Dieta a mięso. Jak wybrać skuteczne zamienniki?

WPIS GOŚCINNY 

 

Od dłuższego czasu mówi się o negatywnym wpływie spożywania mięsa na organizm człowieka. Oczywiście, chodzi o duże ilości, kiedy pochłaniamy go zdecydowanie więcej niż przyjmuje norma. Osoby, które chcą z mięsa zrezygnować lub je ograniczyć, zachodzą w głowę, jakie inne produkty mogłyby wybrać. Cóż, zerknijmy na listę!

 

Podstawa – owoce i warzywa

 

W zdrowej diecie, owoce i warzywa odgrywają nadrzędną rolę. W zasadzie są równie ważne jak aktywność fizyczna. Przyjmuje się, że owoców powinniśmy jeść przynajmniej około 100g dziennie, a warzyw minimum 300g. Dzięki dodawaniu ich do każdego posiłku, organizm nie musi się martwić o witaminy, minerały czy błonnik. W efekcie, znikają problemy z trawieniem, wzrasta odporność, a całość przekłada się na znacznie lepsze samopoczucie. 

 

W przypadku warzyw, kapitalnym urozmaiceniem jest tzw. kimchi. Mowa tutaj o kiszonych warzywach (najczęściej kapuście) zrobionych według przepisu pochodzącego z Korei. Można je dowolnie modyfikować, a szczególnie smaczna i zdrowa jest zupa kimchi

 

Przetwory mleczne 

 

Zdrowa i zbilansowana dieta to także regularne posiłki. Pamiętaj, że powinno się spożywać od 3 do 4 posiłków dziennie co około 3 godziny. Oczywiście, są to wartości domyślne i mogą się różnić w zależności od indywidualnych preferencji. W urozmaiceniu diety mogą się także przydać przetwory mleczne.

 

Najważniejsza rzecz, jaką w nich znajdziemy to przede wszystkim wapń. Często też posiadają sporą ilość białka – budulca, który jest niezbędny podczas budowania masy mięśniowej. Niestety, większość z nich zawiera spore ilości tłuszczu, dlatego dobrze jest wybierać takie produkty, które posiadają go jak najmniej. Produkty mleczne to również źródło cennych bakterii probiotycznych. Wśród przepysznych alternatywnych przykładów warto zwrócić uwagę na napój jaglany

 

Czemu odrzucić mięso?

 

Problem nie leży w samym mięsie, ale zbyt dużej ilości, jaką jemy w ciągu dnia. Jest to produkt łatwo dostępny, bardzo sycący i smaczny. Niestety, w nadmiarze może porządnie zaszkodzić. Dlatego też warto rozważyć pewne zamienniki. Według badań powinno spożywać się do około 500g mięsa tygodniowo, przy czym zaleca się jedzenie głównie chudego mięsa (najlepiej drób lub mięso z królika). Pozostałe mięsa jak wieprzowina powinny być jedzone okazjonalnie. Powód?

 

Przede wszystkim wysoka zawartość kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do powstawania nowotworów, miażdżycy, problemów z sercem i wątrobą i wielu innych groźnych chorób. Dla organizmu ludzkiego znacznie zdrowsze są kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego. 

 

Mięso zawiera też sporo białka, które jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Można je jednak pozyskać również z innych produktów. Dlatego przy zmianie nawyków żywieniowych, należy dokładnie przeanalizować sytuację, zrobić research i w razie potrzeby skonsultować się z dietetykiem. Dobrze zbilansowana dieta to gwarancja dobrego samopoczucia i zdrowia na co dzień.