Gotowanie w domu – 4 rodzaje produktów, które są niezbędne w kuchni

ARTYKUŁ GOŚCINNY

Gotowanie to pasja wielu osób, a liczba tych, którzy przedkładają samodzielne przygotowywanie potraw w domu nad gotowe rozwiązania stale wzrasta. Wpływ na to ma nie tylko coraz łatwiejszy dostęp do ciekawych przepisów i poradników kulinarnych, ale także możliwość zakupu oryginalnych składników i chęć wypróbowania ich smaku. Gotowanie nie jest tak trudne, jak mogłoby się to wydawać i coraz więcej osób się o tym przekonuje. Jakie składniki są najczęściej wykorzystywane przez domowych kucharzy?

 

  1. Warzywa
  2. Przyprawy
  3. Mąki
  4. Czekolada

Warzywa

Warzywa mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, warto więc sięgać po nie jak najczęściej. Są też składnikami wielu oryginalnych surówek oraz zup, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by spożywać je samodzielnie, jako zastępstwo dla jedzenia śmieciowego. Spożywanie warzyw zapobiega infekcjom, co ma znaczenie zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, dostarcza również organizmowi sporo witamin i mikroelementów. Mają one dobroczynny wpływ na organizm – regulują ciśnienie krwi, poprawiają wzrok, usprawniają pracę serca i mózgu. Czasem warto postawić na warzywa, których próżno szukać na lokalnym targu – wypróbować ich smak i poznać właściwości, co jest cennym doświadczeniem zwłaszcza dla osób troszczących się o własne zdrowie.

Przyprawy

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez zestawu przypraw, dzięki którym kucharz poprawia smak, kolor (a nierzadko i zapach) przygotowywanych dań. Przyprawy stosowano już w zamierzchłych czasach, jednak aż do średniowiecza były w naszym kraju rzadkością. Najpopularniejszą przyprawą jest oczywiście sól, doceniana nie tylko za duży wpływ na smak potrawy, ale i właściwości konserwujące. Bardzo często stosuje się również cebulę i czosnek. Przyprawy można podzielić na ziołowe oraz korzenne. Oprócz właściwości smakowych i zapachowych mają one także działanie antybakteryjne oraz antyoksydacyjne. Mają duży wpływ na apetyt oraz dolegliwości żołądkowe. Czasami występują jako mieszanki przypraw, mogą jednak wówczas zawierać sztuczne dodatki, dlatego lepszym rozwiązaniem jest kupowanie ich oddzielnie i tworzenie własnych kompozycji.

Mąki

Mąki to produkty, które wykorzystywane są głównie do pieczenia ciast oraz pieczywa. Powstają one poprzez duże rozdrobnienie ziaren zbóż lub innych odmian roślin. Zbożem, z którego najczęściej wytwarza się mąki jest pszenica. Wykonany z niej produkt jest bardzo bogaty w błonnik, zawiera także sporo witamin z grupy B, kwas foliowy oraz ryboflawinę. Bardzo popularną odmianą pszenicy jest orkisz – mąka orkiszowa ma podobne właściwości zdrowotne, jest jednak bardziej lekkostrawna i zawiera więcej aminokwasów. Mąki zawierają gluten, jednak osoby, które muszą wykluczyć go ze swej diety, mają możliwość wykorzystania do przygotowywania potraw mąki owsianej, która jest go pozbawiona, posiada natomiast w składzie awentramidy – przeciwutleniacze, regulujące ciśnienie krwi i pracę serca.

Czekolada

Czekolada to jeden z tych słodkich deserów, po który chętnie sięga każdy. Jest to także doskonały dodatek to wszelkiej maści ciast, tortów czy galaretek z bitą śmietaną. Mimo iż zawiera wiele kalorii, jest źródłem energii, zawiera też sporo składników korzystnie wpływających na zdrowie. Czekolada mleczna oraz biała zawierają dodatkowo dużo wapnia, jednak za najkorzystniejsze dla zdrowa uznawane są odmiany gorzkie. Produktu tego nie powinny spożywać osoby chore na cukrzycę, może być również niewskazana dla alergików. Przeglądając oferty na Allegro warto wybierać te produkty, które mają w swym składzie co najmniej 70% kakao – gwarantują one wysoką jakość produktu.