Jesteś w ciąży? Zobacz, jak przygotować starszaka na pojawienie się rodzeństwa
WPIS GOŚCINNY
Jak przygotować starszaka na pojawienie się w domu kolejnego dziecka? Czy istnieje odpowiedni moment, aby podzielić się z maluchem radosną nowiną? Jak uniknąć poczucia straty u malucha i ostrej rywalizacji o uwagę rodzica? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. Miłej lektury!
Jakie wątpliwości dręczą mamy spodziewające się kolejnego dziecka?
Kiedy jest najlepszy moment na to, aby poinformować pociechę, że będzie miało rodzeństwo? To zależy przede wszystkim od wieku malucha. Jeśli jest ono bardzo małe, najłatwiej wyjaśnić sytuację wówczas, gdy brzuszek mamy jest już widoczny i pokaźny. Można również posiłkować się książeczkami dla najmłodszych, aby wyjaśnić, że w środku jest nowe życie. Natomiast w przypadku starszych dzieci sprawa jest łatwiejsza. Można je poinformować wprost. Z dobrą nowiną najlepiej jednak poczekać do końca pierwszego trymestru. Źródło: Mamazone.pl.
Jak reagować na reakcje dziecka na wieść o pojawieniu się rodzeństwa?
Rolą rodziców jest pomoc dziecku w poradzeniu sobie z emocjami, jakiekolwiek by one nie były. Nie warto też nakładać własnych oczekiwań na malucha – dziecko nie musi przecież cieszyć się z tego, że mama i tata będą mieli dla niego teraz mniej czasu. Wszystko przyjdzie naturalnie, również akceptacja nowego członka rodziny.
Jak przygotować malucha na okres porodu i połogu?
Dzieci lubią otrzymywać zadania do wykonania. Czują się wtedy ważne i potrzebne. Dlatego jeśli wiesz, że za kilka tygodni masz termin porodu, spróbuj odpowiednio przygotować do tego dziecko, które będzie czekać na Ciebie i na niemowlaka w domu. Na przykład możesz włączyć starszaka w przygotowania do przyjazdu mamy i nowego członka rodziny. Ciekawą opcją będzie poproszenie dziecka na przykład o samodzielne zrobienie dekoracji na powrót ze szpitala. Warto również nie zaniedbywać potrzeb starszego dziecka. Jest to ważne tuż po porodzie, gdy niemowlę może być bardzo absorbujące, a starszak może mieć poczucie, że coś na zawsze utracił. Dlatego warto wygospodarować przynajmniej godzinę czy dwie, którą rodzic spędzi wyłącznie ze starszym dzieckiem.
Nie stawiaj wyższych oczekiwań starszemu dziecku
Bywają rodziny, które po pojawieniu się na świecie niemowlaka stawiają coraz większe oczekiwania starszemu dziecku. Chcą, aby z dnia na dzień lepiej radziły sobie z czynnościami, których i tak nie ogarniały na długo przed narodzinami rodzeństwa. Są w końcu od teraz starszą siostrą czy bratem. To poważny błąd, który może doprowadzić do tego, że maluch wcale nie będzie chciał odnajdywać się w nowej, narzuconej mu z zewnątrz, roli. Będzie mógł natomiast zazdrościć niemowlakowi, że rodzice poświęcają mu zdecydowanie więcej uwagi, co może wiązać się z pojawieniem negatywnych emocji. Co gorsza, mogą one zostać przeniesione na młodsze rodzeństwo, które podświadomie stanie się nowym rywalem o względy opiekunów. To bardzo niepożądana sytuacja, która może stać się zarzewiem wielu konfliktów.
Leave a Reply