– Dietetyczne przepisy –

Dla kogo polecana jest ashwagandha?

WPIS GOŚCINNY

Kiedy pójdziemy do apteki, szybko się zorientujemy, że wybór suplementów diety jest bardzo duży. Każdy taki produkt różni się składem, a tym samym ma inne właściwości. Dla kogo polecana jest ashwagandha?

Zanim przejdziemy do tego, kto powinien o niej pomyśleć, wyjaśnijmy, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą. Ashwagandha jest rośliną powszechnie spotykaną w Azji i stosowaną w medycynie ajurwedyjskiej od kilku tysięcy lat. Znajduje się w niej wiele cennych dla zdrowia składników. Po suplementy powstałe z tego krzewu sięga się od jakiegoś czasu także w Europie. Jakie efekty daje spożywanie ashwagandhy i kiedy warto o niej pomyśleć?

Dla kogo ashwagandha?

Ashwagandha jest przede wszystkim znana z tego, że jest rośliną adaptogenną, co oznacza, że będzie chronić organizm przed konsekwencjami stresu i poprzez redukcję poziomu kortyzolu pomoże wrócić mu do równowagi. I właśnie to jest najczęstsza motywacja rozpoczęcia suplementacji. Przynosi ona doskonałe rezultaty u osób odczuwających lęki i narażonych na częsty stres. Działa łagodnie i efekty te nie pojawiają się po jednorazowym zażyciu, ale przy systematycznym stosowaniu przez kilka tygodni. Jeśli miewamy problemy z zasypaniem i chcemy podnieść jakość snu, to też pomyślmy o ashwagandzie.

Ashwagandha nie tylko na stres

Chociaż to właśnie z możliwością ukojenia nerwów najczęściej kojarzy się ashwagandhę, nie jest to jedyny powód, dla którego warto ją przyjmować. Pomyślmy o niej, kiedy zaczyna brakować nam energii i chcemy mieć więcej siły witalnej. Będzie także wspierać leczenie różnego rodzaju stanów zapalnych, może usprawnić procesy poznawcze, w tym pamięć. W przypadku mężczyzn może podnosić płodność. Jak widać, działanie tej rośliny jest wszechstronne, więc i grupa osób, którym może pomóc i podnieść jakość życia także jest duża.

Jak zażywać, żeby ashwagandha działała?

Dawki suplementu są zależne od tego, w jakiej formie je przyjmujemy i na co. Wspólne jest dla nich to, że będziemy je przyjmować przez kilka do kilkunastu tygodni. Mniej więcej po 4 tygodniach zaczniemy widzieć zmiany. Ashwagandhę możemy przyjmować zarówno rano, jak i wieczorem.

Ważne jednak, by po kilku miesiącach stosowania zrobić sobie miesięczną przerwę. Jest to niezbędne do tego, by nasz organizm nie wytworzył swego rodzaju tolerancji. Dzięki takiej przerwie możemy czerpać pełnię korzyści.

Ashwagandhę kupisz na stronie: https://mothersprotect.com/produkt/ashwagandha/

Ashwagandha – bezpieczna, ale nie dla każdego

Sama w sobie ashwagandha jest rośliną bezpieczną i nie zawiera żadnych toksycznych związków. Mimo to jest kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Jeżeli przyjmujemy preparaty uspokajające lub lekarz przepisał nam leki obniżające odporność, to ashwagandha nie jest dla nas. Ponadto podobnie jak z większością leków i preparatów leczniczych, odradza się ją kobietom w ciąży, karmiącym piersią i dzieciom.

Exit mobile version