Czy diabetyk może jeść czekoladę? Sprawdź pomysły na zdrowe desery

ARTYKUŁ GOŚCINNY

Dieta osób zmagających się z cukrzycą wbrew powszechnym sądom wcale nie musi być pozbawiona smaku i pełna wyrzeczeń. Jednym z popularnych mitów jest na przykład przekonanie o tym, że czekolada i słodycze są w niej całkowicie zabronione. Tymczasem niezupełnie tak jest. Obowiązują zasady zdrowego odżywiania. Cukrzyk może jeść czekoladę, choć nie każdy jej rodzaj i ilość będą dobrym wyborem.

Czekolada nie jedno może mieć imię

Na sklepowych półkach można znaleźć wiele produktów oznaczonych „0% cukru” dedykowanych chorym na cukrzycę. Są to czekolady i słodycze w których składzie zamiast cukru znajdują się stewia, ksylitol lub cukier kokosowy o niższym indeksie glikemicznym niż ten produkowany z buraków. Czekolada bez cukru to przekąska po którą można sięgnąć, gdy najdzie nas ochota na odrobinę słodyczy, ale tylko wówczas, gdy cały skład opisany na etykiecie wybranego produktu nie budzi zastrzeżeń. Najlepszym wyborem będzie taka czekolada, która zawiera niewiele tłuszczu, a przy tym możliwie jak największy procent kakao, ponieważ jest ono źródłem m.in. przeciwutleniaczy, żelaza, magnezu, cynku. Dodatkowym atutem gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao będą uszlachetniające jej skład zdrowe dodatki, np. jagody goji, migdały czy orzechy. Czujność powinny wzbudzić natomiast czekolady z długą listą składników, sztucznymi dodatkami, np. emulgatorami oraz te, na których etykiecie jako pierwszy składnik wymieniony jest cukier. 

Czy można zjeść zwykłą czekoladę mleczną lub nadziewaną? Tak, ale najważniejszy jest umiar: nie za dużo i nie za często. Jeśli potrzebujesz konkretnych wskazówek dotyczących wyboru czekolady odwiedź stronę Biblioteka Diabetyka, gdzie czekają na Ciebie m.in. test czekoladowych przysmaków dostępnych aktualnie na rynku oraz niezliczona ilość cennych i praktycznych porad na temat diety przy cukrzycy.

Zdrowe desery z odrobiną czekolady i fantazji

Gorzka czekolada bez cukru buraczanego to niewątpliwie najbardziej trafny wybór – zaspokaja potrzebę słodkości, gwarantuje rewelacyjne walory smakowe, wzbogaca dietę o cenne dla zdrowia mikroelementy, poprawia nastrój, ponieważ podnosi poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, a do tego ma niższy indeks glikemiczny. Można ją dodać do zdrowych przekąsek i deserów dla cukrzyków. Można, a nawet warto, do jadłospisu dopisać też inne dozwolone łakocie oraz bawić się odkrywaniem nowych połączeń smakowych. Apetyczny i zdrowy deser możesz przyrządzić, wykorzystując np. naturalną słodycz owoców takich jak agrest, ananas, borówka, jeżyna, malina, papaja, melon, porzeczka, wiśnia czy żurawina. Dodaj do nich płatki owsiane lub gryczane, orzechy, migdały, nasiona chia, cynamon, a tradycyjne mleko lub śmietanę zastąp wersją light z mniejszą zawartością tłuszczu lub ich sojowymi, migdałowymi, kokosowymi odpowiednikami. Taki podwieczorek będzie smaczny, zdrowy i nie podniesie tak bardzo Twojej glikemii jak tradycyjne słodycze ze sklepowych półek. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.