Kasza gryczana prażona – czy jest zdrowa?

 
WPIS GOŚCINNY
 
O tym, że kasze są zdrowe i warto je jeść, wiadomo nie od dzisiaj. Ich rodzajów jest wiele, a do tych najpopularniejszych i najbardziej znanych zalicza się kasza gryczana prażona. Jej charakterystyczny lekko palony zapach i wspaniały smak sprawiają, że wybierana jest ona bardzo często na jeden z głównych składników dania albo jako dodatek do przeróżnych potraw. Zasadniczym pytaniem jest jednak to, czy prażenie kaszy gryczanej wpływa negatywnie na jej wartości odżywcze i czy jest ona tak samo zdrowa, jak inne rodzaje kasz.
 
 

Prażona kasza gryczana i jej wartości odżywcze

Zanim przejdziemy do wartości odżywczych prażonej kaszy gryczanej, warto najpierw przypomnieć, z czego jest ona produkowana. Kasza gryczana, określana także jako tatarek lub hreczka, produkowana jest z ziaren gryki zwyczajnej. Dzieli się ona na kaszę gryczaną białą (niepaloną) oraz kaszę gryczaną prażoną (paloną). Prażenie kaszy gryczanej nadaje jej bardziej intensywnego i aromatycznego smaku. Sprawia to, że dla wielu osób jest ona smaczniejsza niż jej nieprażony odpowiednik. Co ważne, kaszę można uprażyć samodzielnie, jednak i o wiele prościej i szybciej jest po prostu kupić już gotową np. kaszę prażoną Melvit.

Co do właściwości odżywczych prażonej kaszy gryczanej, to proces prażenia wcale nie sprawia, że jest ona w jakimś dużym stopniu mniej zdrowa niż kasza nieprażona. Różnice w ilości składników są niewielkie. A w przypadku niektórych witamin czy mikro i makroelementów okazuje się, że prażenie jeszcze zwiększa ich zawartość. W ten sposób kasza gryczana prażona to bogate źródło białka i węglowodanów, przy zachowaniu mniejszej zawartości tłuszczów niż w kaszy gryczanej białej. Jest to również nieocenione źródło witamin z grupy B, kwasu pantotenowego, żelaza, magnezu, wapnia, miedzi, potasu, fosforu, selenu czy sodu. Co istotne, kasza gryczana prażona to produkt bezglutenowy. Zatem jest ona jak najbardziej zdrowa i warto ją jeść. Przy czym można to robić na wiele bardzo smacznych sposobów!

Kasza prażona gryczana – najsmaczniejsze dania

Zastosowanie kaszy gryczanej prażonej w kuchni jest naprawdę bardzo szerokie. Jest ona świetnym farszem do gołąbków, pierogów, pasztecików czy krokietów. Można z niej przyrządzić pyszne kotlety i zapiekanki. Ceniona jest zarówno przez wegetarian i wegan, jak i zwolenników diety mięsnej. Używana jest bowiem także jako farsz do kiełbasek i kaszanek. Z powodzeniem może stanowić samodzielny posiłek albo jego główny składnik np. z dodatkiem warzyw czy mięs, gdzie kasza gryczana prażona stanowi zamiennik ziemniaków, ryżu czy makaronu. A kto nigdy nie jadł kaszy gryczanej z boczkiem, cebulką i koperkiem oraz zsiadłym mlekiem, kefirem lub maślanką do popitki, to powinien jak najszybciej spróbować tego tradycyjnego i pysznego „chłopskiego” dania.