Jak działają odżywki i suplementy diety?

WPIS GOŚCINNY

Jako społeczeństwo chętnie sięgamy po odżywki i suplementy diety. Czy szeroki wybór idzie w parze ze skutecznością? Postanowiłam sprawdzić! 

Po co sięgamy po suplementację?

Pobudek skłaniających nas, zarówno jako osoby aktywne fizycznie/sportowców, jak i członków społeczeństwa jest wiele. Część z nas pragnie dążyć do poprawy osiągnięć sportowych – biegać szybciej, skakać wyżej, wyglądać lepiej (dzięki rozbudowie masy mięśniowej i/lub redukcji tkanki tłuszczowej), inni chcą ułatwić sobie życie i część posiłków zastąpić odżywkami, jeszcze inni być zdrowsi, wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i uzupełniać elementy których nie potrafią dostarczyć wraz ze zbilansowaną dietą. Ostatnią grupę stanowią osoby, które dzięki suplementom pragną zastąpić starania żywieniowe i treningowe w dążeniu do zdrowia i sprawności. Niestety już na wstępie muszę zaznaczyć, że ostatnia grupa jest skazana na porażkę. Oczywiście, możecie sprawdzić, jednak suplement diety nie zastąpi racjonalnej diety – nie po to one powstają, nawet jeśli są obfitym źródłem witamin i minerałów. No właśnie, a czym tak naprawdę są?

Czym jest suplement diety?

Ano właśnie – już tu pojawia się pewien problem – znaczna część z nas nie wie w ogóle czym suplement jest, a czym absolutnie nie. Otóż, w myśl ustawy, suplement diety jest środkiem, którego zadaniem jest wykazywanie pewnego efektu fizjologicznego, nie doprowadzając jednocześnie do zaburzenia naszych naturalnych, fizjologicznych funkcji organizmu.  Może być on źródłem witamin, składników mineralnych lub substancji które wykazują inne efekty fizjologiczne i/lub odżywcze. Może występować jako preparat pojedynczy lub złożony, a sposób podania nie może naruszać powłok skórnych. Tak więc – nie ma tu mowy o zastrzykach i wlewach, spotkać możemy natomiast kapsułki, drażetki, żelki, tabletki, żele, proszki i inne postacie, które umożliwiać dawkowanie.

Co niezmiernie istotne – należy podkreślić, iż suplement nie może posiadać znamion produktu leczniczego.

Czego możemy oczekiwać po odżywkach i suplementach?

Odżywki i suplementy diety mogą przyczyniać się do poprawy funkcjonowania organizmu (przez jego wspieranie), wzmagać regenerację powysiłkową, pomagać poprawiać wyniki sportowe bądź służyć jako wsparcie w uzupełnieniu diety lub, w ograniczonym stopniu, wspomagać odchudzanie. Nie mogą natomiast być substytutem, a więc zastępnikiem zdrowej, urozmaiconej i pełnowartościowej diety.

Czy istnieje „magiczna kapsułka”?

Niestety nie. Choć w sumie – zarówno tak, jak i nie. Jak wspominałem wyżej – wszelkiego rodzaju przyjmowane kapsułki/tabletki/proszki mają wspomóc zbilansowanie diety, pozwolić na uzupełnienie poszczególnych składników odżywczych/regulacyjnych, nie mogą natomiast zastąpić racjonalnego żywienia. Warto również wspomnieć, że, nim sięgniemy po poszczególne składniki, warto zastanowić się czy pewne próby modyfikacje dotychczasowego jadłospisu nie mogą przynieść podobnych efektów. Czasem zamiast sięgać po kolejnego shake’a białkowego możecie po prostu umieścić w posiłku nieco serka wiejskiego, skyru, dodatkowe jajko czy porcję tofu.

W przypadku niektórych substancji modyfikacja diety nie musi przynieść jednak pożądanych efektów – idealnym przykładem będzie tutaj część odżywek i suplementów dla sportowców – na przykład kreatyna, czy kofeina, a także niektóre aminokwasy, które mimo że dostępne w konwencjonalnej żywności – przyjmowane wraz z preparatami dla sportowców są łatwiejsze do precyzyjnego dawkowania i ewentualnej modyfikacji dawek. Podobnie z dożywianiem węglowodanowym w czasie trwania długotrwałych wysiłków – trudno zastąpić izotonik lub żel żywnością.