– Dietetyczne przepisy –

Robi się coraz cieplej – świetnie gaszą pragnienie i są mega zdrowe.

 ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

W sezonie letnim częściej sięgamy po napoje chłodzące. Najczęściej wodę lub – o zgrozo – napoje gazowane i słodzone. O ile picie wody jest jak najbardziej wskazane to, zamiast słodkich napojów gazowanych, lepiej sięgnąć po jogurty i kefiry naturalne.

 Kefir na pragnienie

O dobroczynnych właściwościach kefiru na pewno przekonał się każdy, kto choć raz poczuł ból głowy nazajutrz po zakrapianej imprezie. Ale kefir Bieluch może zrobić dla naszego organizmu znacznie więcej. Pobudza apetyt, przyspiesza trawienie, dostarcza organizmowi wapnia oraz witamin z grupy B i D. Regularne picie kefiru wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami. Ponadto systematyczne picie kefiru pozwala unormować ciśnienie krwi i poziom cholesterolu w organizmie. Przy tym wszystkim kefir, chociaż jest dość gęstym napojem (ma konsystencję zsiadłego mleka) doskonale gasi pragnienie.

Jogurt, gdy chce się pić

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, ale co najmniej jedną szklankę wody dziennie warto zastąpić naturalnym jogurtem. Naturalnym, bo pozbawionym sztucznych cukrów, a więc zdrowszym dla organizmu. Jogurt Bieluch jest łatwo i szybko przyswajalny, zawiera liczne kultury bakterii, które dbają o mikroflorę układu pokarmowego (dlatego zalecany jest osobom w trakcie i po antybiotykoterapii). Ponadto jogurt ułatwia wchłanianie żelaza i jako taki polecany jest osobom, u których zdiagnozowano anemię. Jogurt naturalny jest gęstszy od kefiru, można go pić lub jeść łyżeczką. Jest idealną propozycją na upalne dni, gdy z gorąca chce się pić.

Jogurt i kefir – jak podawać

Zarówno kefir, jak i jogurt można po prostu wypić ze szklanki (dobrze jest wcześniej je zamieszać, ponieważ napoje mleczne ulegają segmentacji), ale można też na ich bazie przyrządzać koktajle lub smoothie. Wystarczy dodać owoce, zielone warzywa, posiekane bakalie, łyżeczkę spiruliny lub nasion chia, by uzyskać pyszny, pożywny i orzeźwiający napój. Chociaż będzie przygotowany i wypity w kilka chwil, z powodzeniem zastąpi pełnowartościowy stały posiłek.

Jogurtem lub kefirem można też zalać płatki, ryż, makaron albo kaszę jaglaną. To propozycja na obiad w upalny dzień.

Jogurty naturalne i kefiry bardzo często są składnikiem zup lub sosów. Ze względu na wysoką zawartość białka i niską zawartość tłuszczu są doskonałym zamiennikiem dla tłustej śmietany.

Jogurty i kefiry naturalne to napoje fermentowane, są lepiej przyswajalne niż mleko, rzadziej są powodem reakcji alergicznych. Można je bezpiecznie podawać dzieciom. Polecane są także osobom, które ze względu na nietolerancję laktozy nie mogą pić mleka.

 

 

 

Exit mobile version