Czy dobrze dobrana dieta może poprawić wzrok?

 ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Coraz więcej mówi się na temat wpływu jakości codziennej diety na aspekty naszego życia. Wiele osób sądzi, że dieta może pomóc tylko w przypadku problemów z masą ciała, bagatelizując tym samym pozytywne jej działanie na inne organy oraz procesy. Czy dietetyk może pomóc na problemy ze wzrokiem?

Jakie składniki pokarmowe wpływają na mój wzrok?

Okazuje się, że istnieje mnóstwo składników pokarmowych, które mogą sprawić, że nasz wzrok będzie nam lepiej służył. Osoby, które doświadczyły jakichkolwiek problemów ze wzrokiem, uważają, że wpływ na to miały przede wszystkim:

  • Długotrwałe zmęczenie oczu,
  • Wysuszenie powierzchni gałek ocznych,
  • Używanie ekranów komputera oraz telefonu przez długi czas, zwłaszcza po ciemku.

Są to czynniki, które faktycznie mają znaczenie przy pogorszeniu jakości widzenia, jednak nie są one jedyne. Przeprowadzone w tym kierunku badania wskazują na zależność między spożyciem pewnych składników odżywczych a utrzymaniem zdrowia oczu.

Kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3

Pierwszym ze składników, na które warto zwrócić uwagę, są wspaniałe dla zdrowia NNKT Omega-3. Badania wskazują, że posiadają one zdolność do zapobiegania negatywnym skutkom spędzania długiego czasu przed ekranem komputera – wysuszaniem oczu.

Można je odnaleźć w:

  • Tłustych rybach morskich,
  • Orzechach,
  • Olejach roślinnych (zwłaszcza lnianym),
  • Siemieniu lnianym niemielonym oraz świeżo mielonym,
  • Nasionach Chia.

Z uwagi na fakt, iż te produkty w większości mogą stanowić dodatki do codziennych potraw, to warto je stosować przynajmniej raz dziennie.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Okazuje się, że składniki diety, które bardzo często występują w parze z kwasami Omega-3, także wpływają pozytywne na nasze oczy.

Należą do nich przede wszystkim:

  • Witamina E,
  • Witamina A oraz jej pochodne.

Witaminy z grupy tych rozpuszczalnych w tłuszczach wpływają pozytywnie na wiele czynników składających się na jakość widzenia.

Witamina E, dzięki swoim zdolnościom przeciwutleniającym, redukuje negatywne skutki procesów starzenia. 

Wpływa to na dłuższą sprawność naszego wzroku. Odnaleźć ją można w orzechach, batatach oraz strączkach.

Witaminę A natomiast znaleźć można w warzywach, których kolor zbliżony jest do czerwonego. Beta-karoten, który jest pochodną retinolu, posiada taki sam wpływ na jakość naszego wzroku, jak witamina A. 

Jest to mianowicie składnik białka, którego nazwa brzmi – rodopsyna.

Rodopsyna jest białkiem, które pomaga siatkówce absorbować światło, dzięki czemu widzimy.

Więcej na temat poprawy wzroku można przeczytać na:

https://kcalmar.com/dietetyk/blog/2018/02/05/jak-poprawic-wzrok-czy-dietetyk-moze-pomoc-pacjentowi/

Antyoksydanty

Bardzo ważną rolę w utrzymaniu wzroku, pełnią związki o charakterze przeciwutleniającym. Są to witamina C oraz cynk. Podobnie, jak w przypadku witaminy E, te składniki mają pozytywny wpływ na zmiany związane ze starzeniem się siatkówki, rogówki oraz pozostałych elementów oka. Wzbogacenie diety o większą ilość warzyw, owoców oraz innych składników bogatych w witaminę C, a także natkę pietruszki, otręby, komosę i kakao, które zawierają cynk, pozwoli dłużej utrzymać dobry wzrok.

Nie zapominaj o wodzie!

Przede wszystkim w utrzymaniu dobrego wzroku pomoże odpowiednie nawodnienie. Jeśli nasz organizm otrzymuje zbyt małą ilość płynów, to może skutkować to nadmiernym wysuszaniem powierzchni oka, co znacząco wpływa na pogorszenie naszego widzenia.

Podsumowanie

Rola prawidłowo zbilansowanej diety w utrzymaniu sprawności układu wzrokowego jest bardzo duża. Zwracając uwagę na dobór składników w spożywanych przez nas posiłkach możemy zmniejszyć negatywne skutki starzenia oraz uniewrażliwić nasz aparat wzrokowy na długotrwałe spędzanie czasu przed komputerem. Możliwą opcją jest również ułożenie odpowiedniej diety przez profesjonalnych dietetyków dostępnych pod: https://kcalmar.com/dietetycy/



 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.