Sokowirówka czy wyciskarka? Podpowiadamy, jak wycisnąć z owoców to, co najlepsze!

 ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Sezon letni to najlepsza pora dla świeżych warzyw i owoców. Dojrzewając w lipcowym zyskują nie tylko pełny i bogaty smak, ale również mikro- i makroelementy niezbędne nam do prawidłowego funkcjonowania. Oczywiście można je suplementować w postaci tabletek, jednak skoro znajdziemy je również w świeżych owocach i warzywach, czemu z tego nie korzystać? Najłatwiej przyswajalne witaminy znajdziesz w sokach, taka forma pozwala również rozpocząć pracę enzymów trawiennych już w ustach. Dlatego w naszym szynki poradniku podpowiadamy, jakich sprzętów potrzebujesz.

Sokowirówka czy wyciskarka? Podstawowe różnice

Najistotniejszym rozróżnieniem przy tego typu sprzętach jest sposób działania. Sokowirówka to tanie i popularne urządzenie, które jest w stanie przerobić sporą ilość świeżych składników soku. Sprzęt rozdrabnia je na gładką masę przy użyciu obracających się noży. Następnie posiekane składniki pod wpływem siły odśrodkowej osadzają się na ściankach w postaci miąższu, a sito umożliwia odfiltrowanie masy owocowej od soku. Sok uzyskany z sokowirówki jest mocno napowietrzony i szybko się utlenia, dlatego należy go od razy wypić. Zalecamy jej wykorzystanie przede wszystkim do twardych składników, takich jak marchew, burak czy jabłko. Przy obrabianiu ziół czy zieleniny lub małych owoców – sprawdzi się niestety znacznie gorzej. 

Wyciskarka wolnoobrotowa to przeciwieństwo szybkoobrotowej sokowirówki – dokładnie i wolno miażdży umieszczone w środku składniki. Te następnie przeciskane są przez sitko, odfiltrowując sok. Wyciskarka nie ma na wyposażeniu ostrzy, a elementem rozdrabniającym jest wałek ślimakowy. Ten może być pojedynczy lub podwójny, w zależności od wybranego modelu. Tańszym wariantem są wyciskarki jednoślimakowe, składające się z mniejszej liczby elementów niż ich droższe, dwuślimakowe odpowiedniki. Wyciskarka to nieco bardziej zaawansowane urządzenie od sokowirówki, przez co jego cena również będzie wyższa. 

 

Co wybrać do przyrządzania domowych soków?

Zastanawiasz się, które urządzenie lepiej sprawdzi się do przygotowywania soków w domowym zaciszu? Jest to uzależnione przede wszystkim od Twojego zapotrzebowania, wyciskarka, chociaż bardziej zaawansowana, nie zawsze będzie najlepszą dla Ciebie opcją. Szukając idealnego sprzętu, weź pod uwagę: 

z jakich produktów zamierzasz wyciskać soki? 

Jak już wyjaśnialiśmy, z twardymi owocami i warzywami lepiej poradzi sobie sokowirówka. Jednak jeśli zamierzasz robić soki z bardziej zróżnicowanych produktów, w tym z ziół i liści, lepszym wyborem będzie wyciskarka, która się nie zapcha. Wyciskarka również poradzi sobie z twardymi owocami i warzywami, co oznacza, że jest bardziej uniwersalna. 

jaką konsystencję soku lubisz? 

Jeśli jesteś zwolennikiem gęstego napoju z małymi drobinkami warzyw, wyciskarka pozwoli Ci go uzyskać. Sok z takiego urządzenia możesz również dłużej przechowywać. Dla osób preferujących klarowny i wodnisty sok polecamy sokowirówki. 

jaki masz budżet? 

Niezależnie od Twoich upodobań, przede wszystkim pamiętaj o środkach finansowych, jakie możesz przeznaczyć na zakup urządzenia. Sokowirówki i wyciskarki dostępne są w bardzo różnych przedziałach czasowych, pamiętaj jednak, by dać się skusić wyjątkowo niskiej cenie. Za droższą wersją przemawia przede wszystkim lepszy standard wykonania oraz bardziej trwałe elementy tnąco-miażdżące. Dlatego jeśli zamierzasz często korzystać z urządzenia, lepiej zainwestować w coś bardziej trwałego. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.