Jak grillować na grillu gazowym – klasyczne techniki grillowania

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Marcowa pogoda wszystkich rozpieszcza, delektuje i nieubłaganie przypomina fanom grillowania, że sezon na grilla zbliża się wielkimi krokami. Dla fanów grillowania grill gazowy to ogromne spektrum możliwości, których nigdy nie uzyska się nawet na najlepszym grillu węglowym lub elektrycznym

Techniki grillowania indywidualnie odkryte lub te spopularyzowane, zwykle dotyczą zagadnienia- grillowanie na gazie. Techniki grillowania możliwe są dzięki zaletom i parametrom grilli gazowych takich jak: pojemność piekarnika, ilość palników, strefy ciepła, monitorowanie potraw przez temperaturę i dozowanie gazem, równomierny rozkład temperatury, własności aromatyzera, własności rusztu z rynienką i krawędzią stożkową. Ponadto zastosowanie na grillu szeregu pomocnych narzędzi do uzyskania efektu smaku i aromatu takich jak: płyt żeliwnych, aluminiowych, stalowych, kamieni szamotowych, perforowanych brytfan, stojaków, rożen, rollerów, koszy itp.Najbardziej spopularyzowanymi technikami grillowania są grillowanie bezpośrednie i pośrednie. Chociaż jest to podział umowny i dość szablonowy, bardzo spopularyzowany medialnie i blogowo, jednakże rozróżnia sposób przygotowania grilla i technologie grillowania, jako procesu.

Technika bezpośrednia, tradycyjne pieczenie – jak sama nazwa wskazuje polega na położeniu przyrządzonej potrawy bezpośrednio na ruszcie i bezpośrednio nad źródłem ciepła (aromatyzerem) oraz poddaniu jej pieczeniu w dostosowanej pokrętłem temperaturze, ustalonej według przepisu dla danej potrawy, w czasie zwykle nie przekraczającej 20 minut. Jako że jest to ułożenie potrawy na ruszcie, zasadne jest jego przygotowanie poprzez oczyszczenie szczotką drucianą ze starych przypaleń oraz naoliwienie olejem (może to być olej roślinny) zapobiegając przywarciu podczas pieczenia. Do naoliwienia można użyć pędzelka lub sprayu. Piekarnik otwieramy dla kontroli lub przerzucenia potrawy mięsnej na drugą stronę. W tym wariancie grillujemy kiełbaski, steki, hamburgery, karkówki, udka i skrzydełka z kurczaka, warzywa itp. Uzyskujemy intensywny aromat i wypieczoną skórkę, to charakterystyczne piętno rusztu.

Technika pośrednia lub pieczenie konwekcyjne (gotowanie) polega na pieczeniu potraw obiegiem gorącego powietrza. W celu wygenerowania gorącego powietrza konieczne jest najpierw nagrzanie grilla włączając do maksimum wszystkie palniki (tryb High), a potem należy zastosować jeden z czterech wariantów w zależności, jaki rodzaj potrawy jest grillowany:
Pierwszy wariant – po nagrzaniu wyłączyć wszystkie palniki,
Drugi wariant – po nagrzaniu pozostawić jeden palnik włączony, a pozostałe wyłączyć niezależnie od ich ilości,
Trzeci wariant-po nagrzaniu, wyłączyć palnik środkowy pozostawiając przy tym włączone
boczne palniki (wariant gdy grill gazowy ma do dyspozycji 3 palniki) do temperatury wymaganej
według przepisu,
Czwarty wariant- po nagrzaniu nie wyłączać palników (wariant gdy grill gazowy posiada 2 palniki) tylko pokrętłami dostosować wymaganą temperaturę według przepisu.

Potrawy kładzie się na płytach, tacach, brytfannach eliminując bezpośredni kontakt ze źródłem ciepła, a pożądana temperatura grillowania, zwykle 180 stopni Celsjusza, zapewnia umiarkowane i wolne pieczenie potrawy. W tej metodzie grillujemy pieczeń, żeberka, ryby, kurczaki itp. Rozpoczynając grillowanie pośrednie przygotowanie rusztu sprowadza się do wyczyszczenia krawędzi z pozostałości z poprzedniego grillowania .

Technika kombinowana domyślnie sugeruje zastosowanie dwóch technik do przyrządzania jednej potrawy. Przygotowujemy ruszt, tak jak do techniki bezpośredniej. Potrawę mięsną najpierw opiekamy bezpośrednio, z każdej strony, do czasu uznanego przez nas jako wystarczający, aby uzyskać efekty wypieczenia. Następnie wyjmujemy potrawę aby poddać piekarnik maksymalnemu nagrzaniu, po czym na tacy lub brytfannie wkładamy ponownie do piernika, wyłączając przy tym palniki lub zostawiając jeden boczny dla podtrzymania temperatury (duszenie).
Przedstawiona powyżej klasyka technik grillowania, najczęściej stosowanych, stała się dla fanów bazą do odkrywania, testowania i stosowania innych coraz bardziej wymyślnych i wyrafinowanych.

Artykuł dostarczył sklep z grillami 4prestige.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.