Okapy kuchenne

ARTYKUŁ GOŚCINNY

Okap kuchenny to nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni, ponieważ neutralizuje on i pochłania nieprzyjemne zapachy, a także zapobiega procesowi skraplania się pary wodnej na meblach i szybach. Jakie jednak rodzaje okapów możemy znaleźć w sklepach?

Okapy przyścienne

Okapy kuchenne przyścienne możemy podzielić na kilka rodzajów, a mianowicie na skośne, prostokątne, okrągłe, standardowe oraz rustykalne. Okapy skośne cieszą się największą popularnością, ponieważ są niezwykle wygodne podczas użytkowania i charakteryzują się niezbyt dużą głębokością. Okapy prostokątne uważane są za najbardziej nowoczesne i swoim wyglądem przypominają płytę grzewczą. Okapy okrągłe mają wygląd tuby i można je bez problemu przymocować do ściany z kolei okapy standardowe to klasyka wśród okapów w kształcie odwróconej litery T, która z punktu widzenia pochłaniania zapachów uważana jest za najefektywniejszą. Ostatnim rodzajem okapów przyściennych są okapy rustykalne, które produkuje się przede wszystkim ze stali, jednak mają one również elementy drewniane, dzięki czemu idealnie sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych kuchniach.

Okapy wyspowe

Okapy wyspowe cieszą się równie dużą popularnością, jak okapy przyścienne, ponieważ odznaczają je dosyć duża wydajność. Montowane są do sufitu i jak sama nazwa wskazuje, pochłaniają one zapachy z kuchenki znajdującej się na wyspie kuchennej. Jeśli chodzi o podział takich okapów, to możemy wyróżnić okapy wyspowe prostokątne, okrągłe, rustykalne, nowoczesne oraz dekoracyjne.

Okapy pod zabudowę

Okapy tego rodzaju zabudowywane są w szafce stanowiącej ciąg mebli kuchennych. Spotyka się je najczęściej w nowoczesnych kuchniach i można podzielić je na dwa rodzaje, a mianowicie na okapy teleskopowe https://www.morele.net/kategoria/okapy-kuchenne-267/ oraz na wkład przeznaczony do zabudowy. Okapy teleskopowe charakteryzują się tym, że ich przednia część wysuwana jest tak jak szuflada, natomiast wkłady umieszczane są w kuchennej szafce w taki sposób, że stają się praktycznie niewidoczne, dlatego też sprawdzają się najlepiej w niewielkich kuchniach, w których liczy się każdy centymetr powierzchni.

Okapy sufitowe i blatowe

Wśród pozostałych rodzajów okapów możemy jeszcze wyróżnić okapy sufitowe oraz blatowe. Te pierwsze montuje się w podwieszanym suficie, przez co są praktycznie niewidoczne i mogą spełniać dodatkowo funkcję oświetlenia. Okapy blatowe również są prawie niewidoczne i mogą być uruchamiane za pomocą pilota lub dotyku, jednak co najważniejsze, nie należą one do najtańszych. Mogą być montowane na blacie lub zintegrowane z płytą indukcyjną.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.