Izotoniki dla sportowców – skuteczny sposób na nawodnienie organizmu

ARTYKUŁ GOŚCINNY

Niemal każdy dorosły człowiek w pewnym momencie swojego życia musi zmierzyć się z poszukiwaniem pracy. Dla osób rozpoczynających swoją karierę bez większego doświadczenia może być to wyjątkowo trudne zadanie. Tymczasem wystarczy zastosować kilka praktycznych trików, które wyróżnią Twoje CV wśród wszystkich aplikacji. Podpowiadamy, jakie są na to sposoby!

Jednym z rodzajów preparatów dedykowanych dla sportowców są izotoniki. Obecnie jest to już standard wśród osób trenujących wytrzymałościowo, gdyż pozwala łatwo uzupełnić sole mineralne utracone w wyniku intensywnego wysiłku. Tego typu produkty znajdziesz w różnych formach – koncentratu, jednorazowych saszetek czy też tabletek rozpuszczalnych, co sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni wariant dla siebie. Oparto je o starannie wyselekcjonowane skład, który przywraca równowagę wodno-elektrolitową. Dzięki temu gwarantują prawidłowe nawodnienie organizmu.

Jak działają izotoniki i kiedy warto po nie sięgnąć?

Izotoniki to produkty, które są wyjątkowo wartościowe dla sportowców. Przede wszystkim skutecznie gaszą pragnienie, a przy tym dostarczają wszystkich składników niezbędnych do odpowiedniego nawodnienia. Jednocześnie świetnie uzupełniają braki w elektrolitach, co skutecznie chroni przed zmęczeniem podczas długiego i intensywnego treningu. W ten sposób zyskasz więcej siły, aby osiągać swoje cele sportowe.

Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości izotoniki nie są dla każdego. W żadnym wypadku nie powinny też zastępować wody. Najlepiej spożywać je wyłącznie w przypadku wysiłku trwającego dłużej niż godzinę – w trakcie lub po zakończeniu ćwiczeń. W takim przypadku organizm zdecydowanie potrzebuje więcej składników odżywczych niezbędnych do utrzymania formy i ochrony przed utratą energii, odwodnieniem czy przegrzaniem. Izotoniki warto stosować również przed półmaratonem czy maratonem, aby zadbać o właściwe nawodnienie.

Wybierz izotonik dostosowany do indywidualnych potrzeb!

Wybierają izotonik należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii mających wpływ na jego właściwości. Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo propozycji, przez co można się w tym wszystkim pogubić. Jedną z ważnych cech z pewnością jest zawartość elektrolitów, szczególnie potasu i sodu, a także dodatków w postaci witamin. Im większa dawka tego typu składników, tym preparat będzie lepiej nawadniał i spełniał swoją funkcję. Jednym z ciekawych rozwiązań są izotoniki w proszku. Wystarczy dodać odpowiednią ilość do wody, aby otrzymać pełnowartościowy napój.

Wysokiej jakości izotoniki powinny mieć przynajmniej od 4 do 8% węglowodanów. W składzie znajdziesz też mikroelementy, takie jak wapń, magnez, potas, biotyna czy szeroka gama witamin. Poza tym wiele dostępnych produktów zawiera folian, l-karnitynę i l-glutaminę, ryboflawinę oraz tiaminę. Przy wyborze izotonika duże znaczenie ma, aby produkt zawierał jak najmniejszą ilość cukru, gdyż najkorzystniej wpływa na organizm. Z tego względu zawsze należy dokładnie sprawdzać wartość odżywczą preparatów.