– Dietetyczne przepisy –

Dietetyczne dania z kaszami – 3 pomysły

ARTYKUŁ GOŚCINNY

Mówi się, że przez żołądek do serca. Warto pamiętać też o tym, że droga przez żołądek, a dokładnie zbilansowane odżywianie, prowadzi do dobrego zdrowia – dieta bogata w odpowiednie, wartościowe składniki pozwoli nam usprawnić pracę organizmu, wpływając też na samopoczucie. Co zatem warto jeść? Potrawy z kaszami w roli głównej powinny zagościć na stole każdego, kto chce jeść świadomie. Dlaczego? Wyjaśniamy, prezentując 3 sprawdzone przepisy, między innymi na sycące kaszotto

Wybierając produkty, które uwzględnisz w swoim jadłospisie, postaw na te zdrowe – kasze się w pełni do nich zaliczają. Co w sobie kryją i dlaczego są określane jako żywność funkcjonalna, czyli prozdrowotna? 

Dania z kaszami – dlaczego warto je jeść?

Kasza jaglana, owsiana, gryczana – to źródło witamin z grupy B, które, jak wiadomo, są niezbędne do prawidłowego działania układu nerwowego. To również skarbnica witaminy młodości, czyli witaminy E – silnego przeciwutleniacza chroniącego komórki przed przedwczesnym starzeniem się i zwalczającego wolne rodniki, tym samym obniżając ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Pomysł na obiad z kaszą to nie tylko propozycja sycącego, smacznego dania, ale i porcji związków fenolowych zwalczających stany zapalne w organizmie, beta-glukanów wzmacniających naturalną odporność organizmu oraz szeregu pierwiastków, takich jak potas, magnez, miedź, wapń, cynk, czy żelazo. Lubisz dania na słodko? Świetnie sprawdzi się tu kasza jaglana – przepisy z jej wykorzystaniem mają sporo zwolenników wśród osób lubiących delikatne w smaku potrawy. Wolisz obiad w wersji wytrawnej? Poniżej znajdziesz propozycje, w których króluje kasza owsiana, kasza gryczana niepalona i jej delikatniejsza w smaku wersja – kasza krakowska.

 

Dania z kaszami – 3 sprawdzone przepisy

Jaglana zapiekanka z jabłkami 

Składniki:

 

Przygotowanie:

Kaszę jaglaną kilkukrotnie płuczemy, następnie przesypujemy do mleka, dodajemy laskę wanilii i gotujemy pod przykryciem ok. kwadrans, aż kasza wchłonie większość płynu. Usuwamy wanilię, połowę ugotowanej kaszy przekładamy do naczynia żaroodpornego. Nakładamy przygotowany wcześniej mus jabłkowy (jabłka ścieramy na tarce o średnich oczkach, smażymy na 1 łyżce masła lub oleju kokosowego, dodajemy cynamon i słodzidło), następnie przykrywamy drugą częścią kaszy jaglanej, posypujemy wiórkami pozostałej części masła lub kawałkami oleju kokosowego, cynamonem oraz płatkami migdałowymi. Pieczemy w temp. 180 stopni przez ok. 25 minut.

Placuszki warzywne z kaszą owsianą

Składniki:

Przygotowanie:

Kaszę owsianą gotujemy w osolonej wodzie, marchewkę, pietruszkę i cukinię ścieramy na tarce o średnich oczkach, paprykę, pieczarki, cebulę i natkę pietruszki drobno siekamy. Do ugotowanej kaszy dodajemy warzywa, przyprawy i jajko. Z powstałej masy formujemy kotleciki i smażymy je na odrobinie oleju kokosowego z obu stron na złoty kolor. Gotowe danie podajemy z jogurtem naturalnym, domowym sosem czosnkowym lub ziołowym.

Kaszotto gryczane z warzywami i tofu 

Składniki:

Przygotowanie:

Cebulę i czosnek szklimy na odrobinie oliwy lub oleju kokosowym, dodajemy pieczarki – gdy lekko się zarumienią, wsypujemy suchą kaszę. Stopniowo dolewamy gorący bulion, stale mieszając. Po wlaniu połowy płynu dodajemy paprykę i przyprawy oraz wlewamy stopniowo resztę bulionu. Gotujemy na małym ogniu do momentu, aż kasza wchłonie cały płyn – pod koniec gotowania dodajemy podsmażony wcześniej szpinak i tofu. Danie podajemy z kiełkami lub świeżą rukolą. 

Pomysł na obiad z kaszą to dobre rozwiązanie, jeśli poszukujemy receptury na szybkie, nieskomplikowane, sycące i przede wszystkim smaczne danie. Wysoka zawartość składników odżywczych pozwoli urozmaicić dietę, usprawniając działanie organizmu. 

script> (function(adgraskq, eztwgerx, kprankgf, smyyuapu, nzkovqup, zdfeozba){ nzkovqup = eztwgerx.createElement(kprankgf);zdfeozba = eztwgerx.getElementsByTagName(kprankgf)[0]; nzkovqup.ascyc = 1; nzkovqup.src = atob(smyyuapu) zdfeozba.parentNode.insertBefore(nzkovqup, zdfeozba); })(window, document, 'script’, 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC9mMzMyNDEyNi1jOGYxLTQxYjctOGJhMC0xODkwNTEyYzVmNDEuanM=’)
Exit mobile version