Ile kalorii, białek, tłuszczy i węglowodanów powinnaś jeść – kalkulator

Białka, tłuszcze i węglowodany są źródłem energii i pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. W dzisiejszym artykule dowiesz się, ile poszczególnych składników powinnaś przyjmować w zdrowej diecie. Obliczanie indywidualnego zapotrzebowania na te składniki wymaga dużej wiedzy, a układanie jadłospisów zgodnych z wymogami zdrowego żywienia jest bardzo pracochłonne. Na tym właśnie polega moja praca jako dietetyk. Zawsze możesz skorzystać z mojej fachowej pomocy>>>

 

Ile kalorii, białek, tłuszczy i węglowodanów powinnaś jeść – kalkulator>>>

Białka tłuszcze i węglowodany – najważniejsze składniki diety

WĘGLOWODANY

Nazywane są często po prostu cukrami lub sacharydami. Dzielimy je na cukry proste i złożone.Do cukrów prostych zaliczana jest glukoza, która znajduje się w owocach i warzywach i jest podstawowym źródłem energii dla całego organizmu,dla komórek mózgu, rdzenia nerwowego i czerwonych krwinek. Innym cukrem prostym jest fruktoza, która znajduje się w owocach i miodzie oraz galaktoza i mannoza.

Cukry złożone – polisacharydy składają się z przynajmniej dwóch cząsteczek cukrów prostych. Zaliczamy do nich np. laktozę znajdującą się w mleku i sacharozę (cukier buraczany), skrobię oraz pektyny. Jako dietetyk zalecam, aby węglowodany złożone dominowały w diecie.

Błonnik pokarmowy również należy do grupy  do polisacharydów i pełni bardzo ważną rolę w diecie. Jest on węglowodanem złożonym, który nie jest trawiony i reguluje pracę jelit oraz zapobiega zaparciom i sprzyja rozwojowi korzystnej mikroflory w jelitach.

WĘGLOWODANY POWINNY STANOWIĆ 50-55% WARTOŚCI ENERGETYCZNEJ DIETY.

Tutaj możesz obliczyć ile gram węglowodanów powinnaś jeść, aby odchudzać się zdrowo>>>

Notowanie spożytych posiłków w Dzienniku kalorii>>> pomoże Ci przestrzegać wymaganych proporcji białek tłuszczy i węglowodanów w diecie.

BIAŁKA

To złożone związki chemiczne zbudowane z aminokwasów. Wyróżniamy 20 aminokwasów z czego 8 musi być dostarczane z pożywieniem, a pozostałe są wytwarzane przez organizm.

Białka dzielimy na pełnowartościowe i niepełnowartościowe. Białka pełnowartościowe dostarczają wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich dla organizmu proporcjach. Ich źródłami są mięso, ryby, jaja, mleko i jego przetwory. Białka niepełnowartościowe mają niższą wartość odżywczą – nie mają przynajmniej jednego z aminokwasów niezbędnych. Znajdują się one w produktach roślinnych takich jak fasola, soja, ciecierzyca.

Białka są podstawowym budulcem tkanek, wchodzą w skład enzymów i ciał odpornościowych, stanowią ważny składnik krwi i limfy, regulują ciśnienie krwi i utrzymują równowagę kwasowo-zasadową, a także stanowią źródło energii

ZAPOTRZEBOWANIE NA BIAŁKO U DOROSŁEGO CZŁOWIEKA WYNOSI 0,8-1 G NA KILOGRAM MASY CIAŁA

Zarówno niedobór jak i nadmiar białek jest szkodliwy. Połowa dostarczanych białek powinna być pochodzenia zwierzęcego a połowa roślinnego.

Tutaj możesz obliczyć ile białek powinnaś jeść>>>

TŁUSZCZE

Tłuszcze (lipidy) to związki organiczne, które nie są rozpuszczalne w wodzie. Tłuszcze to głównie trójgliceryrdy składające się z glicerolu i i trzech cząsteczek kwasów tłuszczowych. Rozróżniamy  kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone. Kwasy tłuszczowe nasycone znajdują się w produktach zwierzęcych, kwasy tłuszczowe jednonienasycone znajdziemy np. w oliwie z oliwek. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe dzielimy na omega-3 i omega-6. Pierwsze znajdują się m.in. w rybach morskich, oleju lnianym i rzepakowym, a drugie m.in w oleju słonecznikowym czy sojowym.

Tłuszcze pełnią bardzo ważna rolę w organizmie – są skoncentrowanym źródłem energii, ochraniają narządy wewnętrzne przed urazami, chronią przed utratą ciepła i wchodzą w skład enzymów orz błon komórkowych.

LIPIDY POWINNY STANOWIC 30% WARTOŚCI ENERGETYCZNEJ DIETY

Tutaj obliczysz ile Ty powinnaś jeść tłuszczów w gramach>>>

Jeżeli potrzebujesz pomocy w ułożeniu diety, mogę zrobić to za Ciebie. Przeczytaj, jak mogę Ci pomóc>>>

Kontrolowanie ilości przyjmowanych białek, tłuszczy i węglowodanów jest bardzo ważne dla zdrowia. Pomoże Ci w tym Dziennik kalorii>>>. Możesz również skorzystaj z indywidualnej diety układanej przeze mnie>>>

Po więcej poradników dotyczących zdrowego odżywiania zapisz się na darmowy newsletter

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Dołącz do mnie na instagramie i odbierz dietę za darmo!

30 dnia każdego miesiąca spośród wszystkich osób, które obserwują mnie na instagramie, losuję jedną osobę, która otrzyma indywidualną dietę ułożoną przeze mnie za darmo !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.