Leczenie homeopatyczne – zasady, przebieg i leki

WPIS GOSCINNY

Homeopatia jest terapią, która za cel stawia sobie zwalczanie przyczyny choroby, nie tylko jej objawów. Leczenie homeopatyczne bazuje na wykorzystaniu naturalnych substancji, występujących w przyrodzie. Co warto wiedzieć o tej metodzie i jak działają wykorzystywane w niej leki?

Homeopatia – podstawowe zasady

Leczenie homeopatyczne ma swoje początki w Niemczech. Zainicjowane zostało na przełomie XVIII i XIX wieku przez lekarza Samuela Hahnemanna, który jest również twórcą trzech najważniejszych zasad homeopatii: prawa podobieństwa, teorii sił witalnych oraz indywidualnego podejścia do pacjenta. Metoda ta ma stymulować układ odpornościowy, a także pobudzać cały organizm do walki z chorobą poprzez wsparcie jego sił obronnych.

Kiedy stosuje się leki homeopatyczne?

Homeopatia to jedyne w swoim rodzaju połączenie konwencjonalnych metod leczenia i medycyny alternatywnej. Najczęściej stosowana jest podczas kuracji chorób układu oddechowego i pokarmowego, stanów zapalnych układu moczowego oraz chorób skórnych. Leki homeopatyczne mogą być podawane również przy problemach z zatokami, nerwobólach czy migrenach, a także dla zwalczania objawów przeziębienia i grypy. Na rynku dostępne są także preparaty działające kojąco podczas ząbkowania, bóli mięśni albo nadmiernego stresu. Środki homeopatyczne stosuje się w stanach ostrych, jak i w kuracji chorób przewlekłych. W stanach nagłych leki przyjmuje stosunkowo krótko. Natomiast w przypadku chociażby opryszczki, kataru siennego, egzemy, ale i innych nawracających chorób, leczenie trwa dłużej – nawet do kilku tygodni.

Leczenie homeopatyczne – jak przebiega?

Preparaty homeopatyczne z reguły polecane są jako uzupełnienie klasycznych leków. Środki te przygotowywane są wyłącznie na bazie substancji naturalnych: roślinnych, odzwierzęcych lub surowców mineralnych. Nie wchodzą zatem w reakcję z innym przyjmowanymi lekarstwami, dzięki czemu można stosować je równocześnie na przykład z antybiotykami. Homeopatia zakłada jednak, że ten sam lek może być skuteczny w przypadku różnych chorób, a ten sam stan występujący u różnych osób można wyleczyć z pomocą różnych leków. Dobranie odpowiednich preparatów i ich dawek to zadanie homeopaty, który wszelkie zalecenia formułuje na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem.

Rodzaje leków w homeopatii

W leczeniu homeopatycznym spotkamy się z lekami występującymi pod trzema postaciami: stałej (granulki, mieszanki, czopki), płynnej (syropy, kropelki, nalewki, oleje) i półpłynnej (żele, maści, kremy). Drugim rozróżnieniem jest podział na leki pojedyncze – przygotowywane na bazie jednego składnika, oraz złożone, czyli takie, które stanowią połączenie kilku surowców o podobnym działaniu.

Zażywanie preparatów homeopatycznych

Leki homeopatyczne należy przyjmować do czystej i pustej jamy ustnej. Najlepiej jest zażywać je pomiędzy posiłkami. Pomimo możliwości stosowania różnych leków na tę samą chorobę występującą u różnych pacjentów, konkretny preparat zażywa się w stałych dawkach, bez względu na wiek czy wagę pacjenta.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.