Co jeść przed treningiem i po treningu? Porady dla aktywnych
Nadeszła wiosna, więc wiele osób postanawia żyć bardziej aktywnie i rozpocząć treningi, które dają szybkie efekty odchudzające. Bardzo ważne jest, aby połączyć je ze zdrową dietą i odpowiednimi posiłkami przed i po treningu. Dowiedz się, co jeść przed treningiem i po treningu, aby osiągnąć najlepsze efekty.
Efektywny trening, który ma na celu spalanie tkanki tłuszczowej wymaga odpowiedniej dawki energii pochodzącej z pożywienia, dlatego tak ważne jest to, co zjesz przed treningiem. Posiłki przed treningiem cardio powinny zawierać duża dawkę węglowodanów, ponieważ to właśnie one są potrzebne jako substrat energetyczny do każdego rodzaju aktywności. Posiłek niskowęglowodanowy przed treningiem może obniżyć jego efektywność nawet o 50 % ! Dlatego przeczytaj, co dokładnie jeść aby osiągnąć maksymalną korzyść z treningu. Jeśli nie wiesz, ile białek tłuszczów i węglowodanów powinnaś/powinieneś przyjmować w ciągu całego dnia, skorzystaj z tej aplikacji>>>, która wyliczy to za Ciebie.
Idealny trening pomagający spalić tkankę tłuszczową składa się zarówno z wysiłku cardio, jak i treningu siłowego. Wszystkim tym, którzy nie mają pomysłu na skuteczny trening, polecam moje palny treningowe, które ułożyłam z instruktorka Anią>>> Aerobowa cześć treningu jest ukierunkowana na wykorzystanie zapasów energii zmagazynowanych w tance tłuszczowej, natomiast ćwiczenie mięśni powoduje, że spalamy tkankę tłuszczowa znacznie szybciej – przemiany energetyczne tłuszczu w energię odbywają się właśnie w mięśniach. Intensywne treningi cardio pozbawione treningu siłowego mogą prowadzić to ubytku masy mięśniowej!
Posiłki przed treningiem i po treningu
TRENING CARDIO
Posiłek na 2-4 godziny przed treningiem cardio
- powinien składać się z 75-90% węglowodanów, ponieważ to one są paliwem dla komórek. Zadbaj o to, aby na 2-4 godziny przed treningiem były to węglowodany o raczej niskim indeksie glikemicznym, z dużą zawartością błonnika, aby zapobiec nagłym spadkom glukozy we krwi i zapewnić sobie energię na dłużej.
- do węglowodanów dodaj również pewną ilość białka
- nie zapominaj o niegazowanej wodzie mineralnej, która odpowiednio nawodni komórki przed treningiem (woda jest środowiskiem, w którym zachodzą przemiany energetyczne)
Jeżeli chcesz, abym pomogła Ci w ułożeniu zbilansowanej diety, dowiedz się więcej o dietach, które dla Was układam z moich przepisów>>>
Przykładowe posiłki przed treningiem
Owsianka z borówkami amerykańskimi
Ryż na mleku z jabłkami i cynamonem
Kasza jaglana z pomidorami i cykorią
Makaron ze szpinakiem i serem feta
Po więcej przepisów na dania przed i po treningu, zapisz się na darmowy newsletter
Przekąska przed treningiem cardio
Powinno się ją spożywać na 30-60 minut przed treningiem
Przekąska powinna składać się w 75-90% z węglowodanów i zawierać dużą ilość wody. Powinna być niskotłuszczowa i zawierać stosunkowo niską zawartość błonnika pokarmowego. Warto wykorzystać produkty, które dobrze tolerujesz, aby nie wywołać wzdęć przed treningiem. Jeżeli odchudzasz się, raczej nie korzystaj z batonów energetycznych przed treningiem mimo tego, że dają zastrzyk energii – niestety zawierają zbyt dużo kalorii.
Przykładowe przekąski przed treningiem cardio:
Banan
Sałatka z banana i mango
Jogurt naturalny z bananem i wiórkami kokosowymi
Tost pszenny z jogurtem i miodem
TRENING SIŁOWY
Ma na celu budowę tkanki mięśniowej, dlatego wymaga dostarczania odpowiedniej ilości białka w diecie, które jest materiałem budulcowym mięśni. W treningu siłowym bardzo istotny jest również czas przeznaczony na regenerację mięśni – zalecane przerwy między treningami zależą od intensywności wysiłku i najczęściej trwają 2 dni.
Posiłek przed treningiem siłowym
Przed treningiem siłowym należy zjeść posiłek składający się z 75 % z węglowodanów i 25 % z białka na 1-2 godziny przed treningiem.
Przykładowe posiłki przed treningiem siłowym
Kasza jaglana z pieczarkami i jarmużem
serek wiejski z jabłkiem
Spaghetti bolognese z kurczaka
Posiłek po treningu cardio i po treningu siłowym
Trening cardio
Po treningu cardio należy przede wszystkim pić wodę mineralną niegazowaną. Uzupełnianie płynów jest tutaj najistotniejsze. Raczej nie polecam napojów dla sportowców osobom, które się odchudzają, ponieważ zawierają one dużą ilość cukru.
Po wysiłku cardio powinno się zjeść posiłek składający się z białek, które pomogą odbudować tkankę mięśniową oraz węglowodanów. Zdecydowanie należy unikać tłustych ciężkich posiłków.
Trening siłowy
Po treningu siłowym przede wszystkim nie można dopuścić do utraty masy mięśniowej i zapewnić jej regenerację. Najlepiej jest spożyć 10-20 g pełnowartościowego białka w postaci drobiu bez skóry, chudego nabiału, czy białek jaj i unikać tłuszczu, który wydłuża proces trawienia. Oczywiście, podobnie jak w treningu cardio, należy uzupełnić płyny, pijąc niegazowana wodę.
Przykładowe posiłki po treningu
Omlet białkowy z pomidorem i bazylią
Omlet białkowy z papryka i porem
Sałatka z kurczakiem i szpinakiem
Trzymam mocno kciuki za wszystkich trenujących i odchudzających się:) Nie jesteście sami:)
Dołącz do mnie na instagramie i odbierz dietę za darmo!
30 dnia każdego miesiąca spośród wszystkich osób, które obserwują mnie na instagramie, losuję jedną osobę, która otrzyma indywidualną dietę ułożoną przeze mnie za darmo !
Leave a Reply