Prawda i mity o olejach zimnotłoczonych

olive-oil-968657_960_720 (2)

ARTYKUŁ GOŚCINNY

Naturalne oleje tłoczone na zimno są doskonałym uzupełnieniem zdrowej diety i wpływają korzystnie na cały organizm. W zależności od roślinny mogą mieć różne właściwości. Niestety często ogólnodostępne informacje są błędne bądź zawierają sprzeczne tezy. Właśnie dlatego eksperci ze sklepu internetowego elite-product.com postanowili obalić popularne mity na temat naturalnych olejów roślinnych.

olive-oil-356102_960_720 (2)

Wiele osób jest przekonanych o tym, że tłuszcz na talerzu bezpośrednio szkodzi ich zdrowiu. Właśnie dlatego starają się ich unikać za wszelką cenę. Istnieją jednak dobre tłuszcze, które wspomagają metabolizm cholesterolu, dzięki temu zapobiegają chorobom układu krążenia a także niwelują duże wahania poziomu glukozy we krwi, przez co zmniejszają ryzyko powstania cukrzycy. Dzięki swoim właściwościom zwiększają również skuteczność kuracji odchudzających. Roślinne oleje zimnotłoczone warto dodawać je do sałatek, do smażenia, a także do innych potraw. Mało popularny olej z pestek dyni doskonale sprawdza się jako składnik dressingu, a poza tym jest źródłem potrzebnych w organizmie kwasów tłuszczowych, antyoksydantów oraz związków blokujących DHT, czyli beta-sitosterol oraz delta-7-sterine.

 Jednym z powszechnie powtarzanych mitów jest stwierdzenie, że olej zimnotłoczony to olej surowy. Jak tłumaczy ekspert z ELITE PRODUCT nie jest to prawdą, gdyż ten sposób tłoczenia polega wyłącznie na tym, że ziarna nie są poddawane dodatkowemu ogrzaniu. Jednak w czasie nie umiejętnej produkcji, gdy na surowiec działa wysokie ciśnienie może dojść do wytworzenia się bardzo wysokiej temperatury, w rezultacie olej jełczeje. Właśnie dlatego najlepsi producenci dbają oto by w czasie wyciskania wartość na termometrze nie wzrosła powyżej 30 stopni Celsjusza. Właśnie w taki sposób otrzymany jest olej z rokitnika, słonecznika czy lniany. Niektóre oleje wytłoczone na zimno wymagają dodatkowego oczyszczenia z substancji niekorzystnych dla zdrowia człowieka, dlatego poddaje się je rafinacji. To proces, który nie powoduje zmiany właściwości oleju, a jedynie poprawia jego jakość. Właśnie dlatego twierdzenie, że  oleje nierafinowane są dobre, a rafinowane złe jest tylko mitem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.