Nowalijki w diecie odchudzającej

Wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna, chociaż nie widać tego jeszcze za oknami. W sklepach wkrótce pojawią się tzw. nowalijki. I właśnie to o nich będziemy dzisiaj mówić. Dowiemy się, czy są naprawdę zdrowe i czy warto stosować je w diecie odchudzającej.


Świeże wiosenne warzywa z zasady powinny być zdrowe. Jednak dużo mówiono o tym, że wcześnie pojawiające się marchewki, pietruszki czy rzodkiewki  są sztucznie hodowane przy użyciu różnego rodzaju środków chemicznych. Ale które warzywa w dzisiejszych czasach nie zawierają w sobie chemii? Jeżeli chcesz mieć pewność, że nowalijki które kupujesz są zdrowe, niestety musisz je nabyć w sklepie ekologicznym, do czego oczywiście zachęcam. Ewentualnie możesz wyhodować je sama🙂

W dzisiejszych czasach trudno rozpoznać, co jest nowalijką a co nie, ponieważ wszystkie te warzywa są dostępne w sklepach przez okrągły rok. Jest jednak jeszcze botwinka, którą ciągle trudno kupić zimową porą (dla tych które nie wiedzą botwina to po prostu młode buraczki wraz z nacią). Jest  jednym z moich ulubionych warzyw, ponieważ ma wspaniały smak, a jednocześnie zawiera wiele koniecznych dla zdrowia substancji odżywczych. Botwinka jest bogata w chlorofil, witaminę C, wapń, niacynę (Wit. PP), kwas foliowy, oraz cynk.

Inne przykładowe nowalijki i składniki odżywcze w nich zawarte:

  • Marchewka – wspaniałe złoże karotenu, przeciwutleniaczy, witaminy K, biotyny, witaminy C, B6, i minerałów.
  • Seler – zawiera dużo kwasu foliowego, witaminy B6 i B1 i potasu – substancje te wspomagają system endokrynologiczny.
  • Rzodkiewka – jest źródłem witaminy C, B1, B2 i PP oraz takich składników mineralnych jak żelazo, wapń, siarka, magnez, miedź i mangan
  • Pietruszka naciowa – zawiera sód, potas, magnez, wapń, żelazo, miedź, fosfor, fluor, chlor, karoten, witaminy: B1, B2, B6, C oraz kwas nikotynowy
  • Szczypiorek – zawiera karoten, kwas foliowy, witaminy C, B1, B2, a także potas, sód, wapń, magnez, fosfor, kwas krzemowy i chlor.
  • Rzeżucha – jest cennym źródłem żelaza, siarki, wapnia i witamin – C, A, B3, PP, i E
  • Szpinak -zawiera prawie wszystkie witaminy – C, A, E, K oraz z grupy B, kwas foliowy, sporo jodu i żelaza, nieco manganu.

 

Już za dwa dni podam Wam kilka przepisów na dania z botwinki czyli nowalijki w pełnym tego słowa znaczeniu ponieważ rzeczywiście trudno ją dostać w ciągu całego roku. Przepisy te będą miały wartość kaloryczną do 200 kcal i będą bardzo proste. Zapraszam!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.