Pyszna bezglutenowa pizza – gdzie ją znaleźć?

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Jedną z najbardziej znanych na całym świecie potraw kuchni włoskiej jest pizza. Ta neapolitańska potrawa ze smakiem spożywana jest praktycznie w każdym zakątku świata i występuje w wielu ciekawych i oryginalnych odmianach. Do jej głównych zalet zalicza się prostotę i szybkość wykonania, pyszny smak, a także możliwość modyfikacji względem własnych upodobań.

Krótka historia pizzy

Każdy z nas zna chyba przepis na pizzę. Drożdżowe ciasto, sos pomidorowy, mozzarella, bazylia i ulubione dodatki – to właśnie w nich tkwi sekret jej sukcesu. Pizza pochodzi z serca Włoch, gdzie już w średniowieczu potrawa ta była znana i lubiana, zwłaszcza przez osoby z niskich klas społecznych, których nie było stać na mięso i inne rarytasy. Początkowo pozbawiona była sosu, dopiero gdy pomidory trafiły do Europy, została uzupełniona o ten składnik. Pierwotnie przypominała znaną nam dzisiaj foccacię.

Klasykiem jest oczywiście wywodząca się z Neapolu Margarita, za której sukcesem stoją najwyższej jakości składniki, jednak równie chętnie spożywana jest klasyczna marinara czy capricciosa – pizza z dodatkiem szynki. Pizza długo jednak pozostawała lokalnym przysmakiem. Za jej popularność na całym świecie odpowiadają Amerykanie, którzy w połowie ubiegłego wieku zaczęli wprost zajadać się pizzą pod wszelkimi możliwymi postaciami, promując tą potrawę nawet w filmach i piosenkach. To właśnie w tym okresie powstała m.in. sieć pizzerii Domino’s, której lokale można znaleźć w różnych zakątkach globu, również w Polsce. W jej ofercie znajdziemy bogate pizza menu, w tym również regionalne, typowo polskie propozycje. Zaletą jest również fakt, że Domino’s Pizza daje możliwość zamówienia dań typu pizza przez Internet. Zamówiona pizza online może być śledzona już od momentu złożenia zamówienia, aż po dostawę pod wskazany adres.

Domowy przepis na pizzę

Jeżeli rzadko jadamy na mieście lub chcemy po prostu zaskoczyć czymś gości, nic nie stoi na przeszkodzie by pyszną pizzę przygotować w zaciszu własnego domu. Kluczem do sukcesu jest sprawdzony przepis na pizzę oraz dobrej jakości dodatki, oczywiście w niezbyt dużej ilości. Najlepsza pizza bowiem to taka przygotowywana na cienkim cieście, które nie jest w stanie udźwignąć zbyt wielu składników na raz. W oryginalnych włoskich przepisach wykorzystywana jest bardzo drobna mąką typu 0 lub 00, a ciasto z niej przygotowane leżakuje najlepiej całą noc, a co najmniej kilka godzin. Dzięki temu nabiera ono odpowiedniej plastyczności i chrupkości po upieczeniu. Pizza przygotowywana na cienkim cieście, powinna być pieczona w piekarniku w jak najwyższej temperaturze (ok. 250 stopni Celsjusza) przez około 10-15 minut, w zależności od rodzaju użytych składników.

Pizza bezglutenowa – czy to możliwe?

Faktem jest, że trudno znaleźć jest w dzisiejszych czasach osobę, która nie lubi pizzy. Jednak co mają zrobić osoby, które są uczulone na gluten? Przez długi okres musiały one zrezygnować z tego pysznego, włoskiego przysmaku. Na szczęście te czasy są już historią, albowiem dzisiaj znana jest już pizza bezglutenowa. Przepis na tą zdrową alternatywę znaleźć można w internecie. Wbrew pozorom, bezglutenowa pizza nie różni się znacznie od tej w tradycyjnej postaci. Główną różnicę stanowi tu przede wszystkim bezglutenowe ciasto do pizzy. Przygotowywane jest ono na bazie mąki ze zbóż pozbawionych tego alergenu, a więc:

  • owsa,
  • sorgo,
  • ciecierzycy,
  • gryki,
  • ryżu,
  • tapioki.

Oczywiście możemy wykorzystać gotową mieszankę bezglutenową do pizzy, albo przygotować ją samemu. Podobno najlepsze bezglutenowe ciasto do pizzy, które jest jednocześnie chrupiące z zewnątrz i miękkie i puszyste w środku, powstaje w wyniku zmieszania:

  • pół szklanki mąki z sorgo/owsianej,
  • 1/3 szklanki mąki ryżowej,
  • 1/4 szklanki skrobi ziemniaczanej,
  • łyżki siemienia lnianego lub babki jajowatej,
  • drożdży,
  • cukru,
  • oliwy z oliwek,
  • ciepłej wody,
  • odrobiny soli.

Sprawdź pełny przepis: Pizza bezglutenowa. Prosty przepis na ciasto i dodatki

Naturalnie przepis ten można modyfikować, dodając na przykład mąkę z tapioki czy zastępując skrobię mąką z ciecierzycy, a zamiast wody dodając mleko. Wszystko zależy od naszej chęci do eksperymentowania w kuchni. Tak przygotowane bezglutenowe ciasto do pizzy zostawiamy do wyrośnięcia, a następnie nie wałkujemy, ale rękami rozprowadzamy po blaszce do pieczenia, aż osiągnie odpowiednie rozmiary i grubość.

Bezglutenowa pizza może być uzupełniona dowolnymi dodatkami, według osobistych preferencji. Sprawdzą się tu zarówno sam sos pomidorowy i warzywa (pomidory, oliwki, brokuły, czerwona papryka, cebula itp.) , jak również szynka, salami, pieczarki i co najważniejsze – ser żółty wegański lub klasyczna tarta mozzarella. Bezglutenowa pizza, podobnie jak jej tradycyjny odpowiednik, powinna być pieczona w wysokiej temperaturze, około 230-240 stopni przez około 10 minut. Należy jednak pamiętać, że z podanych proporcji wyjdzie nam pizza zaledwie dla 2-3 osób. Jeżeli planujemy spotkanie w większym gronie, trzeba odpowiednio pomnożyć proporcje i uzbroić się w cierpliwość. Wtedy z pewnością konieczne będzie wypieczenie co najmniej kilku pizz.

Alternatywą dla długiego stania w kuchni może być bezglutenowa pizza zamówiona na mieście. W dużych miastach niektóre pizzerie wychodzą naprzeciw osobom uczulonym na gluten, wprowadzając do swojego menu bezglutenowe alternatywy dla klasycznych pozycji. Oczywiście przed złożeniem zamówienia warto się upewnić, czy produkt aby na pewno jest bezglutenowy, by uniknąć nieprzyjemnych dla alergika skutków. To także doskonałe rozwiązanie, jeżeli nie mamy czasu na gotowanie, a chodzi za nami pyszna gorąca pizza. Dostawa z reguły trwa w tym przypadku zdecydowanie krócej niż samodzielne gotowanie i często już po kilkunastu minutach możemy cieszyć się jej przepysznym smakiem. Jedną z takich pizzerii jest Domino’s Pizza, w której ofercie znajdziemy różne pyszne, bezglutenowe propozycje z dostawą pod same drzwi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.