Złota kasza jaglana
ARTYKUŁ GOŚCINNY
Z czego powstaje kasza jaglana?
Kasza jaglana, nazywana też jagłami, otrzymywana jest z prosa, które stanowiło najważniejsze pożywienie naszych przodków. Na ziemiach polskich ziarna prosa znajduje się w wykopaliskach datowanych na czasy neolitu. Było też ważnym zbożem dla Gallów, Germanów i Greków. W Egipcie znane było już ok. 4000 roku p.n.e. – znaleziono ziarna w szczątkach mumii z tego okresu. Z czasem z diety wyparły proso inne zboża, a w końcu też ziemniaki.
Wartości odżywcze kaszy jaglanej
Kasza jaglana jest lekkostrawna. Zawiera dużo dobrej jakości białka, w tym aminokwasu lizyny, odpowiedzialnego za wzrost. Wyróżnia się dużą zawartością witamin z grupy B, a także żelaza, magnezu i miedzi. Kasza jaglana zawiera rzadko występujący w produktach spożywczych krzem. Krzem ma dobroczynny wpływ na stawy, a także na wygląd skóry, paznokci i włosów.
Kasza jaglana ekologiczna
Jak pokazał Raport FoodRentgen, kasza jaglana obecna na rynku potrafi być mocno zanieczyszczona agrochemią. Jako najbardziej godną zaufania wskazano kaszę jaglaną eko.
Przy uprawie ekologicznej kaszy jaglanej nie wolno stosować sztucznych oprysków. To właśnie obecny w nich glifosat jest najpopularniejszym środkiem, który zwalcza chwasty, ale wywiera też szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Zniszczeniu ulega też bioróżnorodność wśród roślin i zwierząt – np. pszczół. Kasza jaglana do kupienia w sklepie organic24.pl jest oferowana z upraw ekologicznych.
Kasza jaglana ekologiczna – właściwości
Bio kasza jaglana, czyli kasza z certyfikatem ekologicznym, niesie informację, że do jej uprawy nie były stosowane nawozy sztuczne, ani herbicydy, takie jak glifosat. Kasza jaglana zawiera znaczną ilość lizyny – aminokwasu odpowiedzialnego za wzrost, dlatego poleca się dla dzieci i rekonwalescentów kaszę jaglaną eko. Ekologiczna kasza jaglana jest też źródłem krzemu i wysokiej jakości białka, którego walory są porównywalne z wartością biologiczną białek pszenicy, kukurydzy, fasoli i orzechów ziemnych.
Kasza jaglana bio a kasza jaglana eko
Na produktach ekologicznych można znaleźć wiele oznaczeń: eko, organic, bio. Wszystkie wymienione oznaczają, że produkt pochodzi z rolnictwa ekologicznego. Potwierdzeniem takiego napisu jest zawsze znak zielonego liścia – ekoliścia – obowiązujący w całej Unii Europejskiej. Generalnie najczęściej używanym sformułowaniem w krajach anglojęzycznych jest określenie – organic, w krajach niemieckojęzycznych i łacińskich – biologiczny (bio), a w krajach słowiańskich – ekologiczny. Kasza jaglana bio, kasza jaglana eko, bio kasza jaglana czy kasza jaglana ekologiczna – każda nazwa oznacza ekologiczny produkt certyfikowany.
Jak stosować bio kaszę jaglaną w kuchni?
Z kaszy jaglanej można przygotować wiele potraw. Kasza jaglana bio ma charakterystyczny smak i doskonale komponuje się zarówno z daniami obiadowymi jak i słodkimi. Może być składnikiem zup, zapiekanek, gulaszu, kaszotta, farszu do pierogów i dodatkiem do dań mięsnych. Kasza doskonale łączy się z twarogiem, owocami, mlekiem i napojami roślinnymi. Kasza jaglana to królowa śniadań. Przepis na eko śniadanie z ekologicznej kaszy jaglanej:
- opłukaną kaszę jaglaną uprażyć na patelni do wysuszenia i zalać wrzącą wodą, żeby było jej na ok. 3-4 cm ponad powierzchnię kaszy;
- przykryć i gotować przez 15-20 minut;
- do gotowania można dodać eko goji, eko chia, ekologiczne suszone owoce czy ekologiczne orzechy;
Do eko kaszy jaglanej pasuje też ekologiczny olej kokosowy czy ekologiczne masło klarowane ghee. Do ugotowanej bio kaszy jaglanej można na talerzu dodać ekologiczny napój zbożowy czy ekologiczny jogurt lub eko mleko.