– Dietetyczne przepisy –

Patelnie granitowe – co powinnaś wiedzieć?

ARTYKUŁ GOŚCINNY

Zacznijmy od twardych konkretów: granit jest najlepszym materiałem z którego wyrabiane są patelnie kamienne. Góruje on w tej dziedzinie nad marmurem – swym największym konkurentem – nie wspominając już o jakościowo gorszych materiałach jak aluminium, czy teflon. Można więc z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że patelnie granitowe są wyborem najlepszym z możliwych. Dlaczego tak jest? I co jeszcze powinnaś wiedzieć o patelni granitowej – bezpośrednio przed jej zakupem? O tym i nie tylko o tym – w poniższym artykule.

Patelnie granitowe – nie są zwykłymi patelniami. Jedzenie na nich przygotowane smakuje zupełnie inaczej. Bardziej rustykalnie. Zdecydowanie przypomina posiłki przygotowywane w drogich i ekskluzywnych restauracjach. Granitowe patelnie uchodzą więc za narzędzia elitarne – dlatego też spotykamy zazwyczaj tylko w wybranych, dobrze wyposażonych kuchniach.

To prawda wszystkie kamienne patelnie (w tym i te granitowe) siłą rzeczy muszą być odpowiednio cięższe niż ich odpowiedniki – wykonane z lekkiego, ale gorszego jakościowo aluminium. Jest to jednak cena, którą zapłacić należy za ich znacznie wyższą jakość. Temat ciężaru patelni granitowych rozwiniemy w tym artykule zresztą w osobnym, specjalnie do tego przeznaczonym akapicie: Jak ciężkie są patelnie granitowe?

Patelnie granitowe z zdrowie

Oprócz faktu, że jedzenie przygotowywane na patelni granitowej ma znacznie lepszy smak – warto tu także podkreślić, że kolejnym powodem wysokiej ich oceny jest możliwość smażenia na nich z niewielką ilością tłuszczu. Paradoksalnie: patelnia granitowa – patelni granitowej – nie równa. Znaczy to, że absolutnie nie wszystkie takie naczynia są tak samo dobre. Tym co je różnicuje jest ilość powłok nieprzywierających – warto więc wybierać te z minimum trzema.

Używając takiej patelni walnie ograniczamy spożywane w posiłkach kalorie – a tym samym dbamy nie tylko o swoją, szczupłą sylwetkę, ale i o niski cholesterol. Ponadto kamienne (a w tym i granitowe) patelnie w pełni zachowują wartości odżywcze. Konsekwencją jest smaczne i zdrowe danie, które finalnie ląduje na naszym talerzu.

Jak ciężkie są patelnie granitowe?

Na koniec warto poruszyć kwestię ciężaru granitowej patelni. Patelnie granitowe i kamienne bywają więc względnie ciężkie. Odróżnia je to od ich odpowiedników wykonanych na przykład z leciutkiego aluminium. Ale to tylko potwierdza zdecydowanie wyższą jakość patelni granitowych. Im bowiem cięższa patelnia – tym lepsza. Powodowane jest to ilością, oraz grubością warstw i powłok nieprzywierających – o których wspominaliśmy już zresztą powyżej.

Podsumowanie

Przedstawiona powyżej wiedza nie pozostawia nam złudzeń: patelnie granitowe są znacznie trwalsze i zdrowsze, niż ich odpowiedniki. Warto kupować je w dobrych sklepach internetowych jak Prymus AGD, które to są najlepszym gwarantem jakości danego produktu.

Exit mobile version