Chemex – alternatywna metoda parzenia kawy

WPIS GOŚCINNY

Interesujesz się alternatywnymi metodami parzenia kawy i chcesz poznać najciekawszą z nich? Zależy Ci na uzyskaniu klarownego i aromatycznego napoju, który będzie jednocześnie wyrazisty w smaku? Poznaj metodę parzenia kawy, jaką jest Chemex i dowiedz się, w jaki sposób obsługiwać ten sprzęt. 

Czym jest Chemex?

Chemex to urządzenie, które umożliwia alternatywne przygotowywanie kawy. Jest to dość nowoczesna metoda przyrządzania pobudzającego napoju, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularna i doceniana. Wyróżnia się kilka podstawowych typów parzenia ziaren kawowca, które różnicuje przede wszystkim sposób wprowadzania wody do naczynia. Może się to odbywać między innymi poprzez:

 • infuzję,
 • gotowanie,
 • perkolację,
 • ciśnienie.

Chemex działa na zasadzie perkolacji. Oznacza to, że woda delikatnie i powoli przelewa się poprzez zmieloną wcześniej kawę. Urządzenie posiada dość charakterystyczny wygląd. Jest to pewnego rodzaju tuba, która pośrodku ma specjalne zwężenie. Zazwyczaj naczynie jest również ozdobione drewnianą otoczką i specjalnym sznurkiem ułatwiającym jego przenoszenie. 

Jak parzyć kawę w Chemexie?

Sama metoda parzenia kawy za pomocą Chemexa nie jest zbyt skomplikowana. Decydują się więc na nią zarówno doświadczeni bariści, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z alternatywami. Poza samym naczyniem, które nosi tę samą nazwę co sposób przygotowywania kawy, warto zaopatrzyć się również w takie elementy jak:

 • filtry,
 • młynek do mielenia kawy,
 • specjalny czajnik z wąską rurką. 

Akcesoria te umożliwiają uzyskanie możliwie najbardziej klarownej esencji, która zachwyca zarówno aromatem, jak i samym smakiem. Wysokiej jakości produkty tego rodzaju, samo naczynie, jakim jest Chemex oraz różne ciekawe mieszanki kawowe można zakupić m.in. w sklepie Cafe Silesia

Parzenie kawy w Chemexie – krok po kroku

Tuż po zaopatrzeniu się we wszystkie niezbędne elementy, które służą do parzenia kawy przy pomocy Chemexa, warto zabrać się do samego przygotowania esencji. W tym celu należy kolejno:

 • włożyć filtr na wierzch naczynia,
 • pozbyć się specyficznego smaku papieru, poprzez jego delikatne zwilżenie przefiltrowaną wodą,
 • wylać wodę z dzbanka,
 • zmielić świeżą kawę ziarnistą,
 • wsypać gotową mieszankę do wcześniej zmoczonego filtra,
 • delikatnym i okrężnym ruchem zalać całość przegotowaną, gorącą wodą,
 • zawartość filtra z pozostałą wodą powoli zamieszać.

Każdy etap wymaga odpowiedniej precyzji i niemałej cierpliwości. Należy mieć na uwadze, iż w całym procesie parzenia kawy za pomocą Chemexa chodzi o to, aby woda z kawą w powolny i łagodny sposób przelała się na dno dzbanka. Tak przygotowana esencja może być delikatnie zamieszana na samym końcu, a następnie podawana w formie klasycznej – na czarno, lub urozmaiconej np. z dodatkiem mleka. 

Co jeszcze warto wiedzieć o Chemexie? 

Kawa z Chemexa nie przypadnie do gustu każdej osobie, wielu miłośników pobudzającego napoju powinno jednak choć raz w życiu spróbować esencji uzyskiwaną tą metodą parzenia. Można to zrobić w pobliskiej kawiarni lub u znajomych, którzy zaopatrzyli się w już specjalistyczny sprzęt. Jeśli jednak samemu planuje się zakup szklanego naczynia, należy pamiętać o inwestycji w wysokiej jakości produkt. Warto również mieć na uwadze, iż na ostateczny smak i aromat kawy wpływa również sam rodzaj mieszanki, jaki jest wykorzystywany do przygotowania naparu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.