Stewia i ksylitol a zwykły cukier – test słodkości i przelicznik

Większość z Was, przygotowując dietetyczne desery, zastanawia się, ile łyżeczek ksylitolu, stewii w proszku lub tabletek stewii odpowiada 1 łyżeczce cukru… Postanowiłam to sprawdzić i publikuję wyniki mojego testu słodkości.

Otrzymywałam od Was bardzo wiele pytań dotyczących tego, jak przeliczać ilość cukru na ilość stewii czy cukru brzozowego.

Postanowiłam Wam pomóc (i oczywiście sobie też:) Zrobiłam następujący test słodkości: przygotowałam 4 kubki z kawą rozpuszczalną i każdą z nich posłodziłam – pierwszą łyżeczką cukru, drugą łyżeczką stewii w proszku, trzecią tabletką stewii, a czwartą łyżeczką ksylitolu. Oczywiście całych kaw nie wypiłam, bo mogłoby to się skończyć migotaniem przedsionków:)

Dla tych, którzy jeszcze nie poznali zdrowych zamienników cukru kilka słów o stewii i ksyltolu.

Stewia – to roślina określana mianem zioła słodowego, która w Ameryce Środkowej i Południowej jest znana od wieków jako substancja słodząca. Jest bezpieczna dla diabetyków i chorych na fenyloketonurię. Nie jest najlepszym dodatkiem do ciast, ponieważ nie zachowuje się jak cukier (ja dodawałam stewię w kilku moich przepisach – obecnie skłaniam się raczej w stronę ksylitolu). Stewia jest dostępna w różnych postaciach, ja oceniałam słodkość najłatwiej dostępnych form – stewii w proszku i w tabletkach.

Ksylitol – cukier brzozowy jest otrzymywany najczęściej z kory brzozy. Jest doskonałym zamiennikiem cukru, ponieważ może być stosowany z powodzeniem w większości wypieków z pominięciem ciasta drożdżowego (drożdże nie wyrastają pod jego wpływem). Ksylitol  posiada ponad 14 krotnie niższy indeks glikemiczny od cukru i dwa razy mniej kalorii niż cukier. Ma bardzo dobry wpływ na zęby – redukuje płytkę nazębną i przeciwdziała próchnicy. Mówi się, że jego słodkość w 100% odpowiada słodkości cukru, ale moje obserwacje są nieco inne. Dodatkowo cukier brzozowy ma lekko „chłodny” posmak, co jednak jest w moim odczuciu przyjemne.

Jestem dietetyczką i pomagam ludziom schudnąć. Poznaj efekty diety, którą propaguję i układam dla moich klientów>>>

Stewia i ksylitol a zwykły cukier – test słodkości i przelicznik

Przedstawiam moje wyniki testu słodkości: (są one oczywiście subiektywne, a dodatkowo słodycz może zależeć również od producenta danego produktu)

  1. łyżeczka stewii w proszku jest prawie dwa razy słodsza niż łyżeczka zwykłego cukru

2. tabletka stewii podobnie – dwa razy słodsza od łyżeczki zwykłego cukru

3. natomiast ksylitol wydaje mi się mniej słodki od zwykłego cukru – około 75 % słodkości cukru

Jak przeliczać cukier na stewię i ksylitol?

Zamiast łyżeczki cukru używamy połowy łyżeczki stewii lub połowy tabletki stewii lub 1 i 1/4 łyżeczki ksylitolu.

Podobnie będzie z łyżkami stołowymi.

Mam nadzieję, że mój test porównujący słodycz cukru ze stewią i ksylitolem okaże się pomocny w przygotowywaniu dietetycznych deserów. Oczywiście polecam moje przepisy i życzę miłego dietowania.

Dołącz do mnie na instagramie i odbierz dietę za darmo!

30 dnia każdego miesiąca spośród wszystkich osób, które obserwują mnie na instagramie, losuję jedną osobę, która otrzyma indywidualną dietę ułożoną przeze mnie za darmo !


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.