Owoce morza – dieta bogatsza w niskokaloryczne witaminy (dietetyczne-przepisy.net)

owoce-morza-2

ARTYKUŁ GOŚCINNY

Mule, kalmary, krewetki, ośmiorniczki, ostrygi. Sceptycy, którzy lubią odżywiać się tradycyjnie, trzymają się od takich produktów z daleka. Jednak czasami warto się odważyć i przyrządzić samodzielnie, w domu pyszne dania z owocami morza. Dlaczego? Bo są nie tylko przepyszne, ale także dietetyczne i pełne niezbędnych dla zdrowia składników.

Składnik śródziemnomorskiej kuchni

Badania naukowe, ale też zwykła obserwacja mieszkańców krajów morza śródziemnego dowodzą, że dieta śródziemnomorska jest jedną z najzdrowszych. Można ją traktować nawet jako dietę odchudzającą. Jest bowiem bogata w warzywa, owoce, chude mięso, sery, zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, a także ryby i właśnie owoce morza. A umiarkowane ilości czerwonego wina, chronią “południowców” przed miażdżycą i nowotworami. Dlaczego więc nie czerpać ze źródeł sprawdzonych, zwłaszcza, że składniki diety są dostępne w naszym kraju i bez przeszkód, w przystępnych cenach, można kupić znane w Grecji, Francji, Włoszech czy Hiszpanii dodatki do posiłków?

Owoce morza – sprawdź Makro.pl

Co cenimy w owocach morza?

Walory smakowe to oczywiście podstawa dobrego posiłku, ale owoce morza to także afrodyzjak (podobno słynny Casanova na śniadanie jadał 50 ostryg dziennie), pełnowartościowe białko, minimalna ilość węglowodanów i kalorii. Dużo natomiast jest w nich wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3: DHA i EPA, które odgrywają olbrzymią rolę, gdy chodzi o profilaktykę układu sercowo-naczyniowego. Kwasy omega 3 hamują też powstawanie zakrzepów w naczyniach wieńcowych i mózgowych, działają przeciwnowotworowo. Są niezbędne kobietom w ciąży, bo wpływają na rozwój płodu.

Wszelkie skorupiaki i mięczaki morskie to także źródło witaminy B12, która tworzy czerwone krwinki i wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. To również cynk, selen, wapń, magnez i jod, czyli ładniejsze włosy, paznokcie, mocne kości, dobre samopoczucie. Witamina PP, B1 i B2 odpowiedzialne między innymi za stan skóry i łagodzenie dolegliwości alergicznych.

Jakie posiłki można przyrządzić z owocami morza?

Oczywiście sposobów na przyrządzenie kalmarów, krewetek, ośmiorniczki czy muli jest bardzo dużo i warto eksperymentować, próbować, szukać przepisów z całego świata specjalizującego się w tej kuchni. Przepyszne mule przyrządzane są między innymi w Belgii – podawane są albo w białym winie, albo w sosie pomidorowym. Najprostszym przepisem na mule jest wrzucenie ich opłukanych wielokrotnie w wodzie (skorupki, które nie opadły na dno, ale wypłynęły trzeba wyrzucić) na rozpuszczone masło z dużą ilością pietruszki, kolendry, odrobiną czosnku, chilli, soli. Całość trzeba przygotować w dużym garnku, często mieszać i na małym ogniu, po przykryciem, gotować przez 15 minut. Mule otwierają się, a na dnie garnka powstaje pyszny bulion, który można wykorzystać do ugotowania zupy rybnej.

Krewetki z kolei są znakomitym dodatkiem do warzywnych koktajli, sałatek z ryżem czy kanapek. Wystarczy kilka dużych, obgotowanych krewetek położyć na kanapce z majonezem, sałatą, gotowanym jajkiem i papryką, by dostarczyć sobie porcję lekko strawnego białka i prawdziwą witaminową bombę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.