– Dietetyczne przepisy –

Sałatki a dieta odchudzająca

Sałatki dla wielu osób są symbolem zdrowej diety. Odchudzanie kojarzy nam się właśnie z jedzeniem sałatek. To prawda, że  warzywa wchodzące w ich skład, są podstawą skutecznej diety odchudzającej. Jednak wiedz, że nie wszystkie sałatki są niskokaloryczne. Często po dodaniu pewnych składników stają się bardzo tłustym i ciężkostrawnym daniem!

 

„PODSTĘPNE SAŁATKI”  

Jakich sałatek nie powinnaś jeść, jeśli chcesz schudnąć lub utrzymać szczupłą sylwetkę? Na pewno domyślasz się, że do najtłustszych zaliczamy te z dużą ilością majonezu. I to właśnie ich najlepiej jest unikać, chociaż bez wątpienia są smaczne. Warto też ograniczyć spożycie sałatek, które w swoim składzie mają duże ilości żółtego sera, jajek, czy kukurydzy. Podobnie wysokokaloryczne są sałatki ze smażonym na głębokim tłuszczu mięsem np. gyros.

Ale tak naprawdę to połączenie składników decyduje o wartości odżywczej danej sałatki. Przykładowo sałata lodowa z papryką, pieczonym kurczakiem i odrobiną sera to wspaniała dietetyczna sałatka. Natomiast zestawienie smażonego kurczaka z kukurydzą i majonezem to już tłuste kaloryczne danie.

Oto skład jednej z najbardziej kalorycznych sałatek, jakie znam: słoik selera, 4 plastry ananasa,  100 g szynki, puszka kukurydzy, 3 jajka, 1 por, ser żółty oraz cały słoik majonezu! Poznajesz? Taka sałatka, chociaż smaczna, jest prawdziwa bombą kaloryczną! Nie oszukujmy same siebie! Zjedzenie 200 g porcji takiej sałatki jest równoznaczne ze zjedzeniem całego obiadu!

Za zdrową uważana jest także sałatka jarzynowa z ziemniakami. Składa się ona z ugotowanych warzyw takich jak: marchewka, seler, pietruszka oraz z ziemniaków, ogórków kiszonych, groszku konserwowego i dużej ilości majonezu. Niektórzy dodają do niej jajka, kukurydzę oraz inne produkty w zależności od upodobań. Dlaczego taka sałatka nie należy do dietetycznych? Ponieważ zawiera warzywa, które po ugotowaniu w wodzie są prawie pozbawione witamin. Ziemniaki są produktem kalorycznym i to wszystko w połączeniu z majonezem stanowi danie, którego nie polecam osobom będącym na diecie! 100 g to około 140 kcal, przy czym porcja takiej sałatki to zazwyczaj więcej niż 200g! Aby poprawić wartości odżywcze właśnie tej sałatki i zmniejszyć jej kaloryczność, dodaj więcej marchewki i selera, ugotuj warzywa na parze oraz dodaj niewielką ilość majonezu o obniżonej kaloryczności.

 Na mojej stronie znajdziesz dietetyczne wersje najsmaczniejszych sałatek, dlatego możesz cieszyć się wspaniałym smakiem nie martwiąc się o kalorie:)

Nie daj się nabrać „podstępnym sałatkom”🙂 Wybierz te, które naprawdę pomogą Ci schudnąć!


 
Exit mobile version