Czy odżywki białkowe to produkty wyłącznie dla sportowców?

ARTYKUŁ GOŚCINNY

Odżywki białkowe – co to takiego?

Odżywki białkowe uzupełniają dietę w łatwo przyswajalne białko. Te produkty są stosowane jako zamienniki produktów lub jako dodatki do standardowego jadłospisu, ale wyłącznie wtedy, gdy dana osoba ma zwiększone zapotrzebowanie na ten konkretny składnik pokarmowy. Warto dodać, że każdy człowiek traci ok. 30 g białka, u sportowców te straty są nawet trzy razy wyższe. Z uwagi na to, u osób aktywnych fizycznie warto regularnie uzupełniać ten składnik. 

Najpopularniejsze rodzaje odżywek białkowych 

W sklepach z odżywkami białkowymi takimi jak https://swiatsupli.pl/odzywki-bialkowe można znaleźć – koncentraty (WPC), izolaty (WPI) i hydrolizaty (WPH). Najpowszechniejszym, a z drugiej strony najtańszym produktem są koncentraty, a dodatkowo zawierają w swoim składzie ok. 70-80% białka. Izolaty zaś posiadają w swoim składzie do 97% białka, ale są pozbawione wszelkiego rodzaju tłuszczów, cholesterolu i laktozy. Hydrolizaty, podobnie jak izolaty są bez laktozy, ale z uwagi na to, że znajdujące się w nich białka zostały poddane hydrolizie, to charakteryzują się o wiele lepszą wchłanialnością. 

Zalety wynikające z suplementacji odżywkami białkowymi 

Każda osoba, która zwraca uwagę na to, co na co dzień ląduje na jej talerzu, wie, że białko to podstawowy budulec kości, mięśni oraz skóry. Dlatego nie można zapominać o odpowiedniej ilości białka w codziennej diecie. Z uwagi na to, wiele osób aktywnych fizycznie oraz sportowców decyduje się na suplementację odżywkami białkowymi. Spożywanie tych suplementów odpowiada również za uczucie sytości. Dzięki temu ochota na podjadanie znika. Warto więc stosować odżywki białkowe w trakcie procesu odchudzania. Co więcej, badania potwierdzają, że odpowiednia suplementacja może prowadzić do zmniejszenia masy ciała i całkowitej masy tłuszczu, szczególnie u osób z nadprogramowymi kilogramami. Białka serwatkowe obniżają także m.in. ciśnienie krwi i cholesterol całkowity. 

Czy odżywka białkowa jest potrzebna? 

Jeśli Twoja dieta dostarcza Ci odpowiednią ilość białka, to odżywki w takiej sytuacji są niepotrzebne. Istnieje jednak wiele przypadków, w których suplementacja białkiem jest wygodna. Dlaczego? Ponieważ w każdej diecie są takie dni, podczas których jadłospis nie zostaje zrealizowany w 100%. W tej sytuacji często brakuje białka i właśnie wtedy można je uzupełnić za pomocą białka w proszku. Po drugie, niektóre osoby mają bardzo duże zapotrzebowanie na białko, a spożywanie dużych ilości np. mięsa w trakcie posiłków może być problematyczne. Warto wtedy włączyć do swojej diety odżywki białkowe. 

Jak widać dawkowanie serwatek białkowych jest zależne od diety. Należy jednak pamiętać o tym, że spożywanie go w większej ilości nie przynosi żadnych korzyści. Warto więc suplementować białko wyłącznie wtedy, gdy potrzebuje tego organizm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.