Zdrowy rosół – przepis bez tłuszczu
Rosół to tradycyjne polskie danie, które zawsze uwielbiałam. Zobacz, co zrobić, aby rosół był naprawdę pyszny, a nie zawierał tłuszczu i sztucznych dodatków!
Jeżeli nie chcesz jeść tłusto i niezdrowo, nie przygotowuj rosołu z całego kurczaka i nie dodawaj do niego kostki rosołowej. Poznaj mój sposób na rosół – przepis prawdziwie domowy, a do tego zupełnie bez tłuszczu!
Przygotowanie zdrowego niskokalorycznego rosołu jest tak naprawdę bardzo proste. Bałam się trochę, że rosół bez tłuszczu może mieć mniej wyraźny smak, jednak to okazało się nieprawdą! Rosół zrobiony z samych filetów z kurczaka i warzyw smakuje naprawdę wspaniale! Sekretem jest tylko jego odpowiednie jego przygotowanie. Odpowiednio długie gotowanie zupy oraz aromatyczne zioła sprawiają, że rosół ten ma wspaniały aromat i bogaty smak!
Niestety trudno jest mi ocenić, ile taki rosół ma kalorii, jednak jest to na pewno minimalna ilość, ponieważ filet z kurczaka prawie nie zawiera tłuszczu.
Oto przepis:
Zdrowy rosół – przepis bez tłuszczu
Składniki:
- 500 g fileta z kurczaka
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- cebula
- pół pęczka pietruszki
- pół pęczka lubczyku
- sól, świeżo mielony pieprz
Przygotowanie:
Filety z kurczaka umyj i oczyść z tłuszczu. Warzywa obierz, jeżeli nie są młode. Cebulę razem ze skorupką opiecz w piekarniku lub skarmelizuj na patelni – doda wspaniałego aromatu, a skorupka zapewni odpowiedni odcień zupy. Warzywa i kurczaka zalej w garnku zimną wodą. Nie doprawiaj. Jeżeli za wcześnie dodasz sól, warzywa i mięso nie puszczą”soków”. Gotuj minimum godzinę na małym ogniu. Rosół nie może się mocno gotować, ma tylko „pyrkać”:) Następnie dodaj pietruszkę i lubczyk i posól rosół do smaku. Gotuj jeszcze pół godziny. Dopraw pieprzem i ewentualnie solą.
Ja lubię jeść ten zdrowy rosół z filetem z kurczaka i marchewką, z których został zrobiony. Warto również użyć makaronu pełnoziarnistego – w sklepach można czasem dostać makaron krajankę pełnoziarnistą.
Rosół (przepis bez tłuszczu) doskonale nadaje się jako baza do innych zdrowych zup. Jest wspaniałą alternatywą kostki rosołowej:)
Ooooo ja potrzebuję takiej bazy do zdrowych zupek kiedyś to robiłam zawsze taki pyszny, ale tłusty rosołek na udkach albo ćwiartkach, a po przejściu na dietę nie wiedziałam czym to zastąpić i niestety był z kostki tylko szkoda, że ten zdrowy trzeba tak długo gotować, nie zawsze jest na to czas
Odpowiedz
Jeśli rosołek będzie gotowany krócej, to po prostu będzie miał mniej intensywny i pełny smak, ale w razie braku czasu, można się pokusić o szybsze przygotowanie rosołu. pozdrawiam:)
Odpowiedz
witam, a można taki rosołek mrozić?? i zastosować go później jako bazę do zup???
Odpowiedz
Ja nigdy nie mroziłam rosołu, ale myślę, że jest to możliwe. Sama jestem ciekawa, jaki będzie efekt:) pozdrawiam:)
Odpowiedz
Czy ta cebulka jest konieczna? Bo nie jestem zwolenniczką cebuli wcale
Odpowiedz
Nigdy nie robiłam rosołku bez cebuli:) Cebula dodaje wspaniałego aromatu, ale Marto, jeśli jej nie lubisz, to wypróbuj przepis bez cebuli i daj znać jak wyszło:) zawsze jestem ciekawa nowych inspiracji:) pozdrawiam!
Odpowiedz
można jeszcze dodać lubczyku to jest naturalne magi, wydobywa smak z potrawy
Odpowiedz
Masz rację Agnieszko:) lubczyk dodaje wspaniałego aromatu. Pozdrawiam!
Odpowiedz
niedoczytałam już jest,
Odpowiedz