– Dietetyczne przepisy –

Jak zdrowo schudnąć? Rady dla opornych

WPIS GOŚCINNY

Z nadwagą i otyłością zmaga się wiele osób, które próbują różnych sposobów pozbycia się nadmiaru kilogramów. Jak schudnąć zdrowo i na stałe?

Dlaczego tyjemy?

Problem nadwagi i otyłości jest ściśle związany z postępem cywilizacyjnym. Mamy samochody, więc nie musimy chodzić. Mamy telewizory i komputery, więc rozrywki szukamy w elektronice, a nie na świeżym powietrzu. Mamy półprodukty, więc nie gotujemy od podstaw ze świeżych produktów.

Brak ruchu, nieprawidłowa dieta, a do tego wszechobecny stres powoduje, że nasze ciało niezauważalnie wymyka się spod kontroli. Jedyną przyjemnością staje się jedzenie przysmaków podczas leżenia przed telewizorem. Z czasem każda myśl o jakimkolwiek wysiłku zaczyna być przeganiana przez nasz umysł jak natrętna mucha.

Kilogramów więc przybywa, a to powoduje coraz większe zmęczenie organizmu i gorszy wygląd. Nie mieścimy się już w ubrania, widok w lustrze zaczyna przerażać, podobnie jak reakcja innych ludzi. Wpadamy w rozpacz, pogardę dla siebie, złość, żal, które… zajadamy. Tworzy się błędne koło. Jak się z niego wyrwać?

Zacznij od małych kroków

Jedynym sposobem jest podjęcie działań na wszystkich możliwych frontach. Tycie to efekt spożywania zbyt dużej ilości kalorii przy zbyt małym ich spalaniu. Jeśli kalorii jest za dużo, tworzy się tkanka tłuszczowa z tego, czego organizm nie jest w stanie wydalić.

Dlatego konieczne jest dopasowanie jakości i ilości spożywanych pokarmów do naszego zapotrzebowania i wzmocnienie organizmu ruchem. Ale nie martw się, nie musisz od razu biegać maratonów.

  • Zacznij chodzić – powoli, w swoim tempie. Z każdym dniem twoja kondycja będzie się poprawiać, a wtedy możesz wydłużyć czas spaceru, może nawet wdrożyć trucht i bieg. To jednak dopiero, gdy już zrzucisz trochę kilogramów – nie wolno obciążać stawów, które i tak już dźwigają spory ciężar.
  • Podstawą jest dieta – ogranicz cukier, zastąp go zdrowszymi odpowiednikami, jak ksylitol, erytrytol czy stewia. Zamień niezdrowe węglowodany proste (białe pieczywo, słodycze, napoje gazowane, fast foody) na węglowodany złożone (kasza, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż).
  • Pilnuj kalorii – obecnie jest wiele aplikacji, które pozwolą na samodzielne wyliczenie minimum energetycznego. Nieco trudniej jest z samodzielnym przygotowywaniem posiłków o odpowiedniej kaloryczności, choć i tego, przy odrobinie wysiłku, można się nauczyć. Jeśli jednak nie masz czasu, przydatna będzie gotowa dieta odchudzająca. Odpowiednio zbilansowane posiłki na cały dzień zostaną ci dostarczone pod drzwi, dzięki czemu oszczędzisz czas na ich przygotowanie. Wystarczy tylko otworzyć pojemnik lub, w niektórych przypadkach, podgrzać jedzenie.
  • Do picia woda – pewnie nawet nie uświadamiasz sobie, ile kalorii spożywasz wraz ze słodkimi napojami, a nawet słodką kawą z mlekiem. Dużo zdrowiej jest zamienić napoje na wodę, zwłaszcza mineralną. Można także pić zieloną herbatę, która wspomaga proces odchudzania i dodaje energii.

Pamiętaj, że odchudzanie nie stanie się samo i od razu. Ale czas, jaki przeznaczysz na schudnięcie i tak minie. Za włożony wysiłek organizm odwdzięczy się zdrowiem, energią i lepszym samopoczuciem.

Exit mobile version