Kawy z całego świata – co warto o nich wiedzieć?

WPIS GOŚCINNY

Kawy świata to prawdziwe bogactwo smaków i aromatów, którym nie oprze się żaden amator tego wyjątkowego napoju. Ziarna są starannie uprawiane w wielu krajach na całym świecie, dlatego też każdy miłośnik poranków przy kawie może z łatwością wybrać produkt skrojony na miarę swoich potrzeb. Na jakie kraje pochodzenia warto zwrócić uwagę? Sprawdźmy!

  1. Kawa z najlepszych plantacji – pochodzenie ma znaczenie
  2. Kawy świata – dlaczego warto je pić?

Kawa z najlepszych plantacji – pochodzenie ma znaczenie

Kawa ziarnista to absolutny must have w kuchni wielu z nas. Często nie wyobrażamy sobie początku dnia bez filiżanki aromatycznego napoju, który nie tylko pobudza, ale również pozytywnie nastraja. Co ważne, mamy do dyspozycji kawę z całego świata – nie tylko taką pochodzącą od najpopularniejszych importerów. Czym się charakteryzuje napój z poszczególnych rejonów?

Warto pamiętać o tym, że Afryka przez wielu uważana jest za kolebkę kawy. Niektóre regiony kontynentu są wręcz idealne pod uprawy kawowca – w praktyce mowa o górzystych terenach położonych na dużej wysokości. Dzięki temu możemy pić kawę, która ma unikalny aromat – najczęściej owocowo-kwiatowy.

Kawy świata to również te prosto z Ameryki Środkowej, czyli np. Kostaryki czy Hondurasu. Są bardzo lubiane przez polskich kawoszy, co w dużej mierze wynika z ich wyjątkowego aromatu. Można w nim znaleźć nuty m.in. czekolady czy karmelu, a nierzadko również orzechów. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy kwiatowych klimatów.

Równie dużym zainteresowaniem cieszą się również produkty pochodzące z Ameryki Południowej. Kawa z Brazylii czy też Kolumbii zachwyca bogactwem smaków oraz ich intensywnością, które są wynikiem wręcz podręcznikowych warunków do uprawy kawowca. Starannie palone ziarna są prawdziwą gratką dla fanów nut czekolady, karmelu, orzechów, a także czerwonych owoców. Kawa znakomicie nadaje się do zaparzenia o poranku, jak również w porze popołudniowej.

Kawy świata – dlaczego warto je pić?

Kawa nie od dziś towarzyszy wielu osobom, które chcą sobie dodać energii. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pobudza pracę umysłu, co jest niezwykle ważne dla osób pragnących zwiększyć wydajność np. podczas uczenia się czy też wykonywania obowiązków służbowych. Spożywanie tego brunatnego, aromatycznego napoju jest także wsparciem dla aktywnych fizycznie, którzy potrzebują przysłowiowego “kopa” do działania. Warto jednak pamiętać, że w kawie znajdziemy również takie minerały jak m.in. potas, magnez czy mangan. Co ciekawe, wokół kawy narosło wiele mitów, jednak okazuje się, że nie podnosi ona ciśnienia tętniczego gdy w grę wchodzi nawykowe spożycie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.