Atopowe zapalenie skóry a dieta: co jeść, a czego unikać przy AZS?

WPIS GOŚCINNY

Atopowe zapalenie skóry jest bardzo popularną chorobą wieku dziecięcego. Jednakże występuje ono także w przypadku osób dorosłych, a w szczególności kobiet. Stosując odpowiednią dietę można łagodzić objawy choroby, a także wspomagać regenerację skóry.

Dieta w walce z atopowym zapaleniem skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która posiada uwarunkowana genetyczne. Jest przewlekła oraz nawrotowa. Tym samym jej leczenie jest bardzo trudne oraz wymagające czasu. Objawem AZS jest nasilone oraz uporczywe swędzenie skóry, nadmierna suchość, a także wrażliwość na zewnętrzne czynniki. Skóra jest wówczas skłonna do podrażnień oraz uszkodzeń. W przypadku wielu osób chorych dieta może mieć decydujący wpływ na przebieg choroby. Jak wskazują liczne przypadki bardzo często w przypadku atopowego zapalenia skóry rozpoznaje się nadwrażliwość pacjentów na poszczególne pokarmy. Może ona wystąpić już w okresie dzieciństwa. W takiej sytuacji należy wyeliminować dany produkt ze swojej diety. Jednakże dieta eliminacyjna musi być dobrze skomponowana, aby nie doszło do pojawienia się niedoborów, przez co warto konsultować się wówczas z dietetykiem.

Atopowe zapalenie skóry a dieta co jeść, a czego unikać przy AZS (3).jpg

Alergeny w AZS

Bardzo częstym podłożem AZS okazuje się uczulenie na białko zawarte w krowim mleku. Tym samym zaleca się eliminację z diety produktów zawierających mleko. Jednakże alergenami przyczyniającymi się do rozwoju AZS mogą być także i jajka, pszenica, ryż, orzechy ziemne, kakao, i jabłka, marchew, a także barwniki i konserwanty.

Witamina D w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Na stronie Wapteka.pl odnaleźć można wiele cennych rad na temat AZS. Bardzo ważne jest, aby pacjent był świadomy swojej choroby, a także powodów jej nasilania się. Jak wskazują badania witamina D może bardzo pozytywnie wpływać na leczenie atopowego zapalenia skóry. Tym samym warto wybierać produkty, które posiadają witaminę D.

Niezbędne kwasy omega-3 i omega-6

Kwas dokozaheksaenowy jest jednym z kwasów omega-3. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym. Tym samym może korzystnie wpływać na przebieg z. Można odnaleźć go przede wszystkim w tłustych rybach morskich, takich jak makrela czy też łosoś, lecz również halibut oraz sardynki. Odnaleźć go można również w innych owocach morza, algach oraz olejach roślinnych. Dobrym źródłem kwasu dokozaheksaenowego jest również siemię lniane, które warto wdrożyć do swojej codziennej diety.

Oleje korzystne w leczeniu AZS

Olej z wiesiołka oraz olej z ogórecznika charakteryzują się wysoką zawartością kwasu linolenowego. W przypadku występowania atopowego zapalenia skóry występuje deficyt enzymu odpowiedzialnego za produkcję właśnie tego kwasu. Dlatego też warto stosować w diecie olej z wiesiołka oraz ogórecznika, aby tym samym zmniejszyć swędzenie, suchość skóry, a także łagodzić pozostałe objawy AZS. Więcej informacji o łagodzeniu atopowego zapalenia skóry przeczytasz na blogu Wapteka.pl 

Atopowe zapalenie skóry a dieta co jeść, a czego unikać przy AZS (2).jpg

Cenne probiotyki na zmiany skórne

Probiotyki także mogą zmniejszać atopowe zapalenie skóry oraz związane z nimi zmiany skórne. Dotyczy to w szczególności przypadków, w których podłożem choroby jest alergia pokarmowa. W takich sytuacjach składniki drażniące układ pokarmowy powodują uaktywnienie się układu immunologicznego, prowadząc do pojawienia się procesu zapalnego. Skutkiem natomiast jest atopowe zapalenie skóry. Wykorzystując probiotyki w swojej diecie można zatem skutecznie wspierać słoik układ pokarmowy oraz zwiększać jego odporność na alergeny.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.