Jak pokonać apetyt na słodycze
Otrzymałam od Was wiele komentarzy i maili, w których piszecie o tym, jak trudno jest Wam pokonać apetyt na słodycze. Aby Wam trochę pomóc, publikuję fragmenty mojej książki Schudnij z przyjemnością, w której poruszyłam temat uzależnienia od słodyczy.
Wszyscy zastanawiamy się, dlaczego tak bardzo lubimy słodycze i nie umiemy się od nich uwolnić. Zrezygnowanie ze słodkości jest chyba najtrudniejszym wyzwaniem w całym procesie odchudzania. Jeśli uda Ci się wygrać z tym największym wrogiem szczupłej sylwetki, to z pewnością szybko i trwale schudniesz! Poznaj moje sposoby na pokonanie słodyczy.
Jak pokonać apetyt na słodycze?
Myślę, że najprzyjemniejszy jest fakt, że tak naprawdę większość deserów i słodkości da się zamienić na zdrowe wersje. Właśnie to robię dla Was na moim blogu i od tego zaczynam mój wpis:) Regularnie próbuję Was przekonać do samodzielnego przygotowywania ciast i deserów, które zawierają zdrowe składniki takie jak cukier brzozowy, pełnoziarniste mąki, owoce, orzechy. oto kilka przykładowych pyszności z mojego bloga, które nie zaprzepaszczą diety. Właśnie takie pyszności mogą znaleźć się w Twojej indywidualnej diecie (tutaj dowiesz się więcej>>>)
Fit piernik marchewkowy | Ciasteczka owsiane | Serniczki kokosowe z owocami |
Uzależnienie od słodyczy – jak je pokonać od strony psychologicznej?
Dlaczego tak lubimy słodycze? Ponieważ jedzenie ich sprawia nam dużo przyjemności, daje uczucie uspokojenia. Słodki smak powoduje wydzielanie tzw. hormonu szczęścia, czyli endorfiny. Jesteśmy przekonani, że słodycze to doskonałe panaceum na złe samopoczucie, ponieważ media bombardują nas reklamami, w których ludzie zaznają szczęścia i spełnienia dzięki, przykładowo, słodkiemu batonikowi. Od dziecka tym przesiąkamy, dlatego tak trudno nam te przyzwyczajenia zmienić. Słodycze uzależniają… wszyscy o tym wiemy. Ponieważ fenomen działania słodkości polega przede wszystkim na zaznaniu chwili przyjemności, sposobem na rozwiązanie problemu jest znalezienie innych, równie przyjemnych czynności, które nie szkodzą naszemu zdrowiu i sylwetce! W dietach, które układam mogą na Twoje życzenie znaleźć się zdrowe wersje słodyczy. Więcej o diecie, którą propaguję przeczytasz tutaj>>>
Walcząc z apetytem na słodycze warto uderzyć w przyczynę problemu, która ma naturę psychologiczną.
Proponuję Ci stworzenie Twojej własnej listy przyjemności, którą można wykorzystać w chwilach, gdy czujesz się źle w swoim ciele i chcesz poprawić sobie nastrój. Gdy będziesz mieć chwilę czasu dla siebie, usiądź wygodnie i zastanów się, co tak naprawdę najbardziej lubisz robić? Co daje Ci najwięcej radości? Co jest dla Ciebie najprzyjemniejsze? Możesz również spróbować przypomnieć chwile prawdziwego szczęścia. Co wtedy robiłaś/robiłeś? Albo powróć do swojego dzieciństwa. Co Cię wtedy najbardziej cieszyło? Na pewno odkryjesz przyjemne rzeczy, o których już dawno zapomniałaś/zapomniałeś! Dlaczego do nich nie powrócić teraz?
Na liście przyjemności umieść od 15 do 20 przyjemnych czynności. Możesz oczywiście wypisać więcej, jeśli tyle ich odkryjesz! Ale nie mniej niż 15!
Co może znaleźć się na Twojej liście? Mogą to być zarówno bardzo proste czynności, takie jak słuchanie energetyzującej muzyki, ale również bardziej złożone, które trzeba zaplanować np. podróże.
Lista przyjemności ma silne działanie psychologiczne. Oddziałuje bezpośrednio na przyczynę uzależnienia od słodyczy! Codziennie przeznacz przynajmniej pół godziny na wykonanie którejś z przyjemnych rzeczy, znajdujących się na Twojej liście! Daj sobie każdego dnia odrobinę radości, zamiast zjedzenia czegoś słodkiego! A kiedy nachodzi Cię bardzo silna pokusa na czekoladkę, jak najszybciej wybierz najfajniejszą czynność ze swojej listy przyjemności i zrób to od razu! Dlatego tak ważne jest, aby lista była długa i prawdziwie przyjemna.
Substytuty i zamienniki słodyczy zwalczą Twój apetyt na słodkości
Drugą metodą jest wprowadzenie do diety substytutów słodyczy. Zamienniki, o których mowa, muszą spełnić jeden z warunków: są niskokaloryczne lub po prostu o wiele zdrowsze od słodyczy. Polecam moje najsmaczniejsze dietetyczne desery>>>
Najsmaczniejsze przepisy na dietetyczne desery, które możesz jeść bezkarnie:)
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są produkty smaczne, zdrowe i jednocześnie niskokaloryczne, ale takich jest niestety niewiele. Zamienniki słodyczy często bywają kaloryczne, ale nie są to tzw. puste kalorie– zwłaszcza w przypadku suszonych i świeżych owoców. Sporządziłam zestawienie, które ułatwi wybór najlepszych zamienników (dane pochodzą z mojego Dziennika Kalorii>>>).
Na początku zobacz, jak przedstawia się kaloryczność Twoich ulubionych słodyczy. Od czasu do czasu można przekąsić coś słodkiego, więc sprawdź, czy trafnie wybierasz produkty. Wartość energetyczną celowo podaję dla sztuki lub standardowej porcji, ponieważ określenie „w 100 g” nie daje nam wyobrażenia, ile to tak naprawdę jest. Kaloryczność Twoich ulubionych słodyczy możesz sprawdzić w aplikacji mobilnej dziennika Kalorii>>>
łyżeczka cukru – 20 kcal
cukierek Michałek – 78 kcal
cukierek Krówka – 40 kcal
Ptasie Mleczko – 30 kcal
Rafaello – 59 kcal
ciastko Jeżyk – 72 kcal
Prince Polo Classic – 220 kcal
baton Mars – 270 kcal
baton Bounty (jeden kawałek) – 140 kcal
baton Lion –250 kcal
baton Twix – 240 kcal
porcja sernika – 305 kcal
porcja babki piaskowej – 239 kcal
porcja szarlotki – 319 kcal
Najtrafniejszym zamiennikiem słodyczy jest gorzka czekolada. Jej wartość energetyczna jest nieco mniejsza, niż czekolad mlecznych, a dodatkowo czekolada ta ma dużo niższy indeks glikemiczny. Gorzka czekolada początkowo może Ci się wydawać nie tak smaczna, jak zwykła mleczna, jednak to tylko kwestia przyzwyczajenia! Szybko odkryjesz i polubisz jej bardzo wyrafinowany i klasyczny smak!
Oto zestawienie kaloryczności różnych czekolad z Dziennika Kalorii (dla jednej małej kostki):
czekolada biała – 34 kcal
czekolada biała z bakaliami – 37 kcal
czekolada gorzka – 22 kcal
czekolada mleczna z orzechami – 32 kcal
czekolada nadziewana – 45 kcal
Jako mniej kaloryczne zamienniki możesz wybierać słodycze z następującej listy:
biszkopt – 11 kcal
herbatnik – 21 kcal
ciastko Złotokłose – 56 kcal
wafel ryżowy w czekoladzie gorzkiej – 78 kcal
galaretka lub kisiel (szklanka) – 110 kcal
baton musli malinowy – 115 kcal
duża gałka loda mlecznego – 120 kcal (pamiętaj, aby nie jeść lodów z bitą śmietaną, która jest prawdziwą bombą kaloryczną!)
łyżka dżemu truskawkowego, morelowego, jagodowego – 38 kcal
jogurt owocowy odtłuszczony, opakowanie 150 g – 90 kcal
Doskonałymi, zdrowymi zamiennikami słodyczy są owoce świeże i suszone. Zobacz, ile mają kalorii:
Świeże owoce:
duże jabłko – 70 kcal
gruszka – 70 kcal
śliwka – 25 kcal
pomarańcza – 100 kcal
mandarynka – 25 kcal
grejpfrut – 75 kcal
brzoskwinia – 40 kcal
banan – 120 kcal
kiwi – 42 kcal
garść malin – 20 kcal
garść jeżyn – 46 kcal
garść jagód – 23 kcal
garść truskawek – 20 kcal
garść winogron – 48 kcal
garść czereśni – 49 kcal
garść agrestu – 21 kcal
garść borówek amerykańskich – 18 kcal
Owoce w syropie:
brzoskwinia w syropie – 72 kcal
plaster ananasa z puszki – 25 kcal
Suszone owoce (podaję wartość kaloryczną zarówno dla jednej sztuki, jak i dla całej garści niektórych suszonych owoców)
morela 1 sztuka – 28 kcal
śliwka sztuka – 19 kcal
daktyl sztuka – 14 kcal
figa sztuka –41 kcal
garść rodzynek – 83 kcal
garść fig – 232 kcal
garść daktyli – 125 kcal
garść bananów suszonych – 108 kcal
garść suszonej żurawiny – 128 kcal
garść śliwek suszonych – 160 kcal
garść suszonych moreli – 256 kcal
Najbardziej zachęcam Cie do przygotowania zdrowych słodkości samemu. Jak przygotowywać zdrowe ciasta, przeczytasz w tym wpisie>>> Dzisiejszy wpis pochodził z mojej książki Schudnij z przyjemnością. Więcej o książce możesz dowiedzieć się tutaj>>>
Trzymam mocno kciuki w Waszej walce z uzależnieniem do słodyczy! A po więcej moich porad, zapisz się na darmowy newsletter
Dołącz do mnie na instagramie i odbierz dietę za darmo!
30 dnia każdego miesiąca spośród wszystkich osób, które obserwują mnie na instagramie, losuję jedną osobę, która otrzyma indywidualną dietę ułożoną przeze mnie za darmo !
Leave a Reply