– Dietetyczne przepisy –

Dieta przy raku jelita grubego – jakich zaleceń należy przestrzegać?

WPIS GOSCINNY

To, jak odżywia się pacjent w trakcie leczenia onkologicznego, ma ogromne znaczenie. Właściwa dieta jest tak samo ważna, jak zażywanie leków i stosowanie się do zaleceń lekarzy. Im lepiej odżywiony organizm, tym większe szanse na zmniejszenie negatywnych skutków leczenia i na szybszy powrót do zdrowia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy nowotworze jelita grubego.

Ogólne zalecenia żywieniowe w trakcie choroby nowotworowej

Dieta osoby cierpiącej na nowotwór powinna być zgodna z zasadami zdrowego odżywiania, jednak często wymaga wprowadzenia różnych modyfikacji. Warto pamiętać, że nie ma jednoznacznych zaleceń, które pasują do każdego pacjenta z chorobą nowotworową. Należy dostosować jadłospis indywidualnie do chorej osoby, biorąc pod uwagę umiejscowienie zmiany, stadium choroby, rodzaj terapii i jej tolerancję, wiek, stan odżywienia, aktywność fizyczną, choroby towarzyszące i ogólne samopoczucie.

Głównym celem dietoterapii u pacjentów z chorobami nowotworowymi jest:

Jaka dieta przy raku jelita grubego? Dieta lekkostrawna

Żywienie chorych na raka jelita grubego opiera się na zasadach diety lekkostrawnej. W praktyce oznacza to:

To tylko niektóre zasady, które należy wprowadzić przy chorobie nowotworowej – więcej o diecie przy raku jelita grubego przeczytasz na Mito-Med.pl.

Odżywianie w trakcie chemioterapii

Okres chemioterapii jest niezwykle trudny dla organizmu – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pacjenci często skarżą się na nudności oraz uporczywe wymioty, a także biegunki, wzdęcia i zaparcia. Nierzadko tracą również apetyt. Jak wtedy podejść do kwestii odżywiania?

Zaleca się spożywanie bardzo małych porcji o delikatnym smaku i zapachu. Zbyt gorące potrawy o intensywnej woni mogą jedynie potęgować uczucie nudności. Pomocne mogą okazać się napary z imbiru, woda z cytryną czy miętą lub ssanie kostek lodu. Z kolei na pobudzenie apetytu warto wypróbować napar z kopru włoskiego czy kolendry siewnej.

Oprócz tego warto pamiętać o podaży elektrolitów. Istotne jest dostarczenie wapnia z diety, a także włączenie suplementacji kwasami omega-3 oraz witaminy D. Oczywiście to wszystko powinno być omówione z lekarzem prowadzącym. Warto również umówić się na konsultację do dietetyka, który przygotuje indywidualne zalecenia dopasowane do stanu chorego i dolegliwości, które mogą występować podczas terapii.

Exit mobile version