Który napój roślinny do dań wytrawnych?

WPIS GOŚCINNY

Chcecie przyrządzić smaczne i zdrowe danie wytrawne, z użyciem sosu albo mleczka, ale nie zamierzacie używać w tym celu produktów pochodzenia zwierzęcego? Nic prostszego! Z powodzeniem można wykorzystać napoje roślinne.

Na początku określmy, co to są dania wytrawne. Otóż, pojęcie wytrawności wskazuje na stopień odfermentowania, czyli, prosto rzecz ujmując, na brak cukru. Skojarzyć to można z winem – wytrawne jest przeciwieństwem słodkiego. Podobnie rzecz się ma z licznymi potrawami: zupami, sosami, pieczywem, ciastami…

Jeśli jesteście amatorami tego typu dań, przy ich przyrządzaniu warto sięgnąć po napoje roślinne (dostępne np. TUTAJ). Dzięki nim nasze kulinarne dzieło będzie nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe.

Napoje roślinne – dlaczego warto?

Napoje roślinne zdobywają coraz większą popularność, grono ich smakoszy stale się poszerza. Jest ku temu kilka przyczyn.

Ich główną funkcją w kuchni jest zastąpienie produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza mleka i nabiału. Z uwagi na związki zawarte w mleku krowim, na czele z laktozą, ono samo i wyroby z niego mogą być szkodliwe dla zdrowia wielu osób, zwłaszcza dorosłych. Mleczka roślinne – sojowe, kokosowe, orzechowe, owsiane, migdałowe, konopne, ryżowe i wiele innych – nie zawierają laktozy, a często też glutenu, i już z tego powodu o wiele korzystniej niż produkty odzwierzęce wpływają na nasz organizm. Stanowią za to źródło cennych surowców oraz witamin. Mówiąc krótko, są bardzo zdrowe.

Przybywa też wegan, czyli ludzi rezygnujących z mleka i nabiału z powodów moralnych – nie zamierzają oni przyczyniać się do cierpienia krów i innych zwierząt. Dla nich właśnie napoje roślinne są wspaniałym wyborem, acz sięgnąć po nie może oczywiście każdy, bez względu na swoje przekonania.

Na koniec warto wiedzieć, że napoje roślinne oferują bogactwo smaków, a w kuchni mają sporo zastosowań.

Jakie napoje roślinne można użyć do przygotowywania dań wytrawnych?

Napoje roślinne zastępują mleko, można więc je pić, stosować jako dodatek do kawy bądź herbaty albo wykorzystać w kuchni, do przyrządzania licznych potraw, w tym oczywiście wytrawnych. Niektóre rodzaje zup, ciast czy sosów nie mogą wszak obyć się bez mleka; nie musi ono jednak być krowie, jak najbardziej można, a nawet warto skorzystać z napoju roślinnego. Dzięki temu danie będzie zdrowsze, a doznania smakowe bogatsze.

Przykładowo, kokosowy tajski krem do gotowania wspaniale nadaje się do sosów, zup, warzyw czy deserów, a także jako śmietanka do kawy czy herbaty. Nie warzy się podczas gotowania, co z pewnością ułatwi i uprzyjemni proces przyrządzania posiłku. Można go gotować i mieszać nawet z kwaśnymi składnikami, takimi jak musztarda, cytryna czy wino. Jeśli przyrządzacie danie wytrawne, kokosowy tajski krem do gotowania to coś dla Was! Co istotne, nie zawiera laktozy ani glutenu, jest więc i smaczny, i zdrowy.

Do gotowania potraw wytrawnych idealnie nadaje się również śmietanka z miąższu kokosowego. Ona także nie ścina się podczas gotowania i można ją łączyć z cytryną bądź musztardą.

Jeżeli jesteście amatorami potraw z curry (i w ogóle kuchni orientalnej), to doskonałym uzupełnieniem do nich będzie mleczko kokosowe Terrasana, zawierające 22 proc. tłuszczu. Jego konsystencja jest aromatyczna, a aromat głęboki.

Przygotowujecie sos albo ciasto? Warto zastosować napój z orzechów tygrysich. Nadaje się on do przyrządzania gęstych lub rzadkich sosów, można z jego pomocą przygotować ciasto do makaronu lub naleśników, a nawet pudding. Nadaje się do wielu potraw, w tym oczywiście wytrawnych, do zabielania zup, jako mleczko do kawy lub herbaty oraz do picia.

A to tylko niektóre przykłady napojów roślinnych, jakie można wykorzystać do dań wytrawnych.

Na co zwracać uwagę?

Jeśli chcemy użyć napoju roślinnego do przyrządzenia dania wytrawnego, nasz wybór musimy dostosować do potrawy, którą chcemy przygotować Należy zwracać uwagę przede wszystkim na konsystencję. Przykładowo, jeżeli planujemy zrobić gęsty sos, należy sięgnąć po mleczko zagęszczone lub krem. Powinniśmy dokładnie czytać etykietki na opakowaniach, by upewnić się, że dany produkt nadaje się do gotowania. Oraz, rzecz jasna, kierować się smakiem i doborem składników.

Osoby będące na diecie lub planujące przejście na nią, powinny też zwrócić uwagę na kaloryczność napoju. Najlepszym wyborem dla nich będzie mleczko migdałowe albo owsiane. Z kolei to z orzechów laskowych jest bardziej kaloryczne.

Szeroki wybór zdrowych i smacznych napojów roślinnych znaleźć można między innymi w medme sklep.

Smacznego!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.