Jak wybrać najlepszą mąkę orkiszową?

WPIS GOŚCINNY

Co to jest mąka orkiszowa? Jakie rodzaje mąki orkiszowej można znaleźć na rynku? Jak wybrać najlepszą mąkę orkiszową? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapoznaj się z jego treścią już teraz!

 

  1. Czym jest mąka orkiszowa?
  2. Jakie wyróżnia się rodzaje mąki orkiszowej?
  3. Jak wybrać najlepszą mąkę orkiszową?

Mąka orkiszowa to jeden z najzdrowszych rodzajów mąk. W porównaniu do tradycyjnej pszenicy taka mąka orkiszowa zawiera dużo więcej wartości odżywczych – w tym błonnika, minerałów czy witamin z grupy B. Z tego powodu coraz więcej osób zaczyna doceniać jej prozdrowotne właściwości i używa między innymi do wypieku chleba. Czym jest mąka orkiszowa i jak wybrać tę najlepszą? Podpowiadamy w poniższym wpisie. 

Czym jest mąka orkiszowa?

Czym jest mąka orkiszowa i jak wybrać tę najlepszą? Otóż mąka orkiszowa to produkt, który uzyskuje się z pszenicy orkiszowej. Ogólnie orkisz jest starożytną odmianą pszenicy, którą uprawiano już w czasach prehistorycznych. W przeciwieństwie do tradycyjnej pszenicy orkisz zawiera w sobie więcej witamin, minerałów takich jak magnez i żelazo oraz błonnika. 

Ze względu na swoje właściwości mąka orkiszowa sprawdzi się między innymi do wypieku chleba, bułek, ciasta, ciasta na pizzę czy ciasteczek. Wiele osób wykorzystuje mąkę orkiszową także do sporządzania naleśników, klusek, pierogów czy placków. Warto również wiedzieć, że mąka orkiszowa jest świetną opcją dla tych osób, które zmagają się z nietolerancją glutenu. Orkisz zawiera dużo mniej glutenu w porównaniu do tradycyjnej pszenicy. 

Mąkę orkiszową można znaleźć w różnych rodzajach i konsystencjach – od jasnej i delikatnej mąki białej, po ciemniejsze i pełnoziarniste rozwiązanie. Czym różnią się między sobą poszczególne typy mąki orkiszowej? 

Jakie wyróżnia się rodzaje mąki orkiszowej?

W bogatej ofercie sklepu internetowego Diogra dostępne są różne rodzaje mąki orkiszowej. A mianowicie w asortymencie znajdziesz przede wszystkim mąkę orkiszową pełnoziarnistą, białą oraz razową. Czym różnią się między sobą?

Mąka orkiszowa pełnoziarnista to mąka, którą uzyskuje się przez zmielenie ziaren pszenicy orkiszowej w całości – w tym także zarodków i łuski. Z tego powodu mąka orkiszowa pełnoziarnista zawiera wszystkie składniki odżywcze, które znajdują się w orkiszu, a mianowicie błonnik, witaminy oraz minerały. W porównaniu do mąki pszennej orkiszowa pełnoziarnista jest ciemniejsza i ma mocniejszy smak. Świetnie nada się do wypieku chleba. 

Mąkę orkiszową białą uzyskuje się przez oddzielenie łusek i zarodków od ziarna pszenicy orkiszowej. Z tego względu mąka ta ma mniej błonnika od mąki orkiszowej pełnoziarnistej. Jednakże w dalszym ciągu jest bogata w inne wartości odżywcze oraz składanki mineralne. Wyróżnia się delikatniejszym smakiem i jaśniejszym kolorem. 

Mąka orkiszowa razowa jest kolejną odmianą mąki, która powstaje w wyniku mielenia ziaren w całości. W przeciwieństwie do mąki białej produkt razowy zawiera więcej błonnika i składników mineralnych. Różni się także ciemniejszym kolorem i gęstszym, charakterystycznym smakiem. Mąka orkiszowa razowa świetnie sprawdzi się do wypieku chleba i innych piekarniczych potraw, które wymagają stosunkowo długiego czasu pieczenia.  

Jak wybrać najlepszą mąkę orkiszową?

Jak wybrać najlepszą mąkę orkiszową? Na początek zastanów się, jaki rodzaj mąki orkiszowej będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Najwięcej błonnika i składników mineralnych ma mąka orkiszowa pełnoziarnista, a najmniej biała.

Kolejny krok to skład mąki orkiszowej. Najlepsze mąki powinny składać się tylko i wyłącznie z mielonych ziaren orkiszu, bez dodatku innych rozwiązań. Warto zwrócić uwagę także na aspekty związane z zawartością błonnika i składników mineralnych, do których zalicza się między innymi żelazo, cynk oraz magnez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.