14 najczęściej popełnianych błędów żywieniowych

Woman with Healthy and Unhealthy Food. Difficult choice. Overweight Concept

Błędy żywieniowe wynikają z naszych przyzwyczajeń i zbyt stresującego trybu życia. Ich poprawa wymaga pełnego zaangażowania i silnej motywacji. Przekonajcie się sami, jakie błędy najczęściej popełniacie i stopniowo wprowadzajcie pozytywne zmiany w swoim sposobie odżywania.

14 najczęściej popełnianych błędów żywieniowych

  1. Nieregularne spożywanie posiłków

Ten błąd wynika z nadmiaru obowiązków i braku czasu na przygotowanie posiłków. Nieregularność posiłków prowadzi do zaburzeń uczucia głodu, częstych napadów wilczego apetytu, zapominania tego, co zjedliśmy w ciągu dnia. Takie postępowanie uniemożliwia utrzymanie zdrowej diety, a w szczególności diety odchudzającej. Aby naprawić ten błąd, warto notować spożywane posiłki w Dzienniku Kalorii>>>. Udowodniono , że zapisywanie tego, co jedliśmy, reguluje dietę i ułatwia wykrycie przyczyn popełnianych błędów. Ja korzystam z tego Dziennika Kalorii>>>

2. Zbyt późne spożywanie sycącego obiadu

Wieczorne spożywanie kalorycznego obiadu obciąża jelita, co powoduje ich nadmierną pracę w nocy, kiedy tak naprawdę powinny odpoczywać. Może to prowadzić do zaburzeń snu.

3. Zapominanie o śniadaniu

Ten problem jest konsekwencją zbyt późnego spożywania obiadu. Rano budzimy się, nie odczuwając głodu i pierwszy posiłek jemy dopiero około południa.

4. Podjadanie między posiłkami

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych. Przekąski są zazwyczaj bardziej kaloryczne niż dania główne, dlatego ich podjadanie może prowadzić do przyrostu masy ciała i zaburzeń apetytu. Warto kontrolować spożywane smakołyki, notując je w Dzienniku Kalorii>>> .

5. Jedzenie w chwili stresu

Kiedy jesteśmy mocno zestresowani, przestajemy panować nad uczuciem głodu i nie kontrolujemy ilości spożywanych pokarmów.

6. Jedzenie w trakcie oglądania telewizji

To bardzo popularna metoda spędzania wieczoru – dobry film i paczka paluszków, chipsów czy orzeszków. Podczas oglądania telewizji nie zdajemy sobie sprawy, ile kalorii pochłonęliśmy. Warto wieczorne przekąski przed telewizorem zanotować w Dzienniku Kalorii>>>, aby przekonać się, czy ich kaloryczność nie zagraża naszej diecie.

7. Wyjadanie resztek

Niektórzy z nas bardzo dbają o to, aby jedzenie się nie marnowało i zjadają resztki pozostawione po domownikach. Niestety takie postępowanie wpływa niekorzystnie  na ilość pochłanianych kalorii.

8. Brak kontroli nad jakością spożywanych posiłków

Rzadko zastanawiamy się nad jakością kupowanych produktów – wybieramy te, do których jesteśmy przyzwyczajeni, nie czytając dokładnie wartości odżywczych podanych na opakowaniu.

9. Spożywanie zbyt małej ilości warzyw

Warzywa są niskokaloryczne i zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych. Dlatego ich częste spożywanie pomaga w utrzymaniu diety niskokalorycznej, która dostarcza odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Aby przekonać się, czy nasza dieta zawiera odpowiednią ilość warzyw warto zapisywać spożywane warzywa w Dzienniku Kalorii>>>

10. Zbyt małe spożycie wody

Woda jest niezbędna w procesie trawienia i wchłaniania substancji odżywczych. Gdy dostarczamy organizmowi zbyt mało wody powodujemy, że dla utrzymania funkcji metabolicznych czerpie on wodę z mięśni, powodując ich odwodnienie.

11. Zbyt małe spożycie błonnika

Błonnik pełni ważną rolę w trawieniu i wchłanianiu pokarmów. Produkty z białej mąki pozbawionej błonnika są wciąż bardzo modne, co powoduje niedobór błonnika w naszej diecie.

12. Mała ilość spożywanych produktów zbożowych z pełnego przemiału

Ten błąd żywieniowy również wpływa na niedostateczną zawartość błonnika w spożywanych posiłkach

13. Zbyt mała ilość spożywanych produktów nabiałowych

Dużo częściej powinniśmy spożywać mleko, chude sery, naturalne jogurty i kefir.

14. Zbyt częste spożywanie słodyczy

To chyba najczęściej popełniany błąd żywieniowy. Słodycze nie dostarczają organizmowi żadnych wartościowych składników, a mają bardzo wysoką wartość energetyczną.

Aby uważnie obserwować spożywane przez siebie produkty i wyeliminować błędy żywieniowe warto prowadzić Dziennik Kalorii>>>, w którym zapisujemy codziennie, co zjedliśmy i wypiliśmy. Zachęcam Was do regularnego wypełniania Dziennika Kalorii, który znajdziecie tutaj>>>

Dołącz do mnie na instagramie i odbierz dietę za darmo!

30 dnia każdego miesiąca spośród wszystkich osób, które obserwują mnie na instagramie, losuję jedną osobę, która otrzyma indywidualną dietę ułożoną przeze mnie za darmo !


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.