłospisu:
- jeśli chcesz obniżyć cholesterol, masło zastąp margaryną, która nie zawiera tłuszczów trans;
- staraj się do każdego posiłku dodać surowe warzywa;
- jeśli będziesz mieć ochotę na nabiał, wybieraj produkty chude lub półtłuste;
- wyklucz z diety olej kokosowy i palmowy;
- jeśli masz ochotę na jajka, staraj się nie przekraczać 3 sztuk tygodniowo;
- regularnie sięgaj po zdrowe przekąski: warzywa pokrojone w słupki, ulubione owoce i orzechy.
Bibliografia:
- https://zdrowie.pap.pl/ (dostęp: 28.08.2023)
- https://ncez.pzh.gov.pl/ (dostęp: 28.08.2023)
- https://www.nowafarmacja.pl/ (dostęp: 28.08.2023)