Zasady planowania skutecznej diety odchudzającej.
Fragment mojej książki „Schudnij z przyjemnością. Podręcznik radosnego odchudzania” wyd. Vital 2014
„Skuteczna i zdrowa dieta to jeden z dwóch najistotniejszych czynników, które decydują o powodzeniu procesu odchudzania. Drugi czynnik to oczywiście ćwiczenia fizyczne, czyli odpowiednia dawka ruchu.Jeżeli zrobiłaś postanowienie, że naprawdę chcesz schudnąć, wyznaczyłaś dokładnie swój cel i określiłaś sposób, w jaki chcesz go osiągnąć, to nadszedł czas na profesjonalne zaplanowanie diety!
Zasady, o których chce Ci powiedzieć, są bardzo proste i wszędzie o nich głośno. Jednak bez tej wiedzy możesz popełnić błędy, które potem odbiją się na Twoim zdrowiu a nawet wyglądzie.
Czy próbowałaś już się odchudzać bezskutecznie? Stosowałaś różne diety cud, które skończyły się niepowodzeniem?? A może po prostu nie umiałaś wprowadzić tak drastycznych ograniczeń, jakie przewidywała dieta? Uwierz, że dieta nie musi być mecząca i drastyczna, żeby przynieść fantastyczne rezultaty! Nawet nie powinna!!
Ścisłe diety pozbawiają nasz organizm niezbędnych składników odżywczych, prowadzą do obniżenia tempa przemiany materii oraz często powodują, że masz ochotę zjeść przysłowiowego konia z kopytami. Aby schudnąć skutecznie i bez ciężkich wyrzeczeń zastosuj podstawowe zasady diety odchudzającej, które teraz Ci przedstawię!
Po pierwsze
Dieta nie może dostarczać mniej niż 1000 kcal dziennie! Jest to absolutna podstawa, jeżeli chcesz być zdrowa, w pełni sił i nie wrócić do dawnej wagi! Najlepsze diety dostarczają od 1300 – 1500 kcal dziennie, co zapewnia stopniową i zdrową utratę wagi i nie powoduje efektu jojo. Tempo utraty wagi zależy w dużej mierze od Twojego wzrostu, wagi oraz przemiany materii. Oczywistym jest, że jeśli prowadzisz aktywny fizycznie tryb życia, będziesz chudła znacznie szybciej i nie będziesz musiała wprowadzać drastycznych ograniczeń w diecie. Jeżeli chcesz przyspieszyć spalanie tłuszczu to są na to sposoby zdecydowanie skuteczniejsze i zdrowsze niż ścisła, niezdrowa dieta, która zazwyczaj bardzo obniża tempo przemiany materii. Przede wszystkim zwiększ ilość ruchu!
Po drugie
Jedz 5 niewielkich posiłków dziennie. Zdecydowanie lepsze jest dla Ciebie zastosowanie trzech głównych posiłków oraz dwóch przekąsek, niż tylko dwóch czy trzech sutych dań dziennie. Częste jedzenie w małych ilościach pomaga w utrzymaniu wysokiego tempa przemiany materii oraz zapobiega powstaniu uczucia palącego głodu!
Po trzecie
Potrawy wchodzące w skład diety muszą być różnorodne i dostarczać Twojemu ciału niezbędnych substancji odżywczych. Nie musisz łączyć wszystkich możliwych produktów w ramach jednego posiłku. To może się skończyć niepotrzebnymi rewolucjami żołądkowymi czy wzdęciami. Ważne abyś dostarczyła odpowiednie ilości białka, zdrowego tłuszczu nasyconego i węglowodanów złożonych w ciągu całego dnia. Należy również pamiętać o wszystkich witaminach i związkach mineralnych niezbędnych do funkcjonowania Twojego organizmu.
Po czwarte
Węglowodany jedz rano! Jeżeli nie możesz się powstrzymać od jedzenia słodkich potraw (oczywiście tych zdrowszych) lub masz chwile słabości na słodycze, to jedz je rano a nie wieczorem!! Poranna dawka węglowodanów napędza metabolizm na cały dzień natomiast zjedzeni słodkich rzeczy wieczorem powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej!! Oczywiście z każdą słodką potrawą nie należy przesadzać (dotyczy również suszonych owoców i jogurtów!!)
Po piąte
Czego lepiej nie jeść… Unikaj słodyczy, słonych przekąsek, tłustych potraw, alkoholu i słodkich napojów. To na pewno wiesz:) jednak nie załamuj się, jeśli zdarzy Ci się czasem zjeść coś nieodpowiedniego. Jednorazowy wybryk nie zrujnuje całej diety. Natomiast częstsze wpadki oczywiście spowodują, że dieta będzie mniej skuteczna. Jeżeli dałaś się skusić na słodycze i tłuste przekąski to po prostu poćwicz trochę więcej!! Na pocieszenie dobrze jest wiedzieć, że istnieje wiele produktów i potraw, które mogą z powodzeniem zastąpić te „zakazane”.
Po szóste
Co najlepiej jeść… Zdrowe białko, które znajduje się w chudym mięsie, rybach, nasionach strączkowych, jajkach, chudych serach i mleku. Białko zazwyczaj łączy się z tłuszczem, dlatego kiedy piszę o zdrowym białku mam na myśli to najmniej tłuste. Jedzenie białka zmniejsza uczucie głodu i zapewnia zdrowy przyrost masy mięśniowej. Jedz węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Produkty zawierające takie cukry dostarczą Ci energii na długi czas, a dzięki zawartości błonnika zapewnią uczucie sytości. Znajdują się one w kaszach, pełnoziarnistym ryżu, pieczywie, kiełkach zbóż, warzywach. Pamiętaj o nasyconych kwasach tłuszczowych! Nie wszystkie tłuszcze są złe. Te nasycone zapewniają równowagę cholesterolową, zawierają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz zapewniają uczucie sytości. Znajdują się w olejach roślinnych i tłustych rybach. Pełne witamin i minerałów są wszystkie warzywa. Dodatkową zaletą warzyw jest ich niska kaloryczność i zawartość błonnika pokarmowego. Jedz warzywa surowe i gotowane.
Dodatkowo…
Stosuj codziennie rano na czczo błonnik rozpuszczany w wodzie! Pij dużo wody mineralnej niegazowanej – samej lub z dodatkiem soku z cytryny. Dobrze jeśli picie wody stanie się Twoim zwyczajem. Dzięki temu oczyścisz organizm z toksyn, uaktywnisz działanie błonnika pokarmowego oraz zmniejszysz uczucie głodu.
Oczywiście na początek najlepiej jest skorzystać z gotowych, zdrowych diet odchudzających, które są tak opracowane, aby dostarczyć odpowiednie ilości niezbędnych związków odżywczych. Możesz również wprowadzać pewne modyfikacje do swojego codziennego menu. Kiedy już nauczysz się jak rozplanowywać codzienne posiłki, będziesz mogła sama ułożyć sobie dietę dostosowaną do Twoich potrzeb. Na moim blogu znajdziesz już wkrótce rewelacyjny sposób na ułożenie diety najlepszej dla siebie czyli DIETETYCZNY SZWEDZKI STÓŁ.”
Jeśli masz swoje własne doświadczenia w układaniu diety to zachęcam do podzielenia się nimi!! Zapraszam!
Leave a Reply