Jedz zdrowiej dzięki planowaniu posiłków

ARTYKUŁ GOŚCINNY

Od tego, jak się odżywiamy, zależy wiele kwestii związanych z codziennym funkcjonowaniem. Odpowiednio skomponowana dieta pozwala m.in. na utrzymanie prawidłowej wagi ciała, a także zminimalizowanie ryzyka występowania niektórych chorób. Jak jednak odżywiać się prawidłowo, gdy często brak czasu na przygotowywanie posiłków? Rozwiązaniem może być planowanie posiłków.

Filozofia food prep – co to takiego?

Food prep to filozofia, która zyskuje coraz większe grono zwolenników. Polega ona na wcześniejszym przygotowywaniu posiłków na kilka dni. Mogą to być kompletne dania lub bazy do nich. Dzięki temu o wiele łatwiej ugotować dla całej rodziny zdrowe, sycące i pyszne dania na cały tydzień. Warto pamiętać, że lepiej nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Początkowo dobrze jest przygotowywać dania na dwa, trzy dni z góry, a z czasem wydłużać ten okres. Następnym krokiem będzie jadłospis na tydzień, w którym znajdą się dania bazujące na podobnych składnikach. Przykładowo, jednego dnia będzie to sałatka na bazie makaronu z dodatkiem warzyw i mięsa z kurczaka, a drugiego makaron stanie się dodatkiem do pysznej i sycącej zupy.

Jak przygotować się do planowania posiłków na kilka dni z góry?

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z food prep odpowiednio się do tego przygotuj. Jednym z pierwszych kroków powinien być zakup pojemników do przechowywania gotowego jedzenia. Najlepiej zdecydować się na takie, które mogą być przechowywane w lodówce i zamrażarce, myte w zmywarce, a także te, które można wstawić do kuchenki mikrofalowej.

Kolejną istotną kwestią jest zaplanowanie czasu na przygotowywanie posiłków. Poświęć na to jeden dzień. W ciągu kilku godzin możesz przygotować wszystko to, co zaplanowałeś na kolejne dni. Nie zapomnij wcześniej sporządzić planu posiłków i listy zakupów, które będą ci do tego potrzebne.

Planowanie posiłków to nie tylko zdrowe odżywianie, lecz także oszczędzanie

Zwróć uwagę na to, że planowanie posiłków to nie tylko możliwość lepszego i zdrowszego jedzenia, lecz także wiele okazji do tego, by oszczędzać. Poświęcając kilka godzin na opracowanie i przygotowanie jadłospisu na kolejne dni, zaoszczędzisz sporo czasu w trakcie nadchodzącego tygodnia.

To również szansa na oszczędności finansowe. Odpowiednio opracowana lista zakupów stanowi gwarancję, że weźmiesz tylko to, co faktycznie jest niezbędne w domu. Dzięki temu nie kupisz niepotrzebnych rzeczy, które tylko by się zmarnowały. Jeśli uczestniczysz w programach partnerskich, takich jak np. PAYBACK, masz jeszcze więcej możliwości oszczędzania. U partnerów Programu możesz bowiem skorzystać z atrakcyjnych zniżek lub obniżać wartość rachunku przy pomocy wcześniej zebranych punktów. Dzięki temu jeszcze taniej zrobisz swoje zakupy spożywcze i zdobędziesz składniki potrzebne do przygotowania posiłków dla całej rodziny.