Dieta pudełkowa jest droga!… ale czy na pewno?

 

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Można spotkać się z opiniami, że diety pudełkowe zostały stworzone dla majętnych ludzi, którzy nie potrafią lub nie chcą sami przygotowywać posiłków. Prawda jest jednak taka, że na catering dietetyczny najczęściej decydują się zapracowane osoby, którym dzisiejszy, szybki styl życia nie pozostawia zbyt wiele czasu na gotowanie. Sprawdźmy, czy zwolennicy diety pudełkowej rzeczywiście wydają więcej na jedzenie niż osoby samodzielnie przygotowujące posiłki.

 Bez względu na to, czy lubi się gotować, czy nie, zaplanowanie posiłku, zrobienie zakupów, przygotowanie składników i gotowanie zajmuje mnóstwo czasu. Dla zapracowanych osób nawet samo myślenie o gotowaniu bywa wyczerpujące. Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z cateringu pudełkowego może zaoszczędzić mnóstwo czasu i jest doskonałym sposobem na urozmaicenie diety. Czy jednak pozwala zaoszczędzić pieniądze?

Średni koszt diety pudełkowej

Na samym początku warto zaznaczyć, że dieta pudełkowa różni się ceną w zależności od wybranego wariantu i stopnia spersonalizowania przepisów. Średni koszt diety pudełkowej w Polsce jest kwestią bardzo indywidualną i zawiera się w szerokim zakresie od 35 do 90 zł za dzień. Analizując oferty wielu działających w Polsce cateringów dietetycznych, odliczając niedziele, całkowity, miesięczny koszt na osobę może wynieść od 900 do nawet 2200 zł[1].

Co wpływa na finalny koszt wybranej diety z pudełka?

Są trzy podstawowe elementy, które należy uwzględnić:

  1. Kaloryczność – diety wysokokaloryczne i specjalistyczne są dużo droższe niż diety niskoenergetyczne i jadłospisy dla dzieci. Czasem wpływ na cenę ma również liczba posiłków w zamówionym abonamencie.
  2. Okres abonamentowy – im dłuższy abonament, tym niższa będzie jednostkowa cena diety pudełkowej.
  3. Dostawa – zdarza się, że firmy oferują specjalną zniżkę przy zakupie abonamentu dla kilku osób pod tą samą lokalizację. Należy również pamiętać, że jeżeli konieczny będzie dowóz poza strefę bezpłatnej dostawy, cena najprawdopodobniej wzrośnie.

Koszty diety pudełkowej mogą wydawać się wysokie, jednak należy zaznaczyć, że cena cateringu to nie same posiłki. To także praca wielu osób (dietetyków, kucharzy, pomocy kuchennych, kierowców oraz innych osób zatrudnionych w firmie), które są odpowiedzialne za dostarczanie zbilansowanych posiłków, zgodnych ze wskazanymi preferencjami.

Przeciętny koszt zakupu produktów spożywczych

Wzrost cen żywności w Polsce staje się coraz bardziej dotkliwy. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, powołując się na dane GUS, wskazali, że od lipca 2019 r. wzrost cen w kategorii “żywność i napoje bezalkoholowe” przekracza

6% w skali roku. W ostatnich dziesięciu latach średni roczny wzrost cen żywności wynosił ok. 2,5%. Oznacza to, że był mniej więcej trzykrotnie niższy niż obecnie[2]. Rocznie na żywność i napoje bezalkoholowe wydajemy średnio 4 370,52 zł na osobę[3].

Oczywiście można zaoszczędzić na diecie, zajadając się płatkami z mlekiem oraz pszennym makaronem z gotowym sosem. Warto sobie jednak zadać pytanie, czy oszczędzanie na jedzeniu kosztem własnego zdrowia i samopoczucia to prawidłowa droga. Takie podejście może spowodować w organizmie deficyt składników odżywczych. Dieta pudełkowa układana jest przez ekspertów, którzy dbają o to, aby dostarczane menu było odpowiednio zbilansowane.

W szczególności doceniane jest to przez osoby, które mają przeciwwskazania do spożywania określonych pokarmów lub gdy konieczne jest dopasowanie jadłospisu do zmienionego zapotrzebowania odżywczego organizmu. Dieta pudełkowa gwarantuje pełnowartościowe, zdrowe posiłki, które w dłuższej perspektywie służą naszemu organizmowi.

Rzeczywisty koszt zdrowego jedzenia

Mogłoby się wydawać, że przechodząc na zdrową dietę, można zaoszczędzić na kupowaniu różnych słodkich i słonych przekąsek. Niestety, zdrowe produkty (wyżej jakości) są droższe i nie da się przed tym uciec. Stale rosnące ceny żywności odbijają się na domowym budżecie każdego. Zwłaszcza osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia, mają często problem z wybraniem tanich i ekologicznych produktów. Znacznie droższe są też np. produkty dla diabetyków lub osób zmuszonych wyeliminować gluten. Przykładowo kilogram mąki pszennej to wydatek niespełna 2 zł, a kilogram mąki bezglutenowej do wypieku chleba kosztuje 16-20 zł[4].

Ukryte koszty samodzielnego gotowania

Cena cateringów dietetycznych niektórych odstrasza, jednak zupełnie niepotrzebnie. Biorąc pod uwagę koszt paliwa na dojazd do sklepu, same produkty, media wykorzystywane podczas gotowania (gaz, woda, energia) oraz detergenty potrzebne do późniejszego sprzątania, to może się okazać, że samodzielne gotowanie nie jest tak oszczędne, jakby się mogło wydawać.

Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, o których rzadko myślimy. Będąc w markecie łatwo zakupić niepotrzebne lub niezdrowe produkty, które specjalnie wyeksponowane są w taki sposób, aby zwróciły uwagę kupującego. Dieta pudełkowa eliminuje zarówno problem kupowania zbędnych produktów w marketach, jak i powstrzymuje od zakupu szybkich przekąsek i posiłków fast food

Za catering dietetyczny płaci się raz i nie ma potrzeby wydawania więcej pieniędzy na inne artykuły spożywcze.

Dieta pudełkowa: oszczędność, czy strata pieniędzy?

Kwoty cateringów dietetycznych wydają się dość wysokie. Nikt temu nie będzie próbował zaprzeczyć. W cateringu dietetycznym Black Monkey Cooks koszt jednego dnia, składającego się z pięciu posiłków zależy od ilości kalorii w diecie i wynosi 55-94 zł dziennie na osobę. Prawda jest jednak taka, że po podliczeniu wszystkich dodatkowych kosztów może okazać się, że samodzielne przygotowywanie posiłków pochłania podobną sumę pieniędzy jak dieta pudełkowa.

Dieta pudełkowa to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również czasu i sił. Gotowe posiłki dostarczane są pod wskazany adres. Eliminowany jest również problem gotowania, zmywania naczyń oraz czasochłonnego robienia zakupów. Korzystając z cateringu dietetycznego, mamy pewność, że jadłospis jest ułożony przez profesjonalnych dietetyków zgodnie z naszymi preferencjami smakowymi i dopasowany do naszego stylu życia. A nad wszystkim czuwa Małpa! 🙂

Największym jednak atutem diety pudełkowej jest poprawa zdrowia poprzez spożywanie zbilansowanych posiłków i brak potrzeby podjadania. Posiłki zapakowane są w wygodne pudełka, dzięki którym możemy je ze sobą wszędzie zabrać i nie poddać się pokusie kupienia niezdrowej przekąski.

Nie jesteś pewny, czy dieta pudełkowa to rozwiązanie dla Ciebie? Małpa ma dla Ciebie darmowy dzień próbny. Sprawdź, czy Ci się spodoba – bez żadnych kosztów i zobowiązań!




Odesłania do źródeł danych:

[1] https://dietly.pl/catering-dietetyczny/warszawa

[2] https://businessinsider.com.pl/finanse/wzrost-cen-zywnosci-dane-pie/wk86p8e

[3] https://warszawa.naszemiasto.pl/tyle-kosztuje-przezycie-roku-w-polsce-suma-wydatkow-na/ga/c3-4996180/zd/39123156

[4] http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-f1778819-b970-4c91-bc48-fc802559a775/c/Analiza_wartosci.pdf

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.