Tłuszcze – niezbędny składnik diety

Bottle pouring virgin olive oil in a bowl close up

Bottle pouring virgin olive oil in a bowl close up

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W zdrowym ciele – zdrowy duch! To znane powiedzenie często napotyka na problemy praktyczne. Jak doprowadzić do zdrowia swoje ciało i taki stan utrzymać? Wskazówek znaleźć można wiele, ale jedną z podstawowych jest zdrowa dieta. Zdrowa, czyli jaka?

Przede wszystkim: zbilansowana. Taka, która w odpowiednich proporcjach łączy białka, tłuszcze oraz węglowodany, a także witaminy, makro- i mikroelementy. Najlepiej w posiłkach spożywanych regularnie (przynajmniej trzech – śniadanie, obiad i kolacja, ale warto dołączyć też dwie zdrowe przekąski: drugie śniadanie oraz podwieczorek). W dodatku różnorodnych – przygotowywanych głównie ze świeżych, jak najmniej przetworzonych produktów.

Siła z białka

Artykuły, które zawierają białko, dzieli się na pełnobiałkowe (zawierające wszystkie potrzebne aminokwasy) oraz te, w których przynajmniej jednego z nich brakuje. W pierwszej grupie to przede wszystkim mięsa, ryby, drób, jajka, mleko oraz nabiały, a także soja. W drugiej – fasola, groszek, orzechy, ziarna i pestki.

Nasz organizm potrzebuje białka, ponieważ jest ono budulcem wszystkich ludzkich komórek oraz większości płynów. Ten składnik jest więc potrzebny, by komórki mogły się regenerować i wzrastać.

Węglowodanowa energia

Węglowodany najprościej podzielić można na cukry proste (i dwucukry) oraz węglowodany złożone. Są głównym źródłem naszej energii, szczególnie duże zapotrzebowanie węglowodanowe wykazuje ludzki mózg. To jednak nie znaczy, że w naszej diecie powinniśmy zawrzeć wszystkie rodzaje węglowodanów.

Cukry proste, obecne m.in. w słodyczach i słodkich napojach, spożywane w nadmiarze odkładają się pod postacią niechcianej tkanki tłuszczowej. Lepiej dla zdrowia zamienić je na węglowodany złożone (pochodzące np. z pieczywa razowego, nasion roślin strączkowych czy surowych warzyw i owoców). Nie tylko dostarczą one potrzebnej nam energii, ale także pomogą zapanować nad masą ciała (zwiększają poczucie sytości, a przez to sprzyjają odchudzaniu). Nie można zapominać o zbawiennym dla przewodu pokarmowego błonniku.

Zdrowotne tłuszcze roślinne

W zbilansowanym jadłospisie nie może zabraknąć również tłuszczów – także one są źródłem naszej energii, a ponadto ułatwiają wchłanianie witamin A, D, E i K do organizmu. Tłuszcz w diecie jest więc niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania – zaleca się jego spożycie na poziomie 25-35% całkowitego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Warto jednak rozważnie dobierać tłuszcze, które zastosujemy w naszej kuchni.

Zamiast nasyconych kwasów tłuszczowych (znajdujących się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego), warto wybierać te nienasycone. Zarówno jednonienasycone (zawarte m.in. w oleju rzepakowym czy oliwie z oliwek), jak i wielonienasycone (ich źródłem są np. oleje roślinne, ryby morskie czy orzechy włoskie). Nie tylko pomagają one w utrzymaniu właściwych proporcji cholesterolu, ale także korzystnie wpływają na układ krążenia.

Tłuszcze nienasycone są ważne także z innego powodu: nie mogą być syntetyzowane w organizmie zwierzęcym, w tym w ludzkim organizmie. Aby uniknąć zaburzeń chorobowych, trzeba je więc dostarczać w pożywieniu.

Wartość umiaru

Dla prawidłowego funkcjonowania niezbędne są wszystkie te składniki. Największe znaczenie ma ich rozsądne zbilansowanie – żadnej ze zdrowych diet nie można opierać o całkowite wyeliminowanie białka, węglowodanów czy tłuszczów. Istotne jest jednak ich odpowiednie dobieranie – np. zastępowanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego tymi zdrowszymi, pochodzenia roślinnego.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.