Dieta FODMAP – czym jest i kto powinien ją stosować?

 ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekła choroba przewodu pokarmowego, na którą cierpi nawet 20% społeczeństwa. Niezdiagnozowanych przypadków może być jednak więcej, ponieważ mimo dokuczliwych objawów, chorzy nie zawsze zgłaszają się do lekarza. Z przypadłością tą borykają się najczęściej osoby w średnim wieku (do 45. roku życia) – dwukrotnie częściej są to kobiety. Zespół jelita drażliwego objawia się silnymi bólami brzucha oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień. Pacjenci najczęściej skarżą się na biegunki lub  zaparcia, choć objawy te mogą również występować naprzemiennie. Charakterystyczne dla tej przypadłości jest również uczucie wzdętego brzucha. W leczeniu zespołu jelita drażliwego ważną rolę pełni dieta FODMAP i zdrowy styl życia. 

Na czym polega dieta FODMAP?

Podstawą diety jest wykluczenie produktów zawierających duże ilości FODMAP, czyli węglowodanów słabo wchłanianych, szybko fermentujących i o wysokim ciśnieniu osmotycznym. Zalicza się do nich niektóre warzywa i owoce (m.in. szparagi, brukselkę, groszek, cebulę, czosnek, jabłka, gruszki, arbuza, brzoskwinie), mleko i produkty mleczne, roślinne źródła białka (soja, fasola, ciecierzyca, soczewica), produkty pszenne, pistacje, orzechy nerkowca, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop z agawy oraz słodziki. Produkty te ulegają fermentacji w jelicie grubym, co przyczynia się do dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Celem diety jest identyfikacja produktów, które są dobrze tolerowane przez pacjentów lub nasilają dolegliwości. Z tego powodu nie wyklucza się od razu wszystkich produktów, lecz dzieli dietę na trzy fazy i stopniowo odsuwa składniki o wysokiej zawartości FODMAP. 

Jak wybrać specjalistę, który pomoże w zrozumieniu i ułożeniu diety FODMAP?

Pacjent, u którego został zdiagnozowany zespół jelita drażliwego, może skorzystać z usług dietetyka lub osoby, która ukończyła kurs dietetyki w Poznaniu. Opieka specjalisty jest wskazana podczas wszystkich etapów diety – szczególnie, że lekarz pierwszego kontaktu po dokonaniu diagnozy często pozostawia pacjenta samemu sobie. Na stronach internetowych znajduje się wiele nieprawdziwych informacji na temat diety FODMAP, które mogą wprowadzić w błąd, a nawet przyczynić się do powstania niedoborów. To dlatego chory powinien udać się do dietetyka lub specjalisty ds. dietetyki, który pomoże mu z zaplanowaniem zbilansowanych posiłków. Profesjonalistę najłatwiej rozpoznać po podejściu do pacjenta – na początku zaleca on wykonanie niezbędnych badań oraz przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący nawyków żywieniowych pacjenta. Propozycja ułożenia diety bez określenia stanu zdrowia klienta powinna być sygnałem alarmowym, świadczącym o braku profesjonalizmu. Bardzo ważne, aby osoba ta posiadała wykształcenie wyższe lub wiedzę zdobytą na kursie dietetyki w Krakowie. Kursy dietetyczne poruszają nie tylko zagadnienia teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne z zakresu układania jadłospisów oraz kontroli jakości produktów spożywczych. Mogą być one zatem dobrą alternatywą dla studiów. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.