Najważniejsze zasady cateringu dla sportowca

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Dieta sportowca dostosowywana jest pod płeć, wiek i rodzaj wykonywanej dyscypliny. Z oczywistych względów zupełnie inaczej będzie wyglądał dzienny jadłospis dla osoby trenującej sport wytrzymałościowy i zupełnie inaczej w przypadku treningów siłowych, nastawionych na budowanie tkanki mięśniowej.

Ze względu na specyficzny i bardzo aktywny tryb życia, tworzony catering sportowy wymaga kilku, najważniejszych założeń. To dzięki nim mamy gwarancję dostarczania najważniejszych składników odżywczych, minimalizując ryzyko kontuzji i zwiększając prawdopodobieństwo założonych sukcesów sportowych.

 

Zasada pierwsza: białko

Białko trawione jest w jelicie cienkim, gdzie rozkładane jest do aminokwasów, a następnie wchłanianie do krwi. Część z nich – tzw. egzogenne – nie są wytwarzane samoistnie przez ludzki organizm, dlatego musimy regularnie je uzupełniać za pomocą zbilansowanej diety. Białko pochodzenia zwierzęcego dostarcza wszystkich aminokwasów, dlatego nazywa się go „pełnowartościowym”. Jego obecność w diecie jest ważna i trudna do zastąpienia przez np. wegetarian.

Samo białko jako substancja, jest budulcem mięśni i organów. Pomaga więc nie tylko rozrastać się tkance mięśniowej, ale także regenerować się po wysiłku. Przyjęło się, że dieta sportowca musi zawierać nawet 300 g białka na dobę.

Rada I: Sprawdź, czy catering dla osób uprawiających sport posiada zwiększoną ilość białka – zarówno pochodzenia zwierzęcego (np. drób czy wieprzowina), jak i roślinnego (np. strączków).

Zasada druga: witaminy

Niektóre dyscypliny sportowe wymagają osiągania tzw. wagi minimalnej (np. MMA). Tak restrykcyjne wytyczne nierzadko doprowadzają do kilkudniowej głodówki, która z oczywistych względów jest niebezpieczna dla zdrowia. Starannie dobrane witaminy i składniki odżywcze są niezbędne do regeneracji, ale także dostarczania energii, koniecznej do regularnych i intensywnych treningów. Najważniejsze witaminy i minerały, które powinny znaleźć się w diecie sportowca to m.in.

  • Żelazo – obecne m.in. w podrobach, natce pietruszki i burakach
  • Magnez – obecny w m.in. ryżu brązowym czy kaszy jaglanej,
  • Witamina D – obecna m.in. w jajkach czy przetworach mlecznych,
  • Witaminy z grupy B, które budują prawidłową strukturę kości i dbają o funkcjonowanie tkanki mięśniowej.

Ponadto, prawidłowy balans wszystkich witamin, przyczynia się do sprawnej przemiany energetycznej, zachodzącej w naszym, aktywnym organizmie.

Rada II: Sprawdź, czy dieta sportowca oparta jest na wielu produktach, ze wskazaniem tych, będących źródłem witamin (np. składniki nazywane super foods).

Zasada trzecia: tłuszcze

Obecnie nadal panuje mit, jakoby tłuszcze były głównym prowodyrem nadwagi. Krzywdząca opinia wynika głównie z ich nieumiejętnego rozróżniania na dobre vs złe. Ostatecznie jednak ich obecność w diecie umożliwia rozpuszczanie się witamin takich jak np. A, D, E, K, stanowiąc za „paliwo” dla prawidłowego funkcjonowania układy neurologicznego i hormonalnego. Dieta, która nie dostarcza tłuszczy Omega-3 i Omega-6, nie gwarantuje prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Nieoficjalnie przyjęło się, że dieta sportowca powinna w około 30% składać się z tłuszczów. Ich głównym źródłem powinno być m.in. awokado, ryby wędzone, oliwa z oliwek czy orzechy.

Rada III: Czy wybrany przez ciebie catering dla ludzi aktywnych ma w menu np. margarynę? Pamiętaj, że tłuszcze trans nie kwalifikowane są do tych „dobrych” i wpływają negatywnie na poziom cholesterolu we krwi.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.