Przetwory z czarnego bzu – przepis

WPIS GOŚCINNY

Kto nie zna zbawiennych właściwości czarnego bzu? Jest to niezastąpione źródło witamin, minerałów i kwasów organicznych. Już nasze babcie stosowały go na wiele przypadłości, a dziś znamy go jako świetny środek do oczyszczania organizmu z toksyn i nadmiaru wolnych rodników. Bez najczęściej spotykamy w postaci dżemu, soku, a nawet nalewek. Trzeba jednak pamiętać, że owoce czarnego bzu nie nadają się do bezpośredniego spożycia, należy je poddać obróbce termicznej.

Sok z czarnego bzu

Do przygotowania soku z czarnego bzu będzie potrzebne ok. 3 kg dojrzałych owoców, 3 szklanki wody oraz kilogram cukru. Wystarczy zalać owoce wodą i zagotować je na małym ogniu przez 25 minut. Następnie przecedzić zawartość garnka i cukrem dosłodzić sok. Oczywiście można zmniejszyć jego ilość, aby sok nie wyszedł zbyt słodki. Sok z czarnego bzu to naturalny lek przeciwko lekkim objawom przeziębienia – działa wykrztuśnie oraz pomaga w walce z bakteriami i wirusami. 

Nalewka z czarnego bzu

W okresie zimowym nalewka z czarnego bzu jest niezastąpiona. Jest też prosta w wykonaniu, choć na pierwszą degustację należy poczekać średnio 7 miesięcy. Owoce (1 kg) należy dobrze umyć i przełożyć do dużego słoja. Następnie wystarczy wlać litr 96% spirytusu, zakręcić i odstawić całość w ciemne, ciepłe miejsce. Po miesięcznej maceracji nalewkę należy przefiltrować przez potrójnie złożoną gazę. Z pół litra wody i 300 g cukru ugotować syrop. Po jego przestudzeniu połączyć go z alkoholem i odstawić na tydzień w to samo miejsce. Powtórzyć proces filtracji, a nalewkę rozlać do wyparzonych butelek. Szczelnie zakręcone butelki przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu i pozwolić na 6-miesięczne dojrzewanie. Nalewka okaże się skuteczna przy gorączce i łagodzeniu bólu. Nie należy jej pić w nadmiernych ilościach, ponieważ ma lekko przeczyszczający efekt.

Dżem z czarnego bzu

Najlepszy dodatek do naleśników, deserów oraz placuszków to nic innego jak dżem z czarnego bzu. Jest to łatwy do przygotowania specjał, który podbije nie jedno serce. Kilogram owoców umyć i przełożyć do garnka. Dodać pół szklanki wody i gotować bez przykrycia około 10-15 minut. Po tym czasie można zmiksować dżem na gładką masę blenderem typu żyrafa. Gładką masę dosłodzić 350 g cukru (w zależności od upodobań można użyć go więcej lub mniej). Masę gotować przez kolejne 10 minut. Gorący dżem przełożyć do słoiczków, dobrze zakręcić i odwrócić do góry dnem. Po wystygnięciu dżem najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu. Jeśli zakrętki mimo to nie złapały, można sięgnąć po proces pasteryzacji. Dżem pasteryzujemy około 15 minut od momentu zagotowania się wody.

Więcej przepisów na przetwory z czarnego bzu znajdziesz na: https://naturalnieozdrowiu.pl/przepisy-na-przetwory-z-bzu-czarnego/

Marmolada z czarnego bzu

Czarny bez jest cierpki w smaku i nie każdemu przypadnie do gustu, jednak w połączeniu ze słodkimi odmianami jabłek nie zawiedzie niczyich kubków smakowych. 300 g owoców czarnego bzu, 200 g jabłek (odmiany deserowej np. Ligol, Jonatan) i 250 g cukru przełożyć do garnka z grubym dnem. Całość smażyć na małym ogniu przez około 15 minut, aż bez puści soki i zacznie delikatnie bulgotać. Dodać sok z jednej cytryny i redukować marmoladę, po 15 minutach konsystencja powinna być już gęsta. Marmoladę przelać do wyparzonych słoików i zapasteryzować przez 13 minut. Ważna uwaga – woda w garnku nie powinna przekraczać 3/5 wysokości słoiczka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.