Płukanie uszu — na czym polega zabieg i kiedy warto go zastosować?
ARTYKUŁ GOŚCINNY
Wiele domowych sposobów na walkę z dolegliwościami jest nieskutecznych, a część może zagrażać zdrowiu naszemu lub bliskich. Jak się ma do tego płukanie uszu?
Teoretycznie prosty zabieg — woda utleniona do ucha i wypłukujemy woskowinę. Mimo wszystko nie jest to tak trywialne, jak mogłoby się wydawać. Płukanie uszu to zabieg, którego celem jest pozbycie się nadmiaru woskowiny z przewodów słuchowych. Jednak nieumiejętne postępowanie może doprowadzić do perforacji, czyli pęknięcia błony bębenkowej lub urazów ucha zewnętrznego. Dlatego zasadne wydaje się spotkanie ze specjalistą, który w odpowiednich warunkach przeprowadzi cały zabieg.
Płukanie uszu — w jakim celu się je wykonuje?
Zdarza się, że powody płukania uszu mają charakter czysto diagnostyczny. Lekarz do oceny ucha w badaniu otoskopowym może chcieć dla pełnego obrazu pozbyć się woskowiny. Zabieg płukania uszu może mieć także charakter leczniczy. Zdarza się, to gdy lekarze mają pacjentów, u których pojawia się zaleganie czopów woskowinowych, mają poczucie zatkania ucha, lub wrażenie upośledzenia słuchu.
Intensywność produkcji woskowiny w uszach uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi. Od naszych przodków dostaliśmy w spadku wiele pozytywnych cech, ale też takie, które determinują szerokość kanału słuchowego. Im jest on węższy, tym szybciej wydzielina z ucha przemieszcza się do małżowiny usznej. Ponadto, jako główne powody pojawiania się nadmiaru woskowiny, można wskazać brak odpowiedniej higieny, częste używanie słuchawek, a także otaczające zanieczyszczenia środowiska. Pojawiają się również sytuacje, w których do ucha dostało się ciało obce. Wówczas, gdy tradycyjne sposoby usunięcia obiektu zawodzą, zastosować można płukanie ucha. Taki zabieg wymaga precyzji, a woda utleniona do ucha, powinna zostać podana pod bardzo niskim ciśnieniem. Więcej na temat płukania uszu można przeczytać na https://wylecz.to/laryngologia/plukanie-uszu/.
Wizyta u laryngologa – warto wiedzieć
Lekarze do płukania ucha wykorzystują strzykawki. Zabieg polega na naciągnięciu małżowiny usznej w odpowiednim kierunku. W tym wypadku wiek pacjenta ma znaczenie, gdyż od tego zależna jest anatomia ucha. Czynność tą wykonuje się w celu optymalnego naprostowania przewodu słuchowego zewnętrznego. Następnie, urządzenie do oczyszczania uszu pozwala na wstrzyknięcie do tak przygotowanego ucha wody.
Istotne jest, aby wodę podawać na tylną ścianę przewodu słuchowego zewnętrznego. W wypadku aplikacji wprost, gdzie znajduje się błona bębenkowa, istnieje duże ryzyko jej przebicia. Nie bez znaczenia jest temperatura wody, która powinna być zbliżona do ciepłoty ciała. Stosując zbyt zimną wodę, możemy podrażnić ośrodek równowagi usytuowany w uchu wewnętrznym. Warto pamiętać, że woda utleniona do ucha podawana jest bardzo wolno, aby uniknąć urazów.
Podczas wizyty w gabinecie laryngologa mamy pewność, że nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Każde płukanie wymaga badania lekarskiego oraz oceny otoskopowej ucha. Pacjent jest zabezpieczone przed zmoczeniem pobliskich części ciała, a wykorzystuje się do tego folię ochronną. Z kolei pod ucho podstawia się miskę, do której spływa woda wraz z woskowiną. Warto podkreślić, że prawidłowo wykonany zabieg, jest bezbolesny.
Wydawałoby się, że płukanie ucha to prosta czynność, którą każdy może wykonać w domu. Najlepiej jednak wybrać się do lekarza laryngologa. Zatroszczy się on o badanie wstępne, a także profesjonalnie pozbędzie się woskowiny lub ciała obcego. Zabieg jest bezbolesny, czego nie można zagwarantować przy domowych metodach. Może się zdarzyć, że wyrządzą one więcej krzywdy niż pożytku. Dlatego rozsądne wydaje się odwiedzenie gabinetu laryngologa.
Leave a Reply