– Dietetyczne przepisy –

Pigwoniada – zdrowa alternatywa dla słodzonych napojów

WPIS GOŚCINNY

Pigwowiec japoński to owoc o wielu prozdrowotnych właściwościach. Dotychczas nie był zbyt powszechnie wykorzystywany w polskiej kuchni, ale w ostatnim czasie zaczęło się to zmieniać. I bardzo dobrze, ponieważ owoce pigwowca mają pozytywny wpływ na zdrowie. Można sporządzać z nich konfitury, dżemy, nalewki i napoje. Jednym z nich jest pigwoniada. Klienci cenią ten napój za smak i dobry skład. Czy rzeczywiście warto go pić? Gdzie można kupić pigwoniadę? Jak przyrządzić ją samemu? Wyjaśniamy.

Pigwoniada przepis

Sok z pigwowca ma wiele cennych składników odżywczych, ale niestety nie nadaje się do bezpośredniego spożycia ze względu na swój intensywnie kwaśny smak. Dlatego też wykorzystuje się go raczej jako bazę do przygotowywania napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Jedną z propozycji jest właśnie pigwoniada, czyli napój, który skutecznie gasi pragnienie w upalne dni. Taki napój można sporządzić samemu i wcale nie jest to trudne. Wystarczy wycisnąć sok  z pigwowca i rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:8. W niektórych przepisach zaznacza się, że pigwowiec japoński można zastąpić zwykłą pigwą. Dla wzmocnienia walorów smakowych warto dodać liście mięty. Napój można dosłodzić cukrem lub miodem. Przed podaniem pigwoniadę należy dobrze schłodzić, aby przynosiła orzeźwienie w szczególnie upalne dni. 

Pigwoniada gdzie kupić?

Pigwoniada jest również dostępna w sklepach. Niestety, nie znajdziemy jej w marketach ani w osiedlowych sklepikach. Trzeba szukać jej przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością. Urozmaiconą ofertę produktów sporządzonych z owoców pigwowca można znaleźć zwłaszcza na stronach internetowych z żywnością hildegardową, takich jak ta: https://www.sklephildegarda.pl/. To właśnie tam najłatwiej zamówić pigwoniadę. W ofercie są napoje z pigwowca z różnymi dodatkami smakowymi, a także klasyczna pigwoniada z dodatkiem cukru lub bez. Na tej stronie: https://www.sklephildegarda.pl/pl/c/Produkty-z-pigwy/106 sprzedawana jest pigwoniada sporządzana z owoców pigwowca japońskiego pochodzących z gospodarstwa rolnego Pośledników, na którym nie stosuje się chemicznych środków uprawy roślin. 

Pigwoniada z miodem

Jaki jest efekt połączenia pigwowca japońskiego i miodu? Można się o tym przekonać, pijąc pigwoniadę z miodem. Kwaśny smak soku z pigwowca przełamany słodyczą miodu zapewne przypadnie do gustu wielu osobom. Co więcej, dodatek miodu to nie tylko kwestia słodszego smaku, ale także kwestia dodatkowych składników odżywczych. Nie bez powodu w sieci można znaleźć tysiące publikacji dotyczących prozdrowotnego działania produktów pszczelich. Zdecydowanie warto sięgać po lemoniadę z pigwowca i miodu. 

Pigwoniada z herbatą

Kolejny smak pigwoniady to propozycja dla wszystkich herbaciarzy. Gorycz herbaty, kwaśny smak pigwowca i słodycz cukru trzcinowego to idealne połączenie. Napój jest lekko gazowany i przyrządza się go wyłącznie z naturalnych składników. 

Pigwoniada – cena

Pigwoniada sprzedawana jest w szklanych butelkach o pojemności 330ml. Za taką butelkę trzeba zapłacić 8-9zł. Napój jest więc droższy niż słodkie soki i lemoniady dostępne w sklepach, ale też nieporównywalnie zdrowszy. Lepiej więc pić rzadziej zdrową lemoniadę niż codziennie sięgać po soki i napoje, do których dodawane są olbrzymie ilości cukru i szkodliwych konserwantów.

Pigowowiec – właściwości

Pigwowiec często mylony jest pigwą, tymczasem są to dwa zupełnie różne owoce. Pigwa jest większa i bardziej miękka niż pigwowiec, a w smaku – zdecydowanie słodsza. Pigwowiec ma liczne właściwości prozdrowotne, przede wszystkim ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy C, która dobrze wpływa na układ odpornościowy i jest naturalnym przeciwutleniaczem, czyli spowalnia starzenie się organizmu. Owoce pigwowca stanowią ponadto źródło: polifenoli, aminokwasów, związków mineralnych i witamin. W pigwowcach znajduje się także dużo błonnika. Cukry zawarte w tych owocach są łatwo metabolizowane przez ludzki organizm.  

Pigwoniada to o wiele zdrowszy zamiennik słodkich napojów gazowanych i soków. Można przyrządzić ją samodzielnie lub zamówić gotową lemoniadę w dobrych sklepach ze zdrową żywnością. Warto sięgać po nią dla orzeźwienia i dla korzyści zdrowotnych. 

Exit mobile version